Raholassa on paljon asuntoja myynnissä

Mitähän varten? Ihan edullisen ja hyvän tuntuisia ja asuntoja mutta miksi haluavat myydä pois? Onko sinne suunniteltu jotain ? Vai johtuuko siitä ettei ole palveluja tarpeeksi? Etuovessa on nytkin 25 asuntoa Raholassa myytävänä eikä taida mikään kovin iso asuntoalue olla.
3343
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tässäpä erikoinen rivarineliö Raholassa myytävänä. 90,5 neliötä ja hinta 26 590€ ja vastike 922€. Rakennusvuotta ei ole saatavilla ja kunto määrittelemätön... En ole moista ilmoitusta ennen nähnyt. Kyllähän rakennusvuosi yleensä ilmoituksessa näkyy. Myydäänkö YH-kotejakin? Olen aina luullut että ne ovat vuokra-asuntojam sellaisille joiden on vaikea saada asuntoa. Ainakin osoite on sama eli Punajuurikuja 1 Tampere. Osaisko joku viisaampi selittää?
http://www.asuntosivut.fi/ilmoitus/2334070/punajuurikuja-1-33300-tampere
https://www.yhkodit.fi/kiinteisto/1069/

Äänestä

Syynä+Tamperelaisiin+asuntojen+myynteihin+on+muutamiakin+kappaleita:1)+Tamperelaiset+ovat+keski-iältään+niin+vanhoja+että+ovat+jo+suurimmaksi+osaksi+hoitolaitoksissa.+Väkimäärä+koko+Suomessa+ja+Tampereella+on+laskussa+jo+neljättä+vuotta+peräkkäin.+Kansa+on+siis+niin+vanhaa+että+se+kuolee.+Ja+siksi+asuntoja+vapautuu+~35%+seuraavan+seitsemän+vuoden+aikaan.+Varokaa+siis+ensi+vuodenvaihteen+hintaromahdusta.2)+Tamperelaiset+eivät+lisäännyt.+Jotta+väkimääräpysyisi+vakiona+pitää+jokaisen+naisen+synnyttää+2.5+lasta.+Tampereella+se+on+1.5+lasta+ja+jos+se+laskee+1.3:een+niin+siitä+ei+ole+paluuta.+Väki+kuolee+sukupuuttoon.3)+Tamperelaisten+velka,+jonka+kaupunki+on+ottanut+veronmaksajiensa+niskaan,+on+niin+suuri+että+varoja+joudutaan+keräämään+erilaisin+piiloveroin.+Mm.+parkkimaksuina,+vesimaksuina,+energiamaksuina+ja+jätemaksuina.+Niillä+kuritetaan+Tampereen+veronmaksajia+50-60+miljoonan+euron+verran+vuodessa.+Naapurikunnissa+elää+leveämmin+kun+ei+tarvitse+maksaa+piiloveroja.4)+Tampereesta+on+tullut+autoilu-vihamielinen+paikka.+Keskustaa+ei+haluta+ostovoimaa+jonka+johdosta+myös+tunneli+rakennettiin.+Kolmeksi+vuodeksi+tuhottiin+kivijalkakauppojen+talous+kun+ruvettiin+rakentamaan+ratikkaa.+Mutta+autoille+ei+ole+enää+kaduilla+ilmaisia+parkkipaikkoja,+eikä+moneen+paikkaan+pääse+edes+autolla.+Siksi+ostovoima+on+siirtynyt+keskustasta+pois.Kaupungin+keskustaa+kansoittavat+humalassa+mölyävät+opiskelijat+sekä+erilaisista+keskushermostoon+viakuttavista+aineista+sekaisin+olevat+holistit.+Keskustassa+on+aamuisin+hodari+papereita+pitkin+poikin+ja+kaikki+paikat+ovat+siivottomassa+kunnossa.Ei+kukaan+halua+enää+asua+Tampereella.+Sielä+asuvat+oikeasti+vain+ne+joiden+on+pakko.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rahola kirjoitti:

Mitähän varten? Ihan edullisen ja hyvän tuntuisia ja asuntoja mutta miksi haluavat myydä pois? Onko sinne suunniteltu jotain ? Vai johtuuko siitä ettei ole palveluja tarpeeksi? Etuovessa on nytkin 25 asuntoa Raholassa myytävänä eikä taida mikään kovin iso asuntoalue olla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu