Alkoholi oksettaa

HaluaisinJuodaTaas

Hei,
Join kesän päättäjäisissä pääni täyteen (lähenteli varmasti ainakin neljän promillen rajaa useiden tuntien ajan, kunnes sammuin aamuyöllä), ja ennen tapahtumaa pidin alkoholin juomisesta enkä ollut koskaan sammunut tai oksentanut alkoholin seurauksena. Tämän kyseisen kerran jälkeen en ole kuitenkaan pystynyt juomaan alkoholia suuria määriä, vaikka haluaisin. Jo yksi 0,33l tölkki oksettaa ja joudun jättämään sen kesken. Mistähän tämä voisi johtua? Onko muut kokeneet samaa?

10

5962

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Professorikin

      En ole kokenut samaa ja voit olla varma, että promillen eivät olleet lähelläkään 4 promillea. Aivoissa voi olla muistikuva viinasta ja huonosta olosta - tämä saattaa estää ikuisesti viinan juomisen.

    • Hajatelmoija

      Tuo on ihan luonnollinen suojamekanismi ihmisillä ja muillakin eläimillä, että oppii olemaan syömättä vääriä asioita. Jos oksentaa jotain tarpeeksi rajusti ulos, niin sitä makua ei sitten enää tee mieli. (Esimerkiksi myrkylliset marjat oksettavat ja siten niitä ei enää ensimmäisen kerran halua syödä, koska ne eivät maistu enää hyvältä.)

      Jos nyt kuitenkin pitää jotain alkoholia saada juotua, niin kannattaa siirtyä semmoiseen juomaan, jota et sinä iltana juonut ja jonka makua et ulos oksentanut. Tämä voi toki sitten tarkoittaa jotain ns. nolompaa juomaa. Sen juominen voisi varmaan onnistua, ellei sitten inho kohdistu juuri alkoholin makuun. Kyllä toki inhon kohteitakin vielä varmaan saat alas menemään ja voit niistä oppia uudelleen nauttimaan, jos vain jaksat itseäsi tarpeeksi siedättää. Voi silti olla, että maun mielleyhtymä jää siinäkin tapauksessa jonnekin mielen perukoille kummittelemaan.

      Inhon kohde voi toisaalta olla juuri tuo raskaampi humaltuminen ja sehän on vain hyvä asia, jos ei niin paljoa enää tee mieli. Muutenkin on hyvä osata tunnistaa, milloin alkaa olla liian humalassa. Kokemuksesi varmasti auttaa rajan löytämisessä.

      • Anonyymi

        Itseä oksettaa helvetisti oluen maku koska olen siitä 10 0 kertaa oksentanut🤢


    • HaluaisinJuodaTaas

      Kiitos vastauksista! :)

    • dr_arse

      Juo persreiän kautta.

    • asdfh14598

      Haluaisin houkutella asunnolleni miehen...

    • ex-tissut

      Ripulireikäni kurlaa taas holtittomana.

    • jahtileike

      ykkösolutta perseeseen

    • Gin_Lemonin_kosto

      Tuo oksennusrefleksi on aivan totta.........täytettynä 18 vuotta join Gin Lemonia niin että tukka lähti seuraavana päivänä. Tämän jälkeen pelkkä lemonin haju aiheuttaa pään ravistelua vaikka tapahtuneesta on jo vuosia.

      • Anonyymi

        Jos laatta on lentänyt keskikurasta, kannattaa siirtyä sahtiin, se pysyy hyvin siellä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe