Monikulttuurinen unelma etenee Helsingissä

Vapaavuori (kok) tyrmistyi, taksikuski ei tiennyt missä on Aleksanterinkatu: https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005475473.html

Samaan aikaan eduskunnassa ajetaan lakia työvoiman tarveharkinnan poistoa eli EU:n ulkopuolisen työvoiman saamiseksi Suomeen, ja Vapaavuoren puolueen (Kokoomus) aloitteesta! Jotta Suomen työmarkkinat 'pelastuvat' (=saadaan halvalla tekijöitä ja paljon, muusta ei väliksi).

Kannattaa muistaa Helsingin valtuuston hyväksymät laittomille ilmaiset piikki auki-sosiaali- ja terveyspalvelut vielä lisänä tähän.

Helsinki on näin matkalla monikulttuurista unelmaa jonka realiteeteista PS:t ovat koittaneet unelmissaan nukkuvia herätellä.

Vapaavuoren taksikokemukseen viitaten: sitä saa mitä tilaa, miksi valitatte.
22379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Suomessa on nykyään vaikeaa köyhä ja tietämätön.

Äänestä
  • En usko että kivikautisella populalla on Suomessa mitään käyttöä

    Äänestä

Kokoomuksen Jan Vapaavuorihan juuri itse henkilökohtaisesti, yhdessä vihreiden ja demareiden kanssa ajaa juuri tätä pakolaisten ja maahanmuuttajien houkuttelua erityisesti Helsinkiin ja muualle kasvukeskuksiin.

Äänestä
  • Orjia ja ilmaista työtä, kuka kerää voitot, EU käteisen rahan valta.

    Äänestä

Vetää sanattomaksi,Irakilainen mies tuotiin muutamapäivä sitten Töölön terppariin ampulansiilla letkuissa pillit ulvojen poliisit seurasivat sisälle asti potilas valitti kovasti,lääkäri tutki ja totesi mies on terve nousi ylös ja naureskeli kovasti ihmeparantumista.

Äänestä
  • Eikös joku hammaslääkäri ollut saanut raivokohtauksen että kantaväestöllä ei ole varaa jättää hammaslääkärivuoroja väliin kuinka nyt sattuu kulttuuria huvittamaan
    Että hän olisi voinut korjata monen veroilla elättäjän hampaat sinä aikana mitä meni hukkaan

    Äänestä

  • ilmaiset_hammashuollot kirjoitti:

    Eikös joku hammaslääkäri ollut saanut raivokohtauksen että kantaväestöllä ei ole varaa jättää hammaslääkärivuoroja väliin kuinka nyt sattuu kulttuuria huvittamaan
    Että hän olisi voinut korjata monen veroilla elättäjän hampaat sinä aikana mitä meni hukkaan

    Vitun tollo. Suomalaisilla 2v. Jono.

    Äänestä

  • tulijoitaon kirjoitti:

    Vitun tollo. Suomalaisilla 2v. Jono.

    Lahden kaupunki joutui sakon uhan alle, kantaväistö ei vuosiin aikoja, asuttaa nyt lähes pakko asutuksella matuja asuntoihin.

    Äänestä

Taksi-isäntä yritti keplotella ja palkkasi pilkkapalkalla osaamattoman rengin. On näitä tapauksia, joissa kuski on ihan supisuomalainen juntti. Olisi syytä tutkia isännän kirjanpito.
Ei käy maahanmuuttovastaisesta propagandasta muille kuin täystolloille.

Äänestä

Onko Komuakka alkanut taxiyrittäjäksi hhhe.

Äänestä

TöTän uutisia

Töölön Tärähtäneistö TöTä saa tukea Orpolta ja Kempele-Sipilältä, molemmat ovat tunnettuja sharian lain tukijoita
https://www.suomenuutiset.fi/halla-aho-rauhanomaisen-kulkueen-sabotointi-onnistunut-toolon-tarahtaneisto-nayttaa-kayvan-aika-kuumana/ Halla-aho muistuttaa, että taannoisessa Peli poikki -mielenilmauksessa esiintyi plakaatteja, joissa vaadittiin ”poliisin murskaamista ynnä muuta sosialistista vallankumousta”. – Siellä seassa marssivat myös pääministeri Sipilä ja valtiovarainministeri Orpo. Yksi lastentilaisuuden puuhamiehistä Aleksi Pahkala oli järjestämässä kyseistä mielenilmausta, kuten myös Meillä on unelma -konserttia

TöTääkin pahempi on Orpo joka mainosti sharian lakia TURUSSA JOSSA OLI MURHA-JIHADI

Orpo esiintyy mainostamassa islamia tisy = Turun ISlamilainen Yhdyskunta https://www.facebook.com/tisy.fi/photos/a.245680815452223.62201.142232489130390/1023786577641639/?type=3&theater https://www.facebook.com/tisy.fi/posts/1023786724308291 Petteri Orpo hänen vieraillessaan Turussa 12.8.2015. Vierailussa ministeri tutustui TISY:n ja NMF:n toimintaan

Suukapula-Orpo http://keskustelu.mvlehti.net/index.php?topic=44383.msg232425#msg232425
KOKOOMUS PYRKII MYÖS SUUKAPULOIMAAN TERRORISMI- JA MATU- KESKUSTELUJA

Äänestä

Maa tarvitsee lisää maahanmuuttajia koska kantasuomalaiset ovat liian tyhmiä ajaakseen taksilla. Tarvitaan siis maahanmuuttajia ajamaan takseja. On hyvä että tänne tulee maahanmuuttajia tekemään töitä joita kantasuomalaiset eivät suostu tekemään ja saadaan lisää ihmisiä elättämään nämä kantasuomalaiset persut. Nyt pitäisikin kouluttaa kaikki persujen ottamat 30 000 pakolaista bussikuskeiksi, taksikuskeiksi, rekkakuskeiksi, postinkantajiksi, eli niinhin töihin mitä persuäänestäjät vierastavat.

Äänestä

Uutisessa ei missään sanottu mistä kansalaisuudesta on kyse.

Äänestä
  • kyseessä oli tanssiva kulttuuri ja ulkoa opetelty steppaus

    koska kuljettaja veti sadetanssin

    mikä jemenissä on tärkeä. Ja saharassa

    Äänestä

MILJOONAT LAITTOMAT MATUT AIOTAAN MAJOITTAA KOTEIHIN

http://keskustelu.mvlehti.net/index.php?topic=48969.0
Suomessa on noin 3 000 000 asuntoa, joissa useimmissa on runsaasti neliöitä asuttaa ihmisiä. Lisäksi lämmitettyjä varastoja on runsaasti. Vaikka vastuu vastaanotosta on valtiolla, kapasiteettien ylittyessä tilanne kysyisi kuitenkin kansalaiskulttuuria ottaa vastaan turvapaikanhakijoita.


https://mvlehti.net/2017/12/03/yle-miljoonasta-pakolaisesta-selvitaan-paremmalla-vuoropuhelulla/

Äänestä
  • Laiton illegaali tappaa

    Äänestä

  • illegaali_tappaa kirjoitti:

    Laiton illegaali tappaa

    Otanmäessä miehen tappoon osallistunut turvapaikanhakija Yle1:n dokumentissä Docstop: Kun unelmat kuolevat.

    Ylenanto1

    5.12.2017 14:54
    Uusi

    "Onko unelma jo kadonnut? Ei ole ketään puolustelemassa Ahmed.
    Ei kyllä kiinnosta katsoa, tai jos rahaa laitetaan tarpeeksi sitten.

    Blogien kautta olen tuosta lukenut. Mitä tekee yle jonkinlaista uhria.

    http://jukkahankamaki.blogspot.fi/2017/11/ylen-irvokasta.html

    https://pt-media.org/2017/11/16/yle-dokumentti-yrittaa-leipoa-otanmaen-tappajasta-uhria-jolta-sarkyivat-unelmat/

    Dokumentista saa sellaisen käsityksen, että loppujen lopuksi järjestelmä on syyllinen ja murtanut nämä irakilaiset miehet. Annetaan ymmärtää, että Ahmed jollain tapaa ajautui systeemin ansiosta tappohommiin. Silti dokumentissa kuitenkin kerrotaan, että Ahmed oli koko ajan vaikeuksissa kiivaan luonteensa ja ylimielisen käytöksensä ansiosta. Sen takia hänet siirrettiin alunperin Kemijärveltä ensin Ruukkiin ja sitten Otanmäelle. Siellä Ahmedin kerrotaan dokumentin mukaan olleen pois ”turvaverkkojen ulkopuolella”.

    Otanmäen tappajasta, josta yritetään leipoa dokumentissa jonkinlaista uhria. Päähenkilönä irakilainen Ahmed ja hänen naivi suomalainen tyttöystävänsä, joka kaikenlisäksi on raskaana.

    Ahmed ei ota taposta minkäänlaista vastuuta vaan selittää sen allahin jonakin johdatuksena. Hän kertoo vankilassa tehdyssä haastatteluosiossa, että allah päätti teosta ja hän ei voinut sille mitään."

    https://keskustelu.suomi24.fi/t/15081327/tvssa-otanmaen-tappaja#comment-92057336

    .

    Äänestä

Ei voi muuta kuin ihailla Halla-hon 45 teräviä kommentteja jatka ihmeessä ne aina luetaan.

Äänestä
  • Ihmetellä täytyy miten Yle retostelee jälkeenjääneen bimbon kohtalolla joka selvästi olisi holhouksen tarpeessa

    "Otsikkona Kun unelmat kuolevat

    Sanon: Tuollaiset unelmat saavat kuollakin, niitä ei olisi tarvinnut edes syntyä!

    Nyt ei kaipaa muuta kuin totaalista unohtamista! Mutta voiko unohtaa? Ei voi!

    Häpeä kulkee läpi elämän ja läpi koko suvun. Kunpa kaikki olisikin vain unta, pahaa unta! Mutta ei! Kaikki on totisinta totta. Tämän kaiken ikävän kanssa on kuitenkin elettävä, yritettävä elää. Ei auta kasvojen peittäminen käsillä, ehkä huntuun pukeutuminen auttaisi."

    https://keskustelu.suomi24.fi/t/15073954/kun-unelmat-kuolevat#comment-91930330

    Äänestä

  • Umpitollot kehuvat toisiaan.

    Äänestä

PUNAVIHREÄT NUORET JA OPISKELIJAT KEHOTTAVAT KAIKKIA OSALLISTUMAAN HELSINKI ILMAN NATSEJA -MIELENOSOITUKSEEN

Pohjoismaisen vastarintaliikkeen kieltämisen on tarkoitettava sen toiminnan estämistä, järjestöt vaativat.
Vihreät nuoret, Vasemmistonuoret ja Vasemmisto-opiskelijat pitävät tervetulleena oikeuden päätöstä kieltää uusnatsijärjestö Pohjoismainen Vastarintaliike (PVL).

Järjestöjen mukaan kielto on hyvä alku, mutta ne muistuttavat kannanotossaan, että samojen järjestäytyneiden uusnatsien annetaan edelleen järjestää mielenosoituksia ja muita tilaisuuksia.

Vastarintaliike on ilmoittanut, ettei käräjäoikeuden päätös vaikuta itsenäisyyspäivänä järjestettävään kansallissosialistien marssiin. ”Kohti vapautta” on kielletyn PVL:n järjestämä mielenosoitus, jonka yhteydessä järjestävän tahon nimeä ei ole mainittu.

Punavihreät järjestöt edellyttävät, että viranomaiset estävät natsien toiminnan myös käytännössä.
Lisäksi itsenäisyyspäivänä järjestetään 612-soihtukulkue, jonka taustalla kuitenkin vaikuttavat äärioikeistolaiset toimijat.

– Me ansaitsemme parempaa kuin se pelko sekä viha, jota uusnatsit yrittävät toimillaan ja järjestäytymisellään viljellä keskuuteemme. Pohjoismainen vastarintaliike on ollut mukana 612-kulkueessa alusta asti ja näin on tänäkin vuonna, muistuttaa Vasemmistonuorten puheenjohtaja Hanna-Marilla Zidan.


Punavihreät järjestöt edellyttävät, että viranomaiset estävät natsien toiminnan myös käytännössä. Siksi ne pitävät entistä tärkeämpänä osallistumista itsenäisyyspäivänä järjestettävään Helsinki ilman natseja -mielenilmaukseen. Äärioikeistoa vastustava mielenosoitus levittäytyy Helsingin keskustaan itsenäisyyspäivänä.

Ei sijaa rasismille

– Rasismi ja fasismi on saanut viime vuosina yhä enemmän ja enemmän jalansijaa yhteiskunnassamme. Julkisessa keskustelussa ja politiikassa on ollut yhä sallitumpaa puhua tietyistä ihmisryhmistä todella epäinhimillisesti, sanoo Vihreiden nuorten puheenjohtaja Iiris Suomela.

Tapahtumalla halutaan tehdä näkyväksi, etteivät fasistit ja natsit ole tervetulleita kaupungin kaduille.

– Helsinki ilman natseja -mielenilmaus on konkreettinen tapa osoittaa, ettei rasismilla ole tilaa yhteiskunnassamme, Iiris Suomela sanoo.

Facebookissa tapahtumaan on ilmoittautunut yli 1 600 osallistujaa.

– Tasavertaisten ihmisoikeuksien puolustaminen on jokaisen asia, ja olemme tyytyväisiä siihen, että tapahtumamme on herättänyt tänäkin vuonna näin paljon kiinnostusta, sanoo Kaisa Liljanto Helsingin vasemmistonuorista.

Tapahtuman järjestäjät näkevät äärioikeiston olevan akuutti uhka marginalisoiduille ryhmille sekä näiden puolustajille. Äärioikeistolaisten ryhmien kasvu ja politiikan vahvistuminen ovat johtaneet jo väkivallan kasvuun niin Suomessa kuin muuallakin Euroopassa.

– On tärkeää vastustaa äärioikeistolaisia liikkeitä jo ennen kuin ne onnistuvat luomaan itselleen kasvualustan, joka mahdollistaisi niiden harjoittaman ihmisvihamielisen toiminnan laajemmassa mittakaavassa, Liljanto sanoo.

– Helsinki ilman natseja -mielenilmaus on kaikille meille, jotka haluamme pitää kiinni yhteiskuntamme yhdenvertaisuudesta ja ihmisoikeuksista. Toivommekin, että PVL:n kieltäminen on vain ensimmäinen askel tiellä kohti rasismista vapaata Suomea, toteaa järjestön Vasemmisto-opiskelijoiden puheenjohtaja Pekka Rantala.

Helsinki ilman natseja

Helsinki ilman natseja -mielenosoitukselle ovat osoittaneet tukensa yli toistakymmentä yhdistystä, nuorisojärjestöä, yhteisöä ja muuta toimijaa, kuten FemF – Feministinen foorumi, Oranssi ry, Oikeutta eläimille, Naiset rauhan puolesta, Right to live -verkosto, Voima-lehti sekä Kirjailija- ja taiteilijayhdistys Kiila ry.

Tapahtuman järjestävät A-ryhmä ja Helsingin vasemmistonuoret, ja sinne on organisoitu bussikuljetuksia ainakin Tampereelta, Kuopiosta, Joensuusta ja Kotkasta.

Mielenosoitus kokoontuu Hakaniemen torilla keskiviikkona 6.12. klo 15:15, josta se lähtee liikkeelle kohti Helsingin keskustaa. Mielenosoitukseen ei toivota puoluetunnuksia, valtioiden lippuja tai autoritarismia edustavia symboleita.

Äänestä

Äärioikeistolle ei voisi kuin nauraa, mutta ovat valitettavasti olemassa.
www.skenegen.org
Unelma!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


EipäYllätä kirjoitti:

Vapaavuori (kok) tyrmistyi, taksikuski ei tiennyt missä on Aleksanterinkatu: https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005475473.html

Samaan aikaan eduskunnassa ajetaan lakia työvoiman tarveharkinnan poistoa eli EU:n ulkopuolisen työvoiman saamiseksi Suomeen, ja Vapaavuoren puolueen (Kokoomus) aloitteesta! Jotta Suomen työmarkkinat 'pelastuvat' (=saadaan halvalla tekijöitä ja paljon, muusta ei väliksi).

Kannattaa muistaa Helsingin valtuuston hyväksymät laittomille ilmaiset piikki auki-sosiaali- ja terveyspalvelut vielä lisänä tähän.

Helsinki on näin matkalla monikulttuurista unelmaa jonka realiteeteista PS:t ovat koittaneet unelmissaan nukkuvia herätellä.

Vapaavuoren taksikokemukseen viitaten: sitä saa mitä tilaa, miksi valitatte.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu