Alkoholi oksettaa

HaluaisinJuodaTaas

Hei,
Join kesän päättäjäisissä pääni täyteen (lähenteli varmasti ainakin neljän promillen rajaa useiden tuntien ajan, kunnes sammuin aamuyöllä), ja ennen tapahtumaa pidin alkoholin juomisesta enkä ollut koskaan sammunut tai oksentanut alkoholin seurauksena. Tämän kyseisen kerran jälkeen en ole kuitenkaan pystynyt juomaan alkoholia suuria määriä, vaikka haluaisin. Jo yksi 0,33l tölkki oksettaa ja joudun jättämään sen kesken. Mistähän tämä voisi johtua? Onko muut kokeneet samaa?

10

5853

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Professorikin

      En ole kokenut samaa ja voit olla varma, että promillen eivät olleet lähelläkään 4 promillea. Aivoissa voi olla muistikuva viinasta ja huonosta olosta - tämä saattaa estää ikuisesti viinan juomisen.

    • Hajatelmoija

      Tuo on ihan luonnollinen suojamekanismi ihmisillä ja muillakin eläimillä, että oppii olemaan syömättä vääriä asioita. Jos oksentaa jotain tarpeeksi rajusti ulos, niin sitä makua ei sitten enää tee mieli. (Esimerkiksi myrkylliset marjat oksettavat ja siten niitä ei enää ensimmäisen kerran halua syödä, koska ne eivät maistu enää hyvältä.)

      Jos nyt kuitenkin pitää jotain alkoholia saada juotua, niin kannattaa siirtyä semmoiseen juomaan, jota et sinä iltana juonut ja jonka makua et ulos oksentanut. Tämä voi toki sitten tarkoittaa jotain ns. nolompaa juomaa. Sen juominen voisi varmaan onnistua, ellei sitten inho kohdistu juuri alkoholin makuun. Kyllä toki inhon kohteitakin vielä varmaan saat alas menemään ja voit niistä oppia uudelleen nauttimaan, jos vain jaksat itseäsi tarpeeksi siedättää. Voi silti olla, että maun mielleyhtymä jää siinäkin tapauksessa jonnekin mielen perukoille kummittelemaan.

      Inhon kohde voi toisaalta olla juuri tuo raskaampi humaltuminen ja sehän on vain hyvä asia, jos ei niin paljoa enää tee mieli. Muutenkin on hyvä osata tunnistaa, milloin alkaa olla liian humalassa. Kokemuksesi varmasti auttaa rajan löytämisessä.

      • Anonyymi

        Itseä oksettaa helvetisti oluen maku koska olen siitä 10 0 kertaa oksentanut🤢


    • HaluaisinJuodaTaas

      Kiitos vastauksista! :)

    • dr_arse

      Juo persreiän kautta.

    • asdfh14598

      Haluaisin houkutella asunnolleni miehen...

    • ex-tissut

      Ripulireikäni kurlaa taas holtittomana.

    • jahtileike

      ykkösolutta perseeseen

    • Gin_Lemonin_kosto

      Tuo oksennusrefleksi on aivan totta.........täytettynä 18 vuotta join Gin Lemonia niin että tukka lähti seuraavana päivänä. Tämän jälkeen pelkkä lemonin haju aiheuttaa pään ravistelua vaikka tapahtuneesta on jo vuosia.

      • Anonyymi

        Jos laatta on lentänyt keskikurasta, kannattaa siirtyä sahtiin, se pysyy hyvin siellä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      92
      2007
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1480
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1269
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      71
      1107
    5. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      225
      1082
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      87
      1044
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      974
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      237
      928
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      906
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      881
    Aihe