Terveelle ihmiselle sattunut matka*tapaturma* kirjataan korvauspäätökseen "matkasairaudeksi". Tavan kansalainen ajattelee että onpa kulmikas muotoilu, kun puhutaan matkasairaudesta. Sanomatta jätetään että luokittelemalla rtapaturman tuottama vamma "sairaudeksi", jälkikorvausaika samasta vammasta on 3 kk. Jos tapaturma olisi kirjattu totuudenmukaisesti, se olisi kirjattu matkatapaturmaksi, jossa jälkikorvausaika on 3 vuotta. Pohjolan vakuutuslääkäri tekee päätökset potilasta näkemättä.
Välttäkää OP Pohjolan matkavakuutusta tai käyttäää päätökset juristin tarkastettavana. Lähtökohta on se että mitään vakavampaa ei korvata.
OP Pohjola kusettaa matkavakutuuksissa
3
425
Vastaukset
- VälttäkääOPVakuutusta
Olemme maksaneet OP ryhmälle asuntolainaa yli 30 vuotta ja koko perhe on pankin jäseniä. Yllättäen saimme kirjeen, jossa OP vakuutus Oy irtisanoo vapaaehtoisen matkavakuutuksen ja ilmoittaa ettei toistaiseksi myönnä taloudellemme vapaaehtoisia vakuutuksia. Kysiyn kuinka kauan tämä toistaiseksi on voimassa, niin vastaus oli, että vähintään 10 vuotta ja sen jälkeen asiaa voidaan harkita tapauskohtaisesti.
Käytännössä tämä tarkoittaa, ettei lasten kannata avata ASP-tiliä eikä hakea opintolainaa Osuuspankista, kun kertyneille bonuksille ei olisi kuitenkaan käyttöä. Kymmenen vuotta on hyvin pitkä aika odottaa, eikä asia senkään jälkeen näytä vielä selvältä.
Saimme Fenniasta hyvät vakuutustarjoukset, jotka ovat edullisemmat kuin OP vakuutus Oy:n tarjoamat vakuutukset ja ehdotkin ovat joiltain kohdin paremmat.
Olen samaa mieltä: Välttäkää OP Vakuutus Oy:n asiakkuutta- Välttäkää_huijareita
Tai ehkäpä se meneekin toisin päin: yritysten tulisi välttää teitä! Et nimittäin kertonut syytä, OP:n toimintaan.
- Seksisepi
Oletteko huomattavan ”vahinkoherkkää” porukkaa/vakuutuspetosepäilyjä vai luottotiedot menneet?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244716- 883724
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483125- 542667
- 2062621
- 512599
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322400- 1522338
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081539