Olen 36 v ihan hyvän näköinen korkeakoulutettu nainen. Olin kuitenkin koulukiusattu aikoinaan, ja se jätti syvät arvet. Olen ollut vuosikymmenten ajan hyvin yksinäinen. Kumppania ei ole ollut, olen edelleen neitsyt. Pärjään ulkoisesti, mutta sisäisesti elämässä ei ole ketään läheistä.
Mieluiten haluaisin seuraa toisista yksinäisistä, jotta olisi samaa kokemuspohjaa. Pelkään ns. normi-ihmisten hylkäävän minut.
Tarjosin tällä palstalla pari päivää sitten ystävyyttäni. Kysyin, oletteko pääkaupunkiseudulta ja oletteko N/M.
Vastauksia en saanut. Sen sijaan latasin Tinderin, ja sieltä sain pelkän huonon kuvan perusteella kymmeniä treffiehdotuksia. Ehdotukset pelottavat - suurin osa todennäköisersti seksin vonkumista - mutta silti ne on sentään jotain. Yksinäisyys-kanavan anti on syvä hiljaisuus!
Ärsyttää se, kuinka korkeakoulutettuja naisia haukutaan nirsoiksi. Jos kuitenkin vastakaiku on juuri tällainen kuin täällä, en yhtään ihmettele, että naiset lähteävät sinne, missä joku heidän ystävyyttään kaipaa.
Näkemiin yksinäiset!
Mieluiten haluaisin seuraa toisista yksinäisistä, jotta olisi samaa kokemuspohjaa. Pelkään ns. normi-ihmisten hylkäävän minut.
Tarjosin tällä palstalla pari päivää sitten ystävyyttäni. Kysyin, oletteko pääkaupunkiseudulta ja oletteko N/M.
Vastauksia en saanut. Sen sijaan latasin Tinderin, ja sieltä sain pelkän huonon kuvan perusteella kymmeniä treffiehdotuksia. Ehdotukset pelottavat - suurin osa todennäköisersti seksin vonkumista - mutta silti ne on sentään jotain. Yksinäisyys-kanavan anti on syvä hiljaisuus!
Ärsyttää se, kuinka korkeakoulutettuja naisia haukutaan nirsoiksi. Jos kuitenkin vastakaiku on juuri tällainen kuin täällä, en yhtään ihmettele, että naiset lähteävät sinne, missä joku heidän ystävyyttään kaipaa.
Näkemiin yksinäiset!
Vastaukset 31
Vanhimmat
Tee joku anonyymi maili ja kato paljon saat vastauksii.
Ärsyttää myös yksinäisyyden salailu. Periaatteessa voisin antaa vaikka yliopiston tai työpaikan sähköpostiositteen (ainakin joksikin aikaa, kunnes poistaisin sen). Toki pelkäisin jossain määrin hörhöjen yhteydenottoja.
Joka tapauksessa, en ole koskaan elämässäni tehnyt anonyymiä sähköpostia enkä meinaa tehdä. Haluan toimia omalla nimelläni.
Olen ollut 20 vuotta yksin. Tässä ei ole mitään hävettävää. Muutoin menestyn elämässä hyvin, eikä siinäkään ole mitään ihmeellistä. Useampi korkeakoulututkinto on muun muassa taustalla, kun täytyyhän se aika johonkin käyttää.
Peittele mielestäni vain pahentaa ongelmia. Jos kertoo avoimesta tilanteestaan, saa helpommin apua sen korjaantumiseen? Voisin ottaa vaikapa Hyvä terveys - lehteen yhteyttä ja pyytää päästä sinne haastatteluun artikkelia varten. Ehkäpä sitä kautta saisi seuraa?
Yksinäisissä ärsyttää marinan, saamattomuuden ja peittelyn yhdistelmä. Edes toiset yksinäiset ei kiinnostu tesitä, kun tuollaista ei nyt vaan jaksa katsoa!
Eiköhä kaikki ole ihan ok tyyppei, myös ne jotka marisee ja saamattomia.
Itte kuulun tohon saamattomiin "yksinäisiin", en varsinaisesti edes oo yksinäinen sil asun isäni ja kissanbi kanssa.
Mutta jossain vaiheessa olen yksinäinen ja sanan merkityksessä YKSINÄINEN.
Ei mulla oo sosiaalisuuteen mahdollisuuksia.
Emmä siitä valita.
Emmä koe sitä ongelmana.
Saamattomuus minussa on kuitenki enemmän kykenemättömyyttä ja luulisin että suurimmalla osalla yksinäisistä sama pätee heilläki eli en usko suurimman osan yksinäisistä olevan saamattomia.
Saamaton, laiska jne käsitteet on hieman onttoja joskus.
Suurin syy on jossain muualla kuin laiskuudessa/saamattomuudessa.
Kaikkeen on aina ns jokin matemaattinen syy.
Syy -ja seuraussuhde, tiedät sä ?
En usko ihmisen kenenkään pinnaavan oikeasti tässä elämässä.
Taustalla on aina varmasti jotaki.
Joku kiusaamishistoria, on käytetty hyväksi vaikka seksuyaalisesti, on pahoinpidelty, nimitelty, syjitty, pitkäaikainen kiusaamiskokemus, katkeruus -teema on myös helppo vetää aina, se on idioottimaista jota näkee useiden suoltavan sosmediassa, en toki kyseenalaista, voi joillaki olla myös katkeruutta tai hyvin monilla, muttei usein moni "kriitikko" näe ongelman taakse, tässä tapauksessa nämä kriitikot ovat lähinnä tunnevammaisia ihmisiä, joilal ei oo haluakaan ymmärtää heikkoja ihmisiä.
myös moni on niin hiljainen, arka, jopa ihmisarka, niin ei siinä paljoa sitten mennä mihkään työhommiin.
Periaatteessa olet nytkin anonyyminä nimimerkin takana, joten anonyymi sähköposti tuskin olisi iso askel. Missään nimessä en tosin suosittelisi yliopiston tai muun tunnistettavan osoitteen käyttöä, ellet ole tutkimusta suorittamassa.
Palstaa seuraa epäilemättä moni sellainen yksinäinen, joka ei välttämättä edes ole hakemassa "ratkaisua" yksinäisyyteen tai ei välttämättä tiedä mikä sen ratkaisun tulisi olla, pysyen siksi hiljaa ja ainoastaan vain seuraten ihmisten ajatusten kulkua. Omasta puolestani olen jo aikaa sitten tunnistanut, että sanallinen kommunikaatio on riittämätön kuvaamaan monia niitä hienostuneita ajatusrakennelmia, joita ihmisellä voi syntyä.
Jos luo kummallisia päähänpinttymiä kuten "toimin vain omalla nimellä" niin eikö ne haittaa lopputulosta?
Nykyisin on sellaisia ongelmia kuin roskaposti. Aina voi tutustua livenä ilman nettiä.
Joskus seurasin palstaa ja huomasin selvän ilmiön. Jotkut etsivät oikeasti seuraa ja valtaosa ei ollenkaan.
Milloin yhteiskunta lopettaisi höpinät yksinäisyydestä?
Se että yksinäiset ois B-luokan ihmisiä tai aina surullisia.
Minulle sopii paremmin yksinäisyys, koska oon autistinen.
Kärsin toki tyhjyyden tunteesta eli en ole ihan terve.
Mutta yleistäminen on typerää.
Ei kaikki yksinäiset oo vaarallisia, tyhmiä tai surullisia(aina).
Myös tyypillinen kommentti on tämä = niin minä toivon lapsistani tulevan kunnon kansalaisia. Siis joo tommonen kommentti oksettaa minua, kunnon kansalainen, ei vittu, ei tippaakaan empatiaa tommosilla kommentoijilla/ihmisillä.
EI EI EI.
Ei saisi valittaa.
Sekin on kuulemma merkki huonosta olosta.
Yleinen käsitykseni on se, että meitä todella pidetään toisenluokan kansalaisina.
Se on eliitin ja kaikkien hokema "mukatotuus" meistä.
Parempi että noiki immeiset pitäs mölyt mahassansa, tekee itsestään täysiä pellejä noilla kunnon kansalais-kommenteilla.
Kuka tässä nyt on kunnollinen tai parempi?
Eikö me kaikki olla samanarvoisia?
Mun tietääkseni, mun humanismiopilla työtön juopporetku on yhtä arvokas ihminen kuin kaupankassalla oleva kauppiasneiti.
Miksi olet nyt vasta liikenteessä? Mikset 10 vuotta sitten? Tai edes 5 vuotta sitten?
Mikset itse tee aloitetta ja tekisit vaikka deittiprofiilin ja lähettäisit viestiä mukavan oloisille miehille?
Se että olet sinkku ja lapseton ei todellakaan karkota miehiä niinkuin kuvittelet. Se voi tosin olla mahdollista että kunnollisia miehiä ei enää ole paljon jäljellä tuossa ikäluokassa...
Kyllä niitä kunnollisia miehiä on tarjolla jokaisessa ikäluokassa. Tuon ikäisissä on jo paljonkin. esim. eronneita, joiden edellinen suhde on kariutunut ja etsivät uutta suhdetta. Vuosittain solmitaan kymmeniä tuhansia uusia liittoja eronneiden kesken. On itsestä kiinni, minkälainen henkilö kiinnostaa.
Olen kanssasi samaa mieltä, että moni marisee yksinäisyyttään, mutta annas olla kun tulee tekojen aika, niin sitten tulee hiljaista ja paetaan paikalta..
Minulla on aika samat taustat, tosin en ole koulukiusattu, eikä ole mitään ihmeempiä arpia missään..Sielussakaan.
Kuitenkin olen jossain määrin erakkohenkinen, mutta kuitenkin kaipaan naisen seuraa, läheisyyttä ja seksiäkin. Illanviettoseuraa ja ystävää voisit minusta ainakin mahdollisesti saada. Sanoisin, että ehkäpä kannattais kirjoitella ja tutustua?
Itse en ole seurustellut vakavissaan koskaan, mutta kokemattomuudesta sentään päässyt jo eroon tässä viimeisen muutaman vuoden aikana. Kumppaneita vain pari ollut, joten aika lähellä ollaan siltäkin osin. Olen sinua hieman vanhempi savuton ja liikunnallinen. En ole pitsalla, kokiksella ja kaljalla elänyt, vaikka yksin asunkin..Monestihan ykinäisistä heti kuvitellaan, että joku pummi kaljamahainen ja ryysyläinen..
Tehtäskö ihan niin, että unohtaisit nyt sen tinderin hetkeks ja kirjottelet minulle, niin katotaa mitä keksitään.
msinkku at gmail com
Ja kerrottakoon, että aloittaja teki itse sen mistä syytti toisia, eli ei todellakaan vastannut/kirjoittanut!!!! En ole yllättynyt.
Jos joku toinen mukava 18-38v lapseton nainen kaipaa illanviettoseuraa, niin saapi kirjotella.
Jepulis jeps.... Älä TODELLAKAAN odotava vastausta. Tämä palsta on täynnä katkeria wannabe X:iä, kuolleita, täältä et seuraa löydä.
Tämän palstan voisi jättää niille jotka viihtyvät yksin,kuten minä.
Et ole ainoa joka on hakenut seuraa tältä palstalta ja jäänyt ilman ainuttakaan vastausta vaikka minulla oli anonyymi sähköpostiosoite ketjun ekassa viestissä.
Varsinainen nero, suurin osa tinderin treffiehdotuksista todennäköisesti seksin vonkaamista..?
HAHAHA!
Nuija.
Mhmjoo. Koettakaa keksiä jotain hauskaa, tällä palstalla kuolee ikävään
Ap:lle. Olet oikeassa, on naurettavan vanhanaikaista käytäntöä, että yksinäisyyttä piilotellaan. Se on maailmanlaajuinen ongelma. Itse olen miettinyt, että kun ihmisillä on niin paljon nörttiosaamista, miksi ei ole nettideittailun tapaisia sovelluksia, joiden kautta voisi löytää eri ikäisiä ystäviä!
Olen osittain kaltaisesi. Toivottavasti akku ei nyt lopu kesken kirjoittamisen... Sorry.
Olen vasta tajunnut /tiedostanut yksinäisyyteni ja miten se juontaa juurensa lapsuuden perheeseen. Toisaalta osatekijänä tietynlainen introverttiys, älykkyys ja jonkinlainen eksentrisyys; suurin osa ihmisistä ovat kovin stereotyyppisiä ja tylsiä.
Vanhat kirjeenvaithoystävä-palstat uudelleen kunniaan. Samaten nettiin sovellus, jossa yksinäiset voivat löytää toisia yksinäisiä.
Sinulle ehdottaisin, että menisit hyvälle terapeutille. Ymmärrän pointtisi, mutta itseni kohdalla yksinäisyys on alkanut jo lapsuuden kodin tekijöistä. Pääsin aika vanhaksi ennen kuin tajusin tämän.
Joo-o. Mene tumputtamaan vessaan saatanan runkkari. Kysy ja vastaa
Karkeaa lapsenomaista kieltä. Olet nuorisohäirikkö korkeintaan.
Olet lumppu...
Miksi riitelet nainen miesten kanssa? Miehet voivat pitää sinua idioottina, kuten Köde. Ole lempeä itsellesi ja muille. Soitellaan taas.
Hei, olen itsekin kivannäköinen , noh reilu 40 -kymppinen nainen ja en myöskään saanut yhtään vastausta kun kerran kirjoitin ystävän toivossa. Tämä jijtt kirjoitti aika osuvasti, kuinka luonteet ovat myös kovin erinlaisia. En itse ole myöskään välttämättä se ihan prototyyppi nainen. Tykkään keskustella muustakin kuin sauvakävelystä ym. (vaikka ei siinä mitään pahaa ole), mutta ehkä noin laajemmiltikin ajattelen asioita. En ole korkeakoulusta valmistunut, mutta 2 tutkintoa alla kuitenkin, ja monessa mukana ollut. Voitaisiinko täällä esim. ystävystyä. Olen myös jutellut ja havannoinut (ja tästä oli itse asiassa artikkelikin), jos olet viehättävä, nätti, hoikka tai vastaavaa, on näillä naisilla monesti vastassa yksinäisyys. Ystävät eivät ota mukaan tilanteisiin, koska luo epävarmuutta ja uudet naiset eivät halua edes tutustua. Ymmärrän täysin kirjoituksesi ja olisikin kiva, jos vastaisit. T. Samassa jamassa
Tuskin olet kaunis jos olet edelleen neitsyt. Nainen saa heti miehen kun haluaa ja saa kavereita ja kumppanin. Nainen voi aina valita omantaoisensa ruman miehen, mies ei voi valita vaan naiset syrjii meitä yksinäisiä rumia miehiä. Olet yksin koska olet nirso eikä sinulle kelpaa samantasoiset rumat miehet. Naiset aina luulee olevansa paremman näköisiä kuin ovat.
Nainen on se joka pakenee eikä vastaa jos mies haluaa tutustua. Olet samanlainen nirso akka kun muut naiset, haluat vain niitä kaikkein komeimpia meihiä eikä muu kelpaa. Eli jollekkin axl smithille vastaisit heti tai muille julkkiksille.
Mjaa. Millä mittarilla sitä rumuutta mitataan. Jos ulkonäkö on tärkein, olipa mies tai nainen, kovin on köykäinen perusta. Kyllä siellä korvien välissä pitää olla muutakin kuin sahanpurua
Olet ihan hyvännäköinen, naiset aina tuo esiin sitä että ovat hyvännäköisiä ja siksi niille ei kelpaa muut kun hyvännäköiset miehet tai naiset ystäväksi. Koulussa oli ihan hyvännäköinen tyttö joka oli aina yksin. Yritin ystävystyä koska se oli uusi koulussa eikä tuntenut ketään. En kelvannut kaveriksi koska en ollut ihan hyvännäköinen. Sitä haukuttiin selän takanakin paljon mutta en kelvannut ystäväksi koska en ole ihan hyvännäköinen.
Googlen kautta löydät "annaellit uusia ystäviä" haulla tämän linkin:
https://keskustelu.anna.fi/forums/uusia-ystaeviae.81/
Laita sinne ilmoitus. Miksi tarvitsisi mainostaa yksinäisyyttään?
Täällä yksinäisyyspalstalla on usein pessimismiin taipuvaisia ihmisiä, jotka eivät halua seuraa.
Ei ole mahdollista netissä edes kyselemällä paikallistaa kirjeenvaihtoilmoituksia, joiden avulla pääsisi teoriassa tutustumaan ihmisiin ilman tällaista sähköistä saastavälinettä tässä, jonka ainoana funktiona on ihmissuhteiden karkkikaupassa mahdollistaa kaikkinainen mätä.
Olen 38-vuotias työtön nainen, on pari ammattitutkintoa ja ylioppilaaksi oon käynyt. Nyt oon ollu vuoden työttömänä, samalla hoidan iäkkään isäni asioita, siivoilen ja avustan häntä mm. pukemisessakin. Ei ole ystäviä kun en jaksanut ainoaan miespuoliseen pitää yhteyttä kun jutusta ei tullut mitään, ei niin mitään vaikka vuosia tunnettiinkin. Seksiä olen harrastanut joittenkin miesten kanssa elämäni aikana joitakin kertoja, tänä vuonna kerran, viime vuonna myös peräti kerran... ennätykseni on 5 krt saman miehen kanssa, voisiko tuota sitten suhteeksi sanoa, pääasiassa olen vaan katkera. Olen aika herkkä luonne ja jos rakastun ja minut jätetään niin voin vajota masennukseen tai ahdistukseen. En jaksa etsiä seuraa netistä, ei ole mahdollisuutta lähteä toiselle paikkakunnalle ja minulta on kyselty pettymyksekseni seksiä ja herkkänä saan mielipahaa kun tuntuu ettei monetkaan välitä muuta kuin seksiseurasta nykyään, toinen puoli miehistä on sitten kamalan ujoja ja arkoja enkä sellaistakaan oikein jaksa.
Joo seksiä olisin saanut yhdeltä ukkomieheltä (joka ei asu muijansa kanssa) tässä viimekkin kuussa mutta en oo ryhtynyt sellaiseen kun haluaisin oikean parisuhteen ja minulle hellyys ja läheisyys on seksiä tärkeämpää. Ajattelen elämääni eteenpäin niin ei se kovin valoisalta näytä. Toisaalta elämä voisi olla paljon huonomminkin että ei pitäisi valittaa. Tässä vaan on jaksettava tätä yksinäisyyttä, ei voi mitään.
Jos itekin olet ns. herkkä luonne, niin miks et jaksa/hyväksy/arvosta ujoutta ja arkuutta miehillä?
No jos ystäviä hakee niin tuskin kannattaa, tai tarvitsee, mainostaa ulkonäköään tai koulutustaan. Jollei tuon tarkoitus ole olla esikarsintaa.
Ei mistään tindereistä ystäviä löydy, eikä kyllä helposti muistakaan pärstäkertoimella toimivista palveluista.
Itse miehenä olen yrittänyt chattailla myös kuvattomienkin naisten kanssa, koska mieluummin vaikka kirjoittelen jonkun kanssa mukavia kun lähden koputtelemaan kepillä jäätä jonnekin kuppilaan katsoakseni onko "kipinää". Mutta ei ole kauhean hyvin tärpännyt, alankin päätymään siihen lopputulokseen etteivät naiset halua minkäänlaista positiivistakaan kommunikaatiota miehiltä jotka eivät heitä seksuaalisesti kiinnosta.