Eikö olisi aika juhlan kunniaksi avata kontiorannan varuskunta uudelleen ja tuoda turvaa itäiseen suomeen?
Ei tuosta hotellikylpyläkylästä ikinä valmista tule, että alue vaan siihen käyttöön missä se on jo kauan ollut!
Kummaa on tämä juhlinta nyt, kun kunnan päättäjät ja seurakunta lähes ääntä päästämättä, p-k:n kansanedustajista puhumattakaan, päästivät silloin varuskunnan lopettamisasian käsiensä läpi.
Ja nyt sitten pitäisi saada sankarihaudoille seisojia...
Parasta maanpuolustustyötä ja isänmaallisuutta olisi ollut puolustaa oman paikkakunnan varuskuntaa, mutta kun omat intressit ja puolueen käskemät toimintamallit ajoivat kaiken edelle. Tämän muistoksi on muuten pielisjoen penttilän puoleiselle rannalle pystytetty Pekka Ravin patsas jossa pekka pekka häpeissään vetää lakanan päällensä...
Kaikkea tätä muistellessa enpä ilkeäisi tunnustaa olevani kokoomuslainen. En kehtaa edes sanoa kokoomuslaisille päivää, niin hävettää tuo heidän "isänmaallisuutensa".
100 v. itsenäisyyttä
5
243
Vastaukset
- resevp
Pohjois-karjalan maanpuolustustahto on tuhottu, toiv. löytyy hautavahteja tarpeheksi.
- Unennäköä
Pitäneekö paikkansa Stefan Wallinin ilmoittautuminen kunniavartiostoon. Seisoskelu tapahtuisi entisen esikunnan koppivartion paikalla. Kyseessä ei olisi sankarivainajien kunnioittaminen vaan Kontiorannan varuskunnan teilaamisen aiheuttaman häpeän myöntäminen.
- kokovaltiovalta
Kävihän Wallin vielä lakkautuspäätöksen jälkeen virnuilemassa varuskunnan henkilöstölle kätyriensä kanssa. Yksi valopää näistä piti ihan puheenkin ja lohdutteli että vaikka se työpaikka nyt saattaa mennä niin onhan teillä kokemusta tuosta ulkoilusta ja liikunnasta että voitte sitä ammattitaitoa hyödyntää vaikkapa yrittäjänä. Sillä puheella luotiin todellista maanpuolustushenkeä ja isänmaallisuutta... Kyllä niinä aikoina moni ajatteli Irwin Goodmanin laulun sanoja, eikä ne kaikilta ole mielestä haihtuneet vieläkään.
- ravoille.pistetty
Mistä voimme ylpeillä 100 vuotiaassa suomessamme?
Terveydenhoidosta? Vanhustenhoidosta? Teidenhoidosta? Kansalaisten tasa-arvoisuudesta? Kansan jakautumisesta köyhiin ja rikkaisiin? Itä-Suomen tyhjentämisestä? Hyvinvointiyhteis- kunnan alasajosta?
Kun niin sotaisilla teemoilla nyt jälleen itsenäisyyttä halutaan juhlia, olisitulevaisuuden kannalta hyvä ymmärtää että tämä yhteinen suomemme olisi pidettävä sellaisena paikkana kaikkien elää ja asua, että jokainen sen kokisi puolustamisen arvoiseksi ja haluaa sitä myös puolustaa.
Jos nykyinen kehitys jatkuu niin tuskinpa tulee itsenäisen suomen 150, saati 200 vuotis juhlia. - tosi.asia
Mikä ihmeen itsenäisyys? Aika pienen osan tuosta 100 vuodesta ollaan itsenäisiä oltu! Sotien jälkeen neuvostoliitto saneli suunnilleen kaiken suomen ulko- ja sisäpolitiikassa ja piti miehitysjoukkojaan porkkalassa aina 1956 asti. Oli muuten isompi sotavoima kuin koko suomen armeija siihen aikaan! Neuvostoliiton vaikutuksen alla oltiin aina 1990-luvun alkuun jolloin NL romahti ja sen ote kirposi meistä. Muutaman vuoden pyörimme siinä itsenäisinä pallo hukassa, mutta kun itsenäisenä ei osattu eikä uskallettu olla niin eikun suinpäin syöksyttiin liittymään EU:iin! Ja nyt, yli 22 vuotta on meidän asiamme sitten saneltu brysselistä, viimekädessä berliinistä.
Turhaa teatteria koko itsenäisyysvouhotus sillä ei tästä kansasta näytä olevan itsenäiseksi eläjäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2226404- 1711725
Vihjeitä kaivatusta
Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)661517- 701084
- 1051000
Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?6937Lieksa missä syy?
Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte125882Martina Jeopardyssa
Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy202867- 100826
En olisi uskonut et
Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.66789