Erittäin helppokäyttöinen matkapuhelin

Löytäisinpäavuntäältä

Hei! Olen epätoivoisesti selaillut nettiä ja yrittänyt löytää 86-vuotiaalle äidilleni helppokäyttöistä matkapuhelinta. Se tuntuu toivottomalta! Kyllähän valmistajat kehuu omiaan, mutta mistään en löydä kunnon vertailuja käyttökokemuksesta. Onko kellään teistä omakohtaisia kokemuksia ja vinkkejä annettavaksi?

Ei missään nimessä kosketusnäyttöä vaan isokokoiset näppäimet. Puhelimessa ei tarvitse olla mitään muuta kuin mahdollisuus soittaa/ottaa vastaan puheluja ja mahdollisuus lähettää viestejä/ottaa vastaan viestejä. Tärkeää on erittäin helpot käyttöohjeet. Onko sellaista matkapuhelinta olemassakaan?

15

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olenhuomannut

      ei tässä maassa vanhuksia huomioida

    • Kysy.niitä

      Doromallisto

      • Keskustelunaloittaja

        Kiitos. Doroa kyllä mainostetaan helppona, mutta olen kuullut siitä päinvastaista. Siksi en luota siihen. Netistä löysin sellaisen yrityksen kuin DementiaOnlineShop. Ei sillä, että äitini olisi dementikko, mutta ajattelin, että kyseinen yritys on varmaan sellainen, joka myy helppokäyttöisiä puhelimia. Laitoin niille viestiä ja kysyin, millä perusteella ne väittää tietyn puhelimen olevan helppokäyttöinen ja että onko puhelimen käyttöä testattu ikäihmisillä eikä vain valmistajalla. Sainko vastausta? En. Laitoin uuden viestin, mutta en saanut siihenkään vastausta. Että sellaista palvelua tai siis ei-palvelua. Toivotonta.


      • Nettitaitoinen
        Keskustelunaloittaja kirjoitti:

        Kiitos. Doroa kyllä mainostetaan helppona, mutta olen kuullut siitä päinvastaista. Siksi en luota siihen. Netistä löysin sellaisen yrityksen kuin DementiaOnlineShop. Ei sillä, että äitini olisi dementikko, mutta ajattelin, että kyseinen yritys on varmaan sellainen, joka myy helppokäyttöisiä puhelimia. Laitoin niille viestiä ja kysyin, millä perusteella ne väittää tietyn puhelimen olevan helppokäyttöinen ja että onko puhelimen käyttöä testattu ikäihmisillä eikä vain valmistajalla. Sainko vastausta? En. Laitoin uuden viestin, mutta en saanut siihenkään vastausta. Että sellaista palvelua tai siis ei-palvelua. Toivotonta.

        Kyseinen verkkokauppa löytyy netistä. Näkyy myyvän erityisiä senioripuhelimiakin. Eiköhän esittelyjen lukeminen ja kuvan katsominen kerro paljonkin.


    • Kyllä Doro on mielestäni yksi helpoimpia.Mieheni käytti sitä,vaikka Alzheimer oli hänellä jo diagnosoitu.
      Omaishoitajienpalstalta vois löytyä paremmin apua pulmaasi?
      Testauksesta en tiedä,mutta asiallinen neuvominen,ehkä auttaisi äitiäsi opintiellä.

      Meidän vanheneminen tapahtuu jokaisella aivan erilaiseen tahtiin.En tiedä äitisi vireystasoa,enkä voi neuvoa,kuin näppituntumalta.Jos äitisi osaa käyttää nettiä,osaa hän todennäköisesti käyttää kännykkääkin?

      • Terveisinaloittaja

        Kiitos rituliini! Hyvä idea kysyä omaishoitajilta. Entä sitten tuo mainitsemasi Doro - oliko se mitä mallia?


    • Riittävän helppokäyttöistä ei liene olemassa. Olen itse 82 ja käteni pienehköt ja hyväkuntoiset. Pieni kännykkä kuin hukkuu käsiin ja vielä pitäisi soittaakin.

      Kyllä yksinkertainen, suurehko mumukännykkä, voitaisiin tehdäkin, mutta tulee lian kalliiksi.

      Kyllä Doro lienee sopivin.

      Ehdotus: tilaa verkkokaupasta kännykkä. Sillä on 14 päivän palautusoikeus. Gigantti halvin ja varmin.

      • Toistaiseksi minulla ei ole älypuhelinta vaan vain tuo yksinkertainen peruspuhelin Doro, sillä en halua käyttää jatkuvasti silmälaseja.
        Dorossa on puhelut, viestit, kamera, ajoitettu hälytys ja ajanhallinta, laskin ja radio.
        Nettiasiat hoidan läppärillä.


    • kylläannavaakosketus

      Älypuhelin erittäin tehokkaasssa virranhallinta tilassa... Googleta., siinä on soitto, viestit yms. Ei ekstraa ja akku kestää. Sit jos oppii käyttää voi antaa kokeilla koko settiä. Jos Nokia 1 tulee saat 100e melko ok puhelimen.

      Sitten jos näyttö ei reagoi hänen kosketukseen niin voit viedä takaisin kauppaa ja ostaa tyhmän puhelimen

    • tähtönentaivaan7

      Itse ostin ihan normi kännykän.Sen opettelu oli vaikeaa, valitettavasti isä sairastui alzheimerin tautiin.Nuo merkit muistisairaudesta olivat siis jo havaittavissa.

      Hän halusi pysyä elämässä mukana.Kerran kun isä oli äidin kanssa kauppakeskuksessa, hän istuutui penkille siellä ja oli sanonut.Minä olen niin väsynyt.Tämä markkinatalous joka vaan pauhaa oli liikaa hänelle mainoksineen,tausta musiikki. Jatkuva toitotus kaiuttumista.

      Samoin hän lähti rahastosijoittajaksi.Osuuspankin sijoitusneuvojat möivät hänelle osakerahastoja.Niiden menestys oli tietenkin huono, hän niin pettyi.Olisi ollut halunnut olla menestyjänä myöskin.

      Nyt hän on poissa.28.11.2010 klo 13.15 nukkui pois äidin pitäessä kädestä.

    • huonokuuloinen

      Doro on aika hyvä. Isot näppäimet riittävän erillään toisistaan. Doro on hyvä myös huonokuuloiselle, äänen voimakkuutta voi lisätä. Siis sen ihmisen puheäänen voimakkuutta joka sinulle soittaa. Kuulet soittajaa paremmin.
      Huonokuuloisena arvostan tätä ominaisuutta paljon.
      Akku ei kylläkään kestä sen kummemmin kuin muitten kännyköitten, vaikka mainostavat, että kestää hyvin.
      Doron simpukkamalleissa on yksi huono malli, jota myydään tarjouksessa alle satasella,
      jopa 79€, en muista tyyppiä, mutta etsin sen, jos joku haluaa tiedon. Huonoa oli yllätyksekseni kuuluvuus, ehkä oli "maanantaikappale"...

    • huonokuuloinen

      Lisäys edelliseen: Doro 6031 malli sattui olemaan Doroksi huono kuuluvuudeltaan.

      • Mercredi

        Ostin äidilleni (nyt 84 v.) pari vuotta sitten Doro 6031 mallin joululahjaksi. Aiemmin hänellä oli ollut muita peruspuhelimia, mutta niiden käyttö oli ollut konstikasta. Doron käytön äitini oppi samantien. Oikein tyytyväinen käyttäjä on, tosin joskus kuuluvuus hieman heikko, muttei aina. Halpa malli on ilmeisesti herkkä verkon häiriöille tai muille kuuluvuusesteille.


      • joooo-o

        Doro mainostaa taas vimmalla.


    • ghghp

      Kaikki mainostaa vimmalla.
      Ihan mitä vaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      8
      2494
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      76
      2338
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1314
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      113
      1144
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      72
      1108
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      235
      1004
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      929
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      11
      874
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      799
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      54
      796
    Aihe