Orivedellä on suhtauduttu pakolaisiin nihkeästi

EvakonLaulu

Karjalan pakolaiset saivat itsenäisyyspäivänä 1939 tällaisen vastaanoton:

https://areena.yle.fi/1-4253408

"Kauhein muisto on se, kun tulimme nälkäisinä Oriveden asemalle itsenäisyyspäivänä vuonna 1939, eikä meille annettu ruokaa. Saimme laskiämpärin, johon päälle kaadettiin vettä!"

Tämä sama linja jatkuu. Ihmisille, joista ei pidetä, kehoitetaan muuttamaan muualle.

Pakolaisia demonisoidaan ja skinit käyttävät väkivaltaa.

Hyi helvetti, mikä paikkakunta.

7

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OrivesiOnReilu

      Orivesi on ihmeellyksien kaupunki. Orivettä johtaa Kuusisto sekä pohjoismaisen vastarintaliikkeen puheenjohtaja asuu Orivedellä.
      Mikä on Oriveden tulevaisuus? Orivettä johtaa tulevaisuudessa maankäyttöinsinööri Päivi Valkama, kun " hen" tulee täydentävästä koulutuksesta takaisin hoitaan töitään........."hen" nujertaa vastarannan.

    • kurjaJuttu

      Karjalan pakolaiset oli oikeita pakolaisia ei elintasopakolaisia.

      • Persami

        Ne oli mamuja siinä missä muutkin.


      • Syrsämi
        Persami kirjoitti:

        Ne oli mamuja siinä missä muutkin.

        Eivät olleet mitään mamuja. Olivat suomalaisia, Suomen kansalaisia ja tulivat Suomeen kuuluvilta paikkakunnilta.


    • jotenkinYmmärrän

      Kyllähän se nykypäivänäkin vähän voisi ottaa pattiin jos suomalaisten koteihin pakkoasutettaisiin vieraita ihmisiä, oudot tavat ja ihme kieli! Vaika suvaitseva olisikin!

      • Mittalin-Toinenkin-Puoli

        Olisivat herran jestas jääneet sinne silloisen ison naapurin kainaloon mielisteleen ja siipeemään mitäs tulivat tänne sisäsuomeen kerjuulle. että on otsaa kitistä ja vaatia ja valittaa kun moneen kertaa saaneet korvauksia ja muita aiheettomia etuja ja monen maatilan maista lohkaistu aimo palat kitisijöille joka lohkaisu koitui sittemmin kannattomaksi käyneen piennentyn pinta alan myötä ja näin edes auttoi maatilojen lappu luukulle panoo..pitäisiköhän heidänkin saadaa korvauksia nyt?

        Sisä-suomen miehet oli taistelemassa kun kitisijä porukkkaa lapaa koti kyliin kuin heinäsirkka lauma.


      • OriveenSosDemit
        Mittalin-Toinenkin-Puoli kirjoitti:

        Olisivat herran jestas jääneet sinne silloisen ison naapurin kainaloon mielisteleen ja siipeemään mitäs tulivat tänne sisäsuomeen kerjuulle. että on otsaa kitistä ja vaatia ja valittaa kun moneen kertaa saaneet korvauksia ja muita aiheettomia etuja ja monen maatilan maista lohkaistu aimo palat kitisijöille joka lohkaisu koitui sittemmin kannattomaksi käyneen piennentyn pinta alan myötä ja näin edes auttoi maatilojen lappu luukulle panoo..pitäisiköhän heidänkin saadaa korvauksia nyt?

        Sisä-suomen miehet oli taistelemassa kun kitisijä porukkkaa lapaa koti kyliin kuin heinäsirkka lauma.

        Mittalin-Toinenkin-Puoli oriveteläinen kirjoittaa ihan kuin orginaali oriveteläinen ajattelee. Mutta missä maatilalla on pantu lappu luukulle?Voi voi kun ei ole enään maatalous samaa kuin ennen, koita herätä tähän markkinatalouteen jossa Orivesi pärjää hienosti. Perustan väitteeni että pärjää hienosti kun katselee Oriveden aseman seutua....huippumodernia kaupan käyntiä, heh,heh.
        Orivedestä kirjoittaa entinen oriveteläinen kunnallipolitiikko hienosti http://orivesionparaspaikka.blogspot.fi/ eli paksut pimennysverhot ovat kiinni ja toivottavasti pysyvät kiinni. Tämä polittikko muutti Oriveeltä pois ja varmasti ei kadu päätöstään....

        Orivedelle ovat tervetulleita nämä isännät https://www.youtube.com/watch?v=bV8Hgn2-5tw eli asiat on hyvin, tervetuloa Orivedelle!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      169
      6452
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      58
      4452
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      3058
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      61
      2957
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1895
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1554
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1526
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      38
      1485
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      33
      1311
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1201
    Aihe