Orivedellä on suhtauduttu pakolaisiin nihkeästi

Karjalan pakolaiset saivat itsenäisyyspäivänä 1939 tällaisen vastaanoton:

https://areena.yle.fi/1-4253408

"Kauhein muisto on se, kun tulimme nälkäisinä Oriveden asemalle itsenäisyyspäivänä vuonna 1939, eikä meille annettu ruokaa. Saimme laskiämpärin, johon päälle kaadettiin vettä!"

Tämä sama linja jatkuu. Ihmisille, joista ei pidetä, kehoitetaan muuttamaan muualle.

Pakolaisia demonisoidaan ja skinit käyttävät väkivaltaa.

Hyi helvetti, mikä paikkakunta.
7407
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Orivesi on ihmeellyksien kaupunki. Orivettä johtaa Kuusisto sekä pohjoismaisen vastarintaliikkeen puheenjohtaja asuu Orivedellä.
Mikä on Oriveden tulevaisuus? Orivettä johtaa tulevaisuudessa maankäyttöinsinööri Päivi Valkama, kun " hen" tulee täydentävästä koulutuksesta takaisin hoitaan töitään........."hen" nujertaa vastarannan.

Äänestä

Karjalan pakolaiset oli oikeita pakolaisia ei elintasopakolaisia.

Äänestä
  • Ne oli mamuja siinä missä muutkin.

    Äänestä

  • Persami kirjoitti:

    Ne oli mamuja siinä missä muutkin.

    Eivät olleet mitään mamuja. Olivat suomalaisia, Suomen kansalaisia ja tulivat Suomeen kuuluvilta paikkakunnilta.

    Äänestä

Kyllähän se nykypäivänäkin vähän voisi ottaa pattiin jos suomalaisten koteihin pakkoasutettaisiin vieraita ihmisiä, oudot tavat ja ihme kieli! Vaika suvaitseva olisikin!

Äänestä
  • Olisivat herran jestas jääneet sinne silloisen ison naapurin kainaloon mielisteleen ja siipeemään mitäs tulivat tänne sisäsuomeen kerjuulle. että on otsaa kitistä ja vaatia ja valittaa kun moneen kertaa saaneet korvauksia ja muita aiheettomia etuja ja monen maatilan maista lohkaistu aimo palat kitisijöille joka lohkaisu koitui sittemmin kannattomaksi käyneen piennentyn pinta alan myötä ja näin edes auttoi maatilojen lappu luukulle panoo..pitäisiköhän heidänkin saadaa korvauksia nyt?

    Sisä-suomen miehet oli taistelemassa kun kitisijä porukkkaa lapaa koti kyliin kuin heinäsirkka lauma.

    Äänestä

  • Mittalin-Toinenkin-Puoli kirjoitti:

    Olisivat herran jestas jääneet sinne silloisen ison naapurin kainaloon mielisteleen ja siipeemään mitäs tulivat tänne sisäsuomeen kerjuulle. että on otsaa kitistä ja vaatia ja valittaa kun moneen kertaa saaneet korvauksia ja muita aiheettomia etuja ja monen maatilan maista lohkaistu aimo palat kitisijöille joka lohkaisu koitui sittemmin kannattomaksi käyneen piennentyn pinta alan myötä ja näin edes auttoi maatilojen lappu luukulle panoo..pitäisiköhän heidänkin saadaa korvauksia nyt?

    Sisä-suomen miehet oli taistelemassa kun kitisijä porukkkaa lapaa koti kyliin kuin heinäsirkka lauma.

    Mittalin-Toinenkin-Puoli oriveteläinen kirjoittaa ihan kuin orginaali oriveteläinen ajattelee. Mutta missä maatilalla on pantu lappu luukulle?Voi voi kun ei ole enään maatalous samaa kuin ennen, koita herätä tähän markkinatalouteen jossa Orivesi pärjää hienosti. Perustan väitteeni että pärjää hienosti kun katselee Oriveden aseman seutua....huippumodernia kaupan käyntiä, heh,heh.
    Orivedestä kirjoittaa entinen oriveteläinen kunnallipolitiikko hienosti http://orivesionparaspaikka.blogspot.fi/ eli paksut pimennysverhot ovat kiinni ja toivottavasti pysyvät kiinni. Tämä polittikko muutti Oriveeltä pois ja varmasti ei kadu päätöstään....

    Orivedelle ovat tervetulleita nämä isännät https://www.youtube.com/watch?v=bV8Hgn2-5tw eli asiat on hyvin, tervetuloa Orivedelle!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


EvakonLaulu kirjoitti:

Karjalan pakolaiset saivat itsenäisyyspäivänä 1939 tällaisen vastaanoton:

https://areena.yle.fi/1-4253408

"Kauhein muisto on se, kun tulimme nälkäisinä Oriveden asemalle itsenäisyyspäivänä vuonna 1939, eikä meille annettu ruokaa. Saimme laskiämpärin, johon päälle kaadettiin vettä!"

Tämä sama linja jatkuu. Ihmisille, joista ei pidetä, kehoitetaan muuttamaan muualle.

Pakolaisia demonisoidaan ja skinit käyttävät väkivaltaa.

Hyi helvetti, mikä paikkakunta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu