Minulla on pitkä taival tänän sairauden kanssa. Lukioaikoina sain ensimmäisen paniikkikohtauksen ja vaiva on ollut on/offia aina. Lääkkeenä olen syönyt Cipralexia aina joka on aika hyvin minulle sopinut. Nyt viikko sitten jostain syystä alkoi kauhea ahdistus/jatkuva paniikki.
Lääkäri määräsi tällä kertaa Paroxetinia koska se on kuulemma tehokkaampaa. Määräsi myös Opamoxia alkuun. Nyt olen kolme päivää syönyt lääkettä ja olo on niin tuskainen ja järkyttävä etten pysty olemaan. Opamox ei auta laisinkaan.
Tämän vuoksi olen ottanut kaapissa lojuvia Rivatreleja puolikkaan illalla (1mg) ja se onneksi edes helpottaa.
En pysty tekemään mitään, menemään ulos tms. Huomenna alkaa psykoterapia mutta miten pystyn sielläkään olemaan kun itken koko ajan ja saan jatkuvia pieniä kohtauksia. Koko kehoa kihelmöi ja pelkään vain pahinta. Sanokaa joku että tästä vielä noustaan!! :/ Kuinka kauan ihminen kestää tälläistä ennen kuin sekoaa? Olo on todella toivoton ja kaipaan vertaistukea.
Uusiutunut paniikkihäiriö/ahdistuneisuus ja Paroxe
7
276
Vastaukset
- tuore_pakkoajattelija
Itse vasta "tuore" näissä asiossa mutta nuo tuntemukset oli juurikin samanlaisia ja yhtä ahdistavia. Minullakin annettiin opamox alkuun . Oletko varma tuosta annoksesta kun itsellä ei tuo 15 mg antanut suurtakaan helpotusta. Lääkäri sanoi että voin ottaa kaksikin jolloin selkeästi alkoin noista apu. Ihmettelen vaan että jos sinulla on noita rivatreleja ja ne auttaa niin miksi et käytä ja pyydä noita lisää lääkäriltä? Opamoxeissa selkeästi sellainen haitta että ne vaikuttaa vain vähän aikaa ja pitkällä viiveellä minulla meni ainakin 2 tuntia että helpottui kunnolla ja sitten taas 5 tunnin päästä vaikutus alkaa häviämään. Itse aloitin setraalin käytön ja alku aiheutti pahensi ahdistusta ja teki siitä vielä jollain tavalla erillaista tuolloin meni taas opamoxeja aikalailla eli voi kai osa johtua tuosta uudesta lääkkeestä. Itselle piti ainakin löytyä alkuun kovakin määrä rauhoittavia jotta pystyi ajattelemaan edes vähän järkevästi ja tulevaisuuteen katsoen ja alkaa asiaa työstämään.
hassuja ootte. menisitte töihin.
- Hilkkanen
Tässä olen nyt 5 päivää syönyt uutta mielialalääkettä ja kyllä olo on hieman helpottanut ja se kaikista pahin ahdistus on pois. Opamoxeja en ole vieläkään ottanut vaan vain rivatrilia yötä vasten.
Kävin kerran jo psykoterapian luona ja huomenna uudestaan.
Kaikista pahin olo on aamulla kun herää tai jos sattuu nukahtamaan päiväunille. Päiväunien jälkeen on todella sekava ja kauhea! Onko muilla tälläistä? Myös kauhea väsymys koko aika päällä. - tuore_pakkoajattelija
Minulla siis setralin aloituksen pari ensimmäistä viikkoa todella tuskaisia eli taitaa olla aika tyypillistä tämän alan lääkkeille lääkkeestä riippumatta. nyt kolmas viikko niin huomattavasti olo helpottanut joko lääkkeestä johtuen tai jostain muusta. Myös noita mielenhallintakeinoja olen "harjoitellut" ja vaikka vähän humpuukkina pidinkin niin noistakin taitaa oikeasti olla apua.
Ja juurikin tuo aamun herääminen oli minullakin se vaikein. - Hilkkanen
Juu nuo mielen harjoitukset ja ajatusmallin muuttaminen ovat kyllä tärkeitä mutta hankalia hommia. Olen niitä ennenkin harjoitellut terapiassa vuosia sitten mutta ovat unohtuneet tai niitä on vaikea tässä ahdistuineisuudessa ottaa käyttöön. Välillä tekee ja puuhailee jtn kunnes koska kohta taas huomaa että "hei enhän olekaan 5min ajatellut oloani tai paniikkia"...ja siitä se taas lähtee.
- tuore_pakkoajattelija
Juu juurikin näin se toimii että hei enpäs olekaan ajatellut pakkoajatuksia ja eipäs ahdista eli alanpa taas pyörittämään mitä hulluimpia ajatuksia ja ahdistumaan niistä... Tuntuu niin ihmeelliseltä ja pirun turhauttavalta että tuosta ei pääse eroon aikuinen ihminen joka muuten ajattelee hyvinkin loogisesti. Juu tosiaankin eipä noista ajatteluharjoituksista silloin pahimmissa ahdistuksissa mitään tullut. Nyt kun on parempi olo niin tuosta on tullut eräänlainen uusi mielenkiinnon kohde ja toivottavasti jatkossa "Harrastus". Kroppaa on tullut kyllä treenattua mutta kai se on sitten niin että pääkin vaatii omat harjoituksensa.
Kyllä sieltä on tulossa parempiakin päiviä !- Terve.vaanmenoa
Heh! Ota kuule kunnon känni, niin jo helpottaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360