Tulipahan lukaistua tuo Lasse Lehtisen kasaama tiiliskivi.
Noh, Väinö Tanner oli aikakautensa suurmies, ei mikään sossu, vaan aito kapitalisti, talousmies ja valtiomieskin. Tämän tiesimmekin. Mutta mutta. Tuo Lehtisen katkeruus.
Riveillä ja niiden välissä avointa ryssänvihaa, kekkosvihaa ja vihaa vasemmistolaisuutta kohtaan. Kommunismin vastustaminen aikanaan prioriteetti nro 1, CIA:n rahoituksella. Siinäkö sossuaate nykyäänkin?
Jurppiiko CIA:n suljetut rahahanat vai se, että herrahissi ei odottanut? Kyllä se hissi jätti monta muutakin sossua, kun Kekkosen ajan jälkeen fiksuimmat näkivät ajan merkit ja vaihtoivat Kokoomukseen.
Jos hikinen työväki ja ei-akateeminen kaulustyöläistö ahdistaa, niin sinne vaan Kokoomukseen, ei pelkästä kaunasta ja katkeruudesta ole aatteeksi nykyajassa!
Tannerin elämäkerta
11
236
Vastaukset
- Tahvo.Tanneristi
"Tannerin elämäkerta ?"
Kuka se tuo Väinö sitten oli ? Siitä voin olla varma ettei se ainakaan totisuudestaan kuuluna ollut J.Alfred.Tannerin sukua. Affuhan teki iloisia ralleja ja lauloi niitä eikä ottanut kantaa sotiin ja muihin hirveyksiin paitsi nyt joissakin ralleissa kuten "Vossikan renkinä" ja " Poliisina ollessani".
Eduskunnassa ei ollut, mutta hiuksia nostattavan rallin sai sieltäkin aikaan "Eduskunnassa 19.. osa 1 ja 2. "
Rohkenen suositella !! Affu ei joutunut mihinkään syyllisenä edes putkaan, jos ei nyt sitten joskus olisi juopotellut ja sitten ???
No tehtyähän ei saa tekemättömäksi edes kirjoittamalla, siinä on vissi totuus ja eduskunnan pöytäkirjoja lukemalla salat paljastuvat !!- HejaSverige
Tanner oli alunperin Thomasson, mutta kansainvälisti nimensä; Tanner on iskevän käyttökelpoinen missä tahansa ja omaa merkityksen monessa kielessä. Vänni oli opportunisti...:)
Väinö Tanner oli osuustoiminta ja talousmies. Hän kieltäytyi jyrkästi väkivaltaisesta toiminnasta 1918 ja halusi parantaa työläisten asemaa reilummalla kaupalla ja ostovoiman lisäämisellä. Ilman Väinö Tanneria työväestöä olisi jouduttu lahtaamaan paljon enemmän kuin tapahtui. Tuskin tällaista hyvinvointivaltiota olisi saatu aikaiseksi.
- demu.valehtelee.aina
Hahahhhaaaaahhahhhahhaaaaaaaaaa
- tunteeton.oli
Tannerinjmielestä Karjalan asukkaat olisi pitänyt jättää asuinsijoilleen. Heitä hänestä ei olisi pitänyt huolia siirtolaisena Suomeen.
- Rintamäkeläinen
Mikäs ihme tuo, kun joutui Sorkin kartanonsa pelloista luovuttamaan suurimman osan asutustiloksi. Väinö-raukka.
- Hallaahon.äänestäjä
LEHTINEN EI OLE MILLÄÄN TAVALLA KATKERA vaan realisti
KERTOO SEN TOTUUDEN MITÄ HESARI-YLE-ROSKAMEDIA PITÄÄ PIILOSSA
(tavallinen suomalainen hesarin lukija ei erota fasismia natsismista tai marxilaisuutta marxismi-senilismistä)
MITÄÄN RYSSÄVIHAA EI SUOMESSA OLLUT TSAARINAIKANA VAAN SUOMALAISET OLIVAT LOJAALEITA TSAARILLE MUTTA SITTEN LENINISTIT TAPPOIVAT 100 000 SUOMALAISTA JA RYÖSTIVÄT KARJALAN
MILLÄ PERUSTEELLA TANNER MUKA ON KAPITALISTI
TANNER EI OLE KAPITALISTI VAAN OSUUSTOIMINTAMIES JOKA EI TIETENKÄÄN KANNATA KOLHOOSIA JA KREMLIÄ
Tanner oli osuustoimintamies ja sivistynyt puhui saksaa sujuvasti ja toi osuuskuntaideat sieltä
KUINKA MONI TEISTÄ PUHUU SAKSAA SUJUVASTI? Wenn ich diese Zeilen in Deutsch schreiben wuerde, könnten sie einmal einen wesentlichen Teil davon verstehen und das ist nur eine passive Kapazität, während Deutsch fliessend zu sprechen viel schwieriger ist
Verrattuna hörhöihin kunte Kataiseen tai Stubbiin
Lehtinen (ja Paavo Väyrynen ja Jarmo Korhonen ...) ovat intohimoisia politiikan tietäjiä jotka kirjoittavat ja esiintyvät tyylikkäästi)
ja Lehtisen kirja Tannerista on jälleen täysosuma
NÄITÄ VOI SUOSITELLA jos jaksaa selvittää mitä Suomessa todella tapahtuu Hesari-Yle-roskamedian kertoessa niitä näitä
Sosdemit Saksassa tekevät EU-liittovaltiota
Käänsivät ns. kelkkansa jos heillä kelkka on ja menevät hallitukseen rakentamaan sosdem-EU:ta
Karmea virhe, EU on katolinen Välimeren yhteistö, JOHON MACRON RANSKA HALUAA LIITTÄÄ MAGREB-MAAT ELI RANSKALAISET POHJOISAFRIKAN ISLAMILAISET VALTIOT
https://www.suomenuutiset.fi/tulihan-sielta-euroopan-yhdysvallat-muutamassa-vuodessa/
Suomalaisvastainen viherkommunistinen aines toimii Espoossa, jossa kokoomus määrää tahdin toisin kuin Helsingissä, katsotaan
https://www.suomenuutiset.fi/helsingin-tauti-tarttui-espooseen-vihreilta-valtuustoaloite-paperittomien-terveydenhuollosta/
https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/jussi-halla-ahon-nettikolumni-helsinki-vetaa-mattoa-hallituksen-tavoitteiden-alta/6685954#gs.qCXYOQ4- ennatsivainhiukanrasisti
Luoja meitä persuilta varjelkoon...hui...
- Hupiveikkoja
Vänni olisi tullut hyvin juttuun Jungnerin kanssa. Nimittäin jos Jungner olisi pitänyt naamansa kiinni...
http://www.iltalehti.fi/politiikka/201712150152842_pi.shtml- Suupalttirehetelijä
Jungner olisi paljastanut CIA-rahoituksen ensimmäisellä baarikierroksellaan. "Minähän se pojille hommasin dollareita...."
- Paukkuahne
Sotahulluhan se oli Tanner.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16922185Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant669377Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.247383Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656240SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1795846Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3215350Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot304878HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.864510Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm894281"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770