Olemme marsua hankkimasssa ja mietimme, että voiko se elää pelkästään niin sanotussa aitauksessa, jonka rakentaisimme sisälle vai tarvitseeko se häkin. On siis kyse tämmöisestä lattialla olevasta aitauksesta missä ei olisi kattoa ja missä olisi esim. pyyhkeitä alustana.
Voiko marsu elää pelkässä aitauksessa
9
2481
Vastaukset
- pequenos
Marsu ei tarvitse häkkiä, mutta tekemistä, liikuntaa ja seuraa kyllä eli marsuja pitäisi olla vähintäin kaksi koska se on laumaeläin.
http://marsuyhdistys.net/home/?page_id=72
Hyviä vinkkejä kohdassa "kaikki marsuista" - jepsjepss
Voi elää, mutta yksin marsuja ei saa pitää ne on laumaeläimiä joten sille tarvitsee ostaa kaveri myös.
- marsumuikkunen
Voi toki, mutta muutama asia kannattaa ottaa huomioon.
Esim. taikakuutio on liian matala, joten marsu tulee siitä halutessaan yli. Varsinnin uroksissa löytyy niitä yksilöitä, jotka ovat yllättävän ketteriä halutessaan omille teilleen. Jotkut ovat niin hurjapäitä, että vaikka eivät kykenisikään hyppäämään aitauksen yli, niin kiipeävät kyllä halutessaan hyvinkin korkeasta aidasta yli. Jälkimmäiseen tosin pitää olla paljon motivaatiota, joten sitä harrastavat lähinnä riiausreissulle haluavat urokset.
Marsut eivät myöskään välitä erityisesti isosta, aukeasta tilasta, joten jotta marsut uskaltavat heti alusta asti liikkua aitauksessa, on siellä oltava tarpeeksi paljon mökkejä ja muita vastaavia piiloja.
Aitauksen puhtaanapidon vaikeus on yleensä syy siihen, miksen tiedä montaakaan, joka ei olisi jonkin ajan kuluttua vaihtanut helpommin siivottavaan asumukseen. Ensinnäkään marsut eivät juuri ikinä opi käyttämään vessalaatikkoa kuten kanit. Niinpä pyyhkeiden alla on oltava jotain pissan pitävää ja pyyhkeitä saa olla pesemässä ihan koko ajan. Pyyhkeisiin kuitenkin tarttuu kaikki heinänkorret ja muut pikkuroskat, joten niitä saa olla pyyhkeistä nyppimässä ensin oikein urakalla ennen kuin ne uskaltaa laittaa pyykkikoneeseen. Eli puhtaanapito aiheuttaa hurjasti työtä aitauksissa ja pissanpitävyyskin on hajuhaittojen takia hoidettava tavalla tai toisella kuntoon.- Toimiiii
Kokeilkaapa kertakäyttöisiä kroonikkovaippoja!
- rusettimarsu
Toimiiii kirjoitti:
Kokeilkaapa kertakäyttöisiä kroonikkovaippoja!
Koirien pissa-alustatkin käy joita saa eläinkaupoista, mutta nuo kroonikkovaipat ovat halvempia ja toimivat yhtä hyvin.
- onniminni
Ei oikein voi pitää aitauksessa. Pissa tulee läpi lattiaan ja värjää lattian.
Paras on häkki, jossa on kaukalo alla.
Marsut ei kaipaa suurta tilaa, vaan viihtyy pienessä pesämökissä häkin nurkassa.- noinkohanmenee
Ei se ihan noin mene, jos marsut vaan kyhjättää pesämökissään ne on yleensä joko arkoja tai kipeitä. Olen omistanut marsuja lukuisia elämäni aikana ja joka ikinen tykkäsi puuhastella häkissään toimeliaana pesäkopassa piiloilemisen sijaan.
Parilla marsulla mulla on ollut aitaus, tein pleksistä sen pohjaosan että pysyy kuivikkeet yms kamat sisällä ja lattia pissattomana.
- okokokkokko
Älä viitti kirjoittaa tuollaisia älyttömyyksiä. Jos sun marsut on niin apaattisia, että vaan kyhjöttävät häkin nurkassa, niin voi marsuparkoja! Meidän marsut vetää välillä rallia pitkin olkkaria ja tilaa todella kaivataan ja tarvitaan paljon.
Tuollaiseen aitaukseenkin voi tehdä pohjakaukalon esim. muovimatosta. Katsokaa englanniksi C&C cage, niin pääsette jyvälle, miten marsuja pidetään tuolla suuressa maailmassa. Suomi on tällainen takapajula tässäkin asiassa ja näkyy tämän palstan vastauksissa.- Joopajootaas
Nyt on kyllä itselläsi kirjoitukset täynnä älyttömyyksiä. Ensinnäkään tuolla "suuressa maailmassa" ei ole sen yleisempää pitää marsuja aitauksissa kuin Suomessakaan. Itse asiassa maailmalla selvästi yleisin tyyli on pitää marsuja ulkolemmikkeinä (kuten vaikkapa kanejakin), ja nekin, jotka ovat sisälemmikkeinä, ovat erittäin usein hyvinkin pienissä häkeissä. Meillä Suomessa on varsin edistyksellinen eläinsuojelulaki esim. häkkien kokojen suhteen, joten jos lähtisin vertailemaan "suuren maailman" ja Suomen välisiä eroja tässä asiassa, niin ehkä pikemminkin ylistäisin Suomea monen muun maan ohitse. Tietämättömyytesi tästäkin näkyi vastauksistasi, mutta ei se mitään.
Pieni tietopläjäys: marsut ovat JYRSIJÖITÄ. Niille on siis täysin normaalia maistella kaikkea, mihin hampaat vain uppoavat ja saattavat innostua tekemään sitä sellaiseen tavaraan, mitä eivät ikinä ennen ole jyrsineet. Kroonikkovaipoissa ja koirien pissa-alustoissa on MUOVIA, joka ei sula, jos marsut niitä päättävät mussutella. Niinpä on silkkaa hulluutta ottaa se riski, että marsuilla on kohta hengenvaarallinen suolitukos vain siksi, että omistaja käytti alusina jotain, mikä on marsun alusiksi täysin sopimatonta. Pyyhkeetkään eivät ole kovin paljoa riskivapaampia; jos marsut vetävät ja nielevät pyyhkeistä lankasäikeitä, ne saattavat pahimmassa tapauksessa viiltää suolistoa pahastikin tai jopa "kuristaa" suoliston osaa, joka menee tällöin kuolioon. Allekirjoittanut on työssään jopati nähnyt marsun, joka lopetettiin juurikin siksi, että pyyhkeestä peräisin olevan langanpätkän epäiltiin aiheuttaneen kuoliota suoleen. Marsua ei avattu, jotta epäilys olisi saatu varmistettua, mutta kaikki merkit viittasivat siihen. Koirilla tämä on yleisempää siksi, että niillä on ulottuvillaan enemmän riskejä aiheuttavaa syötävää, mutta marsujen kohdalla ei onneksi kovin moni omistaja näin isoja riskejä ota kun ei ole mikään pakko.
Aitauksissa ei siis ole mitään vikaa, mutta niiden rakentaminen marsuille turvallisiksi ja muutenkin kaikin puolin toimiviksi on äärimmäisen hankalaa. Juuri siksi sellaisia ei ole missään myynnissä, vaikka lemmikkitarviketeollisuus olisi tietenkin into pinkeänä tarjoamassa kysynnän mukaisia tuotteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai1169899Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki775002Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.694812Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.73280Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j102478Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1071720- 471516
Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.541511Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota591444Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?661372