Eräät kehtaavat inttää, että mitään liittovaltio-

aikeita ei EU:ssa ole ja että kaikki sellaiset puheet ovat vain "tiltujen" keksimää pötyä. Nyt nuo inttäjät itse voinevat mennä Saksaan sanomaan Schultzille, että se puhuu pötyä Suomessa on päätetty, että liittovaltiopuheet ovat vain stalinisten keksintöä. Nämä kun haluavat, että Venäjä miehittää Suomen.

https://yle.fi/uutiset/3-9966702

Lukekoon ken uskaltaa. Suomi olisi siis jos tuo toteutuu vuonna 2025 samassa kuin oli 107 v aiemmin eli 1918 kun oli Saksan siirtomaa tai mikä sitten olikaan mutta ainakaan itsenäinen ei ollut.

Jos tai kun tuo liittovaltiokehitys todella alkaa niin Suomen poliitikot jonkun aikaa kansalle malliksi ruikuttavat, että eihän me tällaista haluttu mutta sitten hyväksyvät kaikki liittovaltioon tähtäävät esitykset
202477
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Suomen johtavat poliitikot niin oikealla kuin vasemmalla suorastaan kuolaavat Liittovaltioon pääsemiseksi. Toivovat johtajien paikkoja. Niin pääsi Katainenkin isoille palkoille kun oli nöyräniskainen Suomen omat edut sivuuttaen.

Äänestä

Sen todistaa jo se, että se on ketaleen työtä ja huttila kiirehti avuksi.

EU:n kehittämisestä liittovaltion suuntaan on toki puhuttu iät ajat. EU-maissa kun on sananvapaus. Suomessa ehkä maailman laajin. Stallarit käyttävät sitä tällä palstalla hyväkseen valehtelemalla historiasta.

"Suomi olisi siis jos tuo toteutuu vuonna 2025 samassa kuin oli 107 v aiemmin eli 1918 kun oli Saksan siirtomaa tai mikä sitten olikaan mutta ainakaan itsenäinen ei ollut."

Ketaleen ikuinen haave on itsenäisyyden menetys. Siitä ei kuitenkaan ole kyse, vaan yhden poliitikon heitosta.

"Suomen johtavat poliitikot niin oikealla kuin vasemmalla suorastaan kuolaavat Liittovaltioon pääsemiseksi."

Huttila voisi esittää muutaman lausunnon malliksi. Muutenhan on kyse aivan tavanomaisesta valehtelusta.

Katainen on muuten Suomen asettama komissaari.

1Äänestä
  • ------Ketaleen ikuinen haave on itsenäisyyden menetys.---

    Minusta ei kyllä vaikuta siltä, että "ketale" tahtoisi Suomesta uudelleen Saksan siirto- eli riistomaata, kunhan vain valehtelet kun tottahan sinä et osaa puhua. On kai ollut huono kotikasvatus. Sinulle liitäntä Saksaan ilmeisesti kävisi hyvinkin ja muille äärioikean kellokkaille.

    ----- Siitä ei kuitenkaan ole kyse, vaan yhden poliitikon heitosta----

    Jopas on taas tavallesi uskollista, erittäin sakeaa, valehtelua. Kun Saksassa SPD:n puheenjohtaja sanoo liittovaltiovaatimuksen olevan sen ehkä keskeisin ehto hallitusneuvotteluille niin kyseessä ei todellakaan ole vain "yhden poliitikon heitto".Ja kyse on täsmälleen siitä mitä Schultz sanoo. Vain äärimmäinen pckan puhuja alkaa inttämään, että ei Schultz sano sitä mitä sanoo. Miksi hän tulisi julkisuuteen valehtelemaan, kerro ?

    Tuon tasoisen soopan puhuminen kertoo mikä on tarkoitusperäsi, saada tehtyä Suomesta Saksan maakunta niin, että kansa ei sitä huomaisi. Aivan kuten teikäläiset halusivat pitää Suomen kesällä -17 keisarillisen Venäjän osana ja keväästä -18 keisarillisen Saksan osana ja kesästä -40 kuninkaallisen Ruotsin osana. Mikä tahansa vaihtoehto kelpaa kunhan vaan ei olla itsenäisiä !

    Äänestä

  • 1.Ketalehan tyrkyttää jatkuvasti Suomea NL/Venäjän tai Saksan osaksi.

    2. Schultz voi epätoivoissaan heitellä mitä tahansa. Jos sdp on joskus hallituksessa ja Saksa tekee virallisen esityksen EU:lle, joka alkaa sitä käsitellä, niin tilanne on toinen. Nyt on kyse lausunnosta, jolla rakennellaan asemia hallitusneuvotteluihin.

    3. Saksan maakuntaa Suomesta puuhaatte juuri te stallarit valeillanne. Saksaan turvauduttiin aikoinaan, kun muuta turvaa ei löydetty. Ruotsin yhteistyö oli vain yksi aloite vaikeassa tilanteessa 1940.

    4."Suomen johtavat poliitikot niin oikealla kuin vasemmalla suorastaan kuolaavat Liittovaltioon pääsemiseksi."

    Huttila voisi esittää edes yhden "kuolauksen". Kukaan muu ei niistä tiedä. Eikö kantti kestä valehtelua?

    Äänestä

  • Valehtelet-taas kirjoitti:

    1.Ketalehan tyrkyttää jatkuvasti Suomea NL/Venäjän tai Saksan osaksi.

    2. Schultz voi epätoivoissaan heitellä mitä tahansa. Jos sdp on joskus hallituksessa ja Saksa tekee virallisen esityksen EU:lle, joka alkaa sitä käsitellä, niin tilanne on toinen. Nyt on kyse lausunnosta, jolla rakennellaan asemia hallitusneuvotteluihin.

    3. Saksan maakuntaa Suomesta puuhaatte juuri te stallarit valeillanne. Saksaan turvauduttiin aikoinaan, kun muuta turvaa ei löydetty. Ruotsin yhteistyö oli vain yksi aloite vaikeassa tilanteessa 1940.

    4."Suomen johtavat poliitikot niin oikealla kuin vasemmalla suorastaan kuolaavat Liittovaltioon pääsemiseksi."

    Huttila voisi esittää edes yhden "kuolauksen". Kukaan muu ei niistä tiedä. Eikö kantti kestä valehtelua?

    ------1.Ketalehan tyrkyttää jatkuvasti Suomea NL/Venäjän tai Saksan osaksi.---

    Linkkiä kiitos jonnekin missä "ketale" seillaista tyrkyttää ! Ei taida löytyä, vai mitä ?

    --------2. Schultz voi epätoivoissaan heitellä mitä tahansa. Jos sdp on joskus hallituksessa ja Saksa tekee virallisen esityksen EU:lle, joka alkaa sitä käsitellä, niin tilanne on toinen. Nyt on kyse lausunnosta, jolla rakennellaan asemia hallitusneuvotteluihin.----

    Valeita ja roskaa ammensitkin taas ihan kaksin käsin. Luetko Schultzin ajatuksia, että hän teki ehdotuksen jotenkin epätoivoissaan ? Mistähän se epätoivo olisi mahtanut kummuta kun ei se siltä vaikuta vaan vaikuttaa Saksan demarien aatemaailmalta ja on sattumoisin myös Ranskan Macronin ajatus ? Kyllä siitä on epätoivo kaukana ja istuu vain sinun puserosi alla.

    Eikä tällä rakennella asetelmia halliltusneuvotteluihin vaan rakennellaan hallitusohjelmaa eli ehtoja millä sossut lähtee mukaan.


    -------3. Saksan maakuntaa Suomesta puuhaatte juuri te stallarit valeillanne.----

    Kummaa kun välillä "stallarit" haluavat liittyä Venäjään ja välillä Saksaan. Päätä jo kumpaanko ne haluavat.

    ------ Saksaan turvauduttiin aikoinaan, kun muuta turvaa ei löydetty.-----

    Sössön sössön, selittelyt ovat turhia koska kyseessä oli ei enempää eikä vähempää kuin täydellinen itsenäisyydestä luopuminen törkeällä maanpetoksella eikä sitä asiaa selittelyt ja valeet muuksi muuta. Mitään turvaa ei tarvittu, ei tänne ollut kukaan tai mikään hyökkäämässä, ellei Ruotsi sitten. Venäjä oli täysin sekaisin ja bolsut henkitoreissaan Pietarissa, sieltä ei kukaan ollut tänne tulossa. Saksa halusi Suomenkin luonnonvarat käyttöönsä ja ne porvarihallinto sille oikein kultalautasella ojensi, bitte schön !

    ------ Ruotsin yhteistyö oli vain yksi aloite vaikeassa tilanteessa 1940.-----

    Jonka senkin tarkoituksena oli luopuminen Suomen itsenäisyydestä vaikka kuinka koettaisit soopavaleitasi kehitellä.

    -------4."Suomen johtavat poliitikot niin oikealla kuin vasemmalla suorastaan kuolaavat Liittovaltioon pääsemiseksi."---

    Suomessa löytyy ns. federalisteja että vaikka lampaat söisi. Sitä samaa se on kun poliitikot ruikuttaa miten tärkeää on EUn integraation jatkuva syventäminen. Kaikki mitä Brysseliin integraatiota "syvennetään" on jäsenvaltioilta, varsinkin pieniltä, pois. Suurilta ei koska nehän EU-valtioota sitten käytännössä johtavat.

    Äänestä

Palstan kolme kovinta nimeä samassa keskustelussa ja suorassa keskusteluyhteydessä peräperää!!

Oikea palstan All Stars-kattaus: Ketale, Huttila ja Rättis. Tästä on tulossa huikea topik.

Äänestä
  • Ketaleen ja Huttilan hiljaisuus? Loppuiko valeet yhteen tavanomaiseen täystyrmäykseen?

    Äänestä

kuka ja missä on alla olevan väitteesi päättänyt?

Ketale:"Suomessa on päätetty, että liittovaltiopuheet ovat vain stalinisten keksintöä. Nämä kun haluavat, että Venäjä miehittää Suomen."

Miten liittovaltiopuheet ja Suomen miehitys liittyvät yhteen?

Äänestä
  • ------Miten liittovaltiopuheet ja Suomen miehitys liittyvät yhteen? ----

    Kysy sitä itseltäsi ja kavereiltasi, tehän joka paikkaan kuolaatte miten stallarit haluavat, että Venäjä miehittää Suomen. Joko alkoi oma pckanjauhaminen kyllästyttää ?

    Äänestä

  • valeitaan, mutta kun pannaan tiukalle, ei pysty perustelemaan.

    Äänestä

  • Stallari-jauhaa kirjoitti:

    valeitaan, mutta kun pannaan tiukalle, ei pysty perustelemaan.

    Hahaa, todisteita kuolaamisestasi ovat ketjut täynnään.

    Äänestä

EU-ministeri Sampo Terho:
"Schulz käy parhaillaan hallitusneuvotteluja Angela Merkelin kanssa. On ulkopuolelta vaikea sanoa, onko tämä avaus tarkoitettu vain romuttamaan neuvottelut mahdottomilla vaatimuksilla. Schulzin johdolla sosiaalidemokraatit kokivat vaaleissa ison tappion, eikä hänen intresseissään välttämättä ole hallitusvastuu, vaan yritys kasvattaa romahtanutta kannatusta oppositiossa käsin. Joka tapauksessa avaus ei ole täysin yllättävä niille, jotka Schulzin tuntevat, kuten minä itsekin europarlamenttiajoiltani.

Vision eteneminen on silti monen lukon takana. Ensinnäkään Merkel tuskin suostuu vaatimuksiin. Toisekseen EU:ssa ei ole yleisesti halua avata perussopimuksia, kuten Schulzin visio vaatisi. Myös Suomen hallitusohjelma, jonka EU-osiota olin itse neuvottelemassa, torjuu ajatuksen perussopimusten avaamisesta. Suomen nykyinen hallitus ei siis tukisi tällaisia avauksia, jos sellaisia virallisesti esitettäisiin. Lähinnä puheessa on huomion arvoista se, että Schulz olisi valmis pudottamaan esimerkiksi Suomen pois EU:sta, jos emme suostu luopumaan omasta itsenäisyydestämme.

On silti hyvä, että Schulz puhuu painajaismaisista visiostaan avoimesti. EU-liittovaltiota on pitkään rakennettu hiljaa hivuttamalla, aina niin pieni askel kerrallaan, että liittovaltion kannattajat ovat voineet kiistää olevansa liittovaltion kannattajia tai että mitään liittovaltiota ylipäänsä oltaisiin rakentamassa."

Hyvin samansuuntaisesti kirjoittaa myös presidenttiehdokas Matti Vanhanen.
Ketale voisi nyt esittää poliitikon, joka on antanut liittovaltiomyönteisen kannanoton.
Muutenhan ketale lasketteli taas valeitaan.

Äänestä
  • Heh, oletkin kirjaillut pitkän lainauksen S Terhoa unohtaen, että seuraavien vaalien jälkeen siltä herralta ei kukaan kysy mitään. Yks lysti mitä nyt lämpimikseen puhelee.

    Jos liittovaltioon menon vaihtoehtona on ero EUsta niin tilanne on toinen. Englannin eroraha suhteutettuna Suomeen tietäisi meille n. 5 mrd. eromaksua. Jos siihen vielä lisätään muut painostuskeinot kuten vaikkapa ero EUn yhteisestä puolustuksesta ja monta muuta niin jopa alkaa poliitikkojen kielet laulaa ihan eri sävelasteikolla.

    Kovalla propagandalla on kansan pää käännettävissä asiassa kuin asiassa, onhan se nähty.

    Äänestä

  • Kyse on istuvan hallituksen EU-ministeristä vastauksena ketaleen valeeseen poliitikkojen liittovaltiokannoista.

    Liittovaltiota ei siis ole tulossa muualla kuin EU-vihaajien haaveissa.

    Suomi ei ole eroamassa EU:sta.

    Lisäksi mitään EU:n yhteistä puolustusta ei ole.

    Ihan turhaan ratsasta varastetulla nikillä.
    Ei se valehtelua tehosta.

    Äänestä

  • Lykkäät-pötyä kirjoitti:

    Kyse on istuvan hallituksen EU-ministeristä vastauksena ketaleen valeeseen poliitikkojen liittovaltiokannoista.

    Liittovaltiota ei siis ole tulossa muualla kuin EU-vihaajien haaveissa.

    Suomi ei ole eroamassa EU:sta.

    Lisäksi mitään EU:n yhteistä puolustusta ei ole.

    Ihan turhaan ratsasta varastetulla nikillä.
    Ei se valehtelua tehosta.

    -----Liittovaltiota ei siis ole tulossa muualla kuin EU-vihaajien haaveissa.----

    Juu, ehkä on valoa tunnelin päässä sittenkin ja päästään EUsta eroon kun olet julistanut jo Saksan sossut ja Macronin EU-vihaajiksi. Hehän sitä liittovaltiota kovasti touhuavat.

    Äänestä

Liittovaltioon voidaan ryhtyä siirtymään, vasta kun siitä on Europpa-neuvoston ja muiden EU-elimien voimassa olevat päätökset. Ne on hyväksyttävä kaikissa jäsenmaissa.
Sellaisia ei ole työn alla muualla kuin EU-vihaajien valeissa.
Macronin, Schultzin ja muiden haaveet ovat kaukana toteuttamisesta.

Sinänsä liittovaltio voisi olla Euroopan pelastus.

Äänestä

Tietoa alkaa jo olla eli Saksa ja Ranska jakavat Euroopan etupiireihinsä, muutenhan homma ei voi menestyä, tulisi vain riitoja näiden kahden välille.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005557079.html

Ollaan taas sitten samassa pisteessä kuin jokseenkin 100 vuotta sitten, eläköön.

Äänestä

"Hallitusohjelma merkitsee sitä, että Suomen on mietittävä uudelleen asemaansa EU:ssa. Unionia tai euroaluetta ei kuitenkaan uudisteta ilman yksimielisyyttä jäsenmaiden välillä, muistutti tasavallan presidentti Sauli Niinistö valtiopäivien avajaisissa.

– Suomen on syytä olla tässäkin prosessissa hereillä ja toimijana, sanoi presidentti."

- No niin.

Tässä sitä ollaan ja kuka uskoo , tai edes kuvittelee, että suomalaisista poliitikoista olisi pitämään Suomen puolta meneillään olevassa kehityksessä kohti liittovaltiota ja taloudellista yhteisvastuuta kun täällä vain ummistetaan silmät ja edes mitään keskustelua ei uskalleta aiheesta käydä?

Äänestä

Joku spämmäri palstalla jaksaa jauhaa tämmöstä soopaa: "Ei tule liittovaltiota EU:sta" ihan vain sillä nauruperusteella kun rakas pressa on sanonut, että Suomen pitää olla asiassa hereillä.

Voi elämän kevät noita trollauksia. Ikään kuin Suomen "hereilläolo" jotain vaikuttaisi yhtään mihinkään silloin kun Saksa ja Ranska yhdessä federalistikavereineen jotain päättävät.

Mutta trollin virka on se, että pitää puhua pckaa vastoin selviä ja selkeitä tosiasioita.

Äänestä

----Ketaleen ikuinen haave on itsenäisyyden menetys.------

Sen takia se varmaankin vastustaa kaikkia liittovaltiohankkeita. Sitä sinun logiikkaasi = kaveri joka vastustaa Suomen joutumista liittovaltioon toivoo kovasti Suomen itsenäisyyden menetystä. "Logtiikkasi" olet varmaan oppinut katulapseni Pietarin viemäreissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Naakanketale kirjoitti:

aikeita ei EU:ssa ole ja että kaikki sellaiset puheet ovat vain "tiltujen" keksimää pötyä. Nyt nuo inttäjät itse voinevat mennä Saksaan sanomaan Schultzille, että se puhuu pötyä Suomessa on päätetty, että liittovaltiopuheet ovat vain stalinisten keksintöä. Nämä kun haluavat, että Venäjä miehittää Suomen.

https://yle.fi/uutiset/3-9966702

Lukekoon ken uskaltaa. Suomi olisi siis jos tuo toteutuu vuonna 2025 samassa kuin oli 107 v aiemmin eli 1918 kun oli Saksan siirtomaa tai mikä sitten olikaan mutta ainakaan itsenäinen ei ollut.

Jos tai kun tuo liittovaltiokehitys todella alkaa niin Suomen poliitikot jonkun aikaa kansalle malliksi ruikuttavat, että eihän me tällaista haluttu mutta sitten hyväksyvät kaikki liittovaltioon tähtäävät esitykset

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu