Tietääkös kukaan milloin Kevätniemen saha

Näläkäniemen-hemmo

on aloittanut toiminnan ja kuka tai mikä sen silloin omisti. Itse kyllä olen huolissani niistä suunnattomista määristä puun kuorta mitä Kevätlahteen on kärrätty tänä aikana. Kyllä niistä liukee veteen vaikka mitä, parkkihappoja muun muassa. Voisiko ne massat kaivaa ylös ja polttaa, tietääkö joku ?

12

1423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Internete

      Google kertoo. Ja on vissiin kirjakin julkaistu.

      • Tuttavamies

        Muistaakseni Unto Palokas kirjoittanut kevätniemen historiaa


    • itewalta

      No nyt on sellainen isäntä firmassa että kaikki menee päin vittua!
      Kortisto kutsuu!

    • sahatyömies

      Nurmeksen sahalla työvoima pula?
      Nurmes 24.

    • faktataxi

      Kysy binderholtzilta?

    • vanaha.saha

      Se aloitti jo ennen sotia.

    • Palokas Unto - Variksen laulu - kadonneen kylän tarinat Lieksa, Kevätniemen sahayhdyskunta.
      Tunsin miehen, pojan kanssa olin samalla luokalla koulussa.

      • keskiyö1120

        Itävaltalainen isäntä pani Kevätniemessä tuulemmaan...


    • muutenvainko
    • rugiver

      Saha aloitti toimintansa kun sahan pilli soi klo 6.00

    • Ensimmäinen saha valmistui Kevätniemeen alkuvuodesta 1903. Sahan omisti Aktiebolaget Kuokkastenkoski Järnverk, jonka perustajina vuonna 1899 olivat helsinkiläisen liikemiehen J.C.Burmeisterin jälkeläiset. Yhtiö omisti myös Pankakoskella ja Nurmeksen Kuokkastenkoskella sijainneet ruukit.

      Rahapula ja yhtiön asioiden sekava hoitaminen aiheuttivat konkurssin vuonna 1903. Yhtiön rahoittaja tukholmalainen Ab Arbetareringens Bank sai yhtiön omaisuuden haltuunsa ja muodosti niistä uuden yhtiön nimeltään Aktiebolaget Pankakoski. Yhtiöön kuuluivat Pankakoskelle juuri perustettu puuhiomo ja Kevätniemen höyrysaha.

      Uusi yhtiö yritti myydä sahaa vuonna 1907, mutta tuloksetta. Vuonna 1908 saha vuokrattiin Metsähallitukselle, joka lunasti sen vuonna 1909 itselleen. Saha paloi ensimmäisen kerran vuonna 1910 ja toisen kerran vuonna 1956.

      Vuonna 1932 saha siirtyi Veitsiluoto Oy:n omistukseen ja edelleen Vapo Oy:n omistukseen vuonna 1985. Vuonna 2016 Vapo myi sahan itävaltalaiselle Binderholz-yhtiölle.

      Lähteet:
      - ENSO-GUTZEIT OY 1872-1992, osa 1, vuodet 1872-1923,
      - omat muistiinpanot

      • Riihivaaralle_vaan

        Hyvää tietoa historiasta. Järvessä on varmaan ainakin miljoona tonnia puunkarppua. Se tulisi kaivaa ylös ja viedä kaatopaikalle, sinne ne kuuluisivat eikä järveen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      160
      4913
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1555
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1469
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1391
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      7
      1119
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1027
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      40
      947
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      915
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      150
      810
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      278
      729
    Aihe