SDP vapautti syyttömät punaiset

Kiitos.Demarit

Lahtari-natsit antavat ymmärtää, että valkoiset voittajat olisivat armahtaneet syyttömästi vangitut punaiset kansalaissodan jälkeen. Näinhän asia ei ollut, vaan valkoiset olisivat halunneet tappaa kaikki. SDP Tannerin johdolla kuitenkin kävi kiivaaseen kamppailuun mm. vaikeuttamalla eduskunnan työskentelyä puhemaratoneilla ja kiristämällä valkoisille tärkeiden lakien hyväksymisellä. Valkoisten oli pakko taipua, vaikka yrittivät kyllä mm. hakata Tannerin. Tiukassa paikassa Tanner pakeni ikkunan kautta rakennuksesta ulos ja haastoi väkivaltaa yrittäneet, joissa oli mukana myös virkamiehiä, oikeuteen.

Kuten tavallista, oikeistopaskat tekivät taas kaikkensa estääkseen yhteiskunnallista kehitystä, demokratian ja tasa-arvoisuuden lisääntymistä ja ilmapiirin vapautumista, vaikka nykyisin selittävätkin vaippaikäisille kaiken hyvän olevan yksin heidän ansiotaan.

Totuus on, että vasemmisto ja sosialistit pelastivat punavangit ja tekivät jälleen kerran Suomesta yhtä pykälää enemmän länsimaan.

KIITOS SDP. KIITOS TANNER.

10

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ketaleen_ikiliikkuja

      Ketaleella varmaan kuluu aika monta näppistä vuodessa tuon saman ripulin kirjoitteluun.
      Ei ole itsellä kokemuksia, mutta korvaako sossu sellaiset?

      • lahtarivalheet.oiotaan

        Kovakalloisille lahtareille joutuu historian tosiasiat tosiaan kertomaan useampaan kertaan.


    • kokeilelukemista

      Ööö tota noin, eiköhän se ollut tavallaan ihme että SDP sai jatkaa kapinan jälkeen eduskunnassa. Tämä on myös osoitus siitä että oltiin valmiita taas yhteistyöhön maltillisten punikkien kanssa, katsottiin tulevaisuuteen. Aloittajalla on nyt jotain jäänyt lukematta.

    • veturit

      Ja kostoksi nämä samat vapautetut vaativat Tannerin tuomitsemista sotien jälkeen, neuvostomiehityksessä olisivat vaatineet Tannerille teloitusta. SDP on valitettavasti jatkanut myöntyvyyslinjaan kohudesanttien, lantasaappaiden ja poroporvarien suhteen.

    • Vankileirien oloja alettiin parantaa ja vankeja vapauttaa kun Tanner oli vienyt niistä tiedon Tukholmaan. Ruotsin lehdet alkoivat niistä kirjoitella ja tieto levisi koko Eurooppaan. Lahtarien oli pakko lopettaa ennen kuin ennättivät surmata kaikki n. 80 000 vankiaan.

      Toinen vaikuttava tekijä oli se kun pakollinen olojen parantaminen alkoi maksaa maltaita ja piheimmät lahtarit alkoivat ajatella enemmän rahapussejaan kuin sitä, että saadaan kaikki tapettua.

      Myös tehtaita ja rakennustyömaita haluttiin käynnistää mutta siitäkään ei tullut mitään kun ammattimiehet viruivat kuolemaa tehden keskitysleireissä.

      • AnniOnAnniVaikkaVoissa

        Mitään aikeita tappaa 80.000 ihmistä ei ollut ja Huttila kehittelee ttaas omastta päästään ihmeellistä pelastustarinaa. Kaikki halusivat päästä sodan jälkeen tavalliseen elämänmenoon ja Huttilan kehittttämät murhanhimo-tarinat ovat täysin hänen omia ajatelmiaan!


    • armahdus-anteeksianto

      Armahduksessa ei oteta kantaa vangin syyllisyyteen vaan osoitetaan, että yhteiskunta / valtiovalta on antanut tehdyt rikokset anteeksi. Samoin kuin nykyisinkin.

    • totuus-voittaa

      Valkoiset valheet oiotaan palstalla.

      • totuus-voittaa

        Punaiset valheet oiotaan palstalla.


    • edesvähäntotuuttamukaan

      Entäs kapinan aikana? Oliko ne syyllisiä punaisia jotka ei lähtenyt demareiden mukaan, tarkoitan että jos ei ollut puolesta niin oli vastaan. Ja sitten kuulaa tai pistintä peliin? Niin ja sitten tästä punavankien vapautuksista että vähän yli 80%:tia vangeista vapautettiin ennen vuoden 1918 loppua. Olihan se selvä että vapaaksi pääsevät jossain vaiheessa, piti tutkia ensin rikokset ja sitten tehdä päätökset. Pahimmat rosvot ja murhamiehet jäivät vielä muutamaksi vuodeksi kiinni. Kyllä nämä vapautukset olivat yhteisiä päätöksiä eikä jonkun tietyn ansiota. Talvi kun olisi mennyt vielä niin kuolonuhrien määrä olisi ollut moninkertainen. Hyvä kun pääsivät vapaaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      9
      1597
    2. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1165
    3. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      112
      1118
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      963
    5. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      63
      844
    6. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      185
      771
    7. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      736
    8. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      733
    9. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      689
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      633
    Aihe