Erittäin helppokäyttöinen matkapuhelin

Löytäisinpäavuntäältä

Hei! Olen epätoivoisesti selaillut nettiä ja yrittänyt löytää 86-vuotiaalle äidilleni helppokäyttöistä matkapuhelinta. Se tuntuu toivottomalta! Kyllähän valmistajat kehuu omiaan, mutta mistään en löydä kunnon vertailuja käyttökokemuksesta. Onko kellään teistä omakohtaisia kokemuksia ja vinkkejä annettavaksi?

Ei missään nimessä kosketusnäyttöä vaan isokokoiset näppäimet. Puhelimessa ei tarvitse olla mitään muuta kuin mahdollisuus soittaa/ottaa vastaan puheluja ja mahdollisuus lähettää viestejä/ottaa vastaan viestejä. Tärkeää on erittäin helpot käyttöohjeet. Onko sellaista matkapuhelinta olemassakaan?

15

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olenhuomannut

      ei tässä maassa vanhuksia huomioida

    • Kysy.niitä

      Doromallisto

      • Keskustelunaloittaja

        Kiitos. Doroa kyllä mainostetaan helppona, mutta olen kuullut siitä päinvastaista. Siksi en luota siihen. Netistä löysin sellaisen yrityksen kuin DementiaOnlineShop. Ei sillä, että äitini olisi dementikko, mutta ajattelin, että kyseinen yritys on varmaan sellainen, joka myy helppokäyttöisiä puhelimia. Laitoin niille viestiä ja kysyin, millä perusteella ne väittää tietyn puhelimen olevan helppokäyttöinen ja että onko puhelimen käyttöä testattu ikäihmisillä eikä vain valmistajalla. Sainko vastausta? En. Laitoin uuden viestin, mutta en saanut siihenkään vastausta. Että sellaista palvelua tai siis ei-palvelua. Toivotonta.


      • Nettitaitoinen
        Keskustelunaloittaja kirjoitti:

        Kiitos. Doroa kyllä mainostetaan helppona, mutta olen kuullut siitä päinvastaista. Siksi en luota siihen. Netistä löysin sellaisen yrityksen kuin DementiaOnlineShop. Ei sillä, että äitini olisi dementikko, mutta ajattelin, että kyseinen yritys on varmaan sellainen, joka myy helppokäyttöisiä puhelimia. Laitoin niille viestiä ja kysyin, millä perusteella ne väittää tietyn puhelimen olevan helppokäyttöinen ja että onko puhelimen käyttöä testattu ikäihmisillä eikä vain valmistajalla. Sainko vastausta? En. Laitoin uuden viestin, mutta en saanut siihenkään vastausta. Että sellaista palvelua tai siis ei-palvelua. Toivotonta.

        Kyseinen verkkokauppa löytyy netistä. Näkyy myyvän erityisiä senioripuhelimiakin. Eiköhän esittelyjen lukeminen ja kuvan katsominen kerro paljonkin.


    • Kyllä Doro on mielestäni yksi helpoimpia.Mieheni käytti sitä,vaikka Alzheimer oli hänellä jo diagnosoitu.
      Omaishoitajienpalstalta vois löytyä paremmin apua pulmaasi?
      Testauksesta en tiedä,mutta asiallinen neuvominen,ehkä auttaisi äitiäsi opintiellä.

      Meidän vanheneminen tapahtuu jokaisella aivan erilaiseen tahtiin.En tiedä äitisi vireystasoa,enkä voi neuvoa,kuin näppituntumalta.Jos äitisi osaa käyttää nettiä,osaa hän todennäköisesti käyttää kännykkääkin?

      • Terveisinaloittaja

        Kiitos rituliini! Hyvä idea kysyä omaishoitajilta. Entä sitten tuo mainitsemasi Doro - oliko se mitä mallia?


    • Riittävän helppokäyttöistä ei liene olemassa. Olen itse 82 ja käteni pienehköt ja hyväkuntoiset. Pieni kännykkä kuin hukkuu käsiin ja vielä pitäisi soittaakin.

      Kyllä yksinkertainen, suurehko mumukännykkä, voitaisiin tehdäkin, mutta tulee lian kalliiksi.

      Kyllä Doro lienee sopivin.

      Ehdotus: tilaa verkkokaupasta kännykkä. Sillä on 14 päivän palautusoikeus. Gigantti halvin ja varmin.

      • Toistaiseksi minulla ei ole älypuhelinta vaan vain tuo yksinkertainen peruspuhelin Doro, sillä en halua käyttää jatkuvasti silmälaseja.
        Dorossa on puhelut, viestit, kamera, ajoitettu hälytys ja ajanhallinta, laskin ja radio.
        Nettiasiat hoidan läppärillä.


    • kylläannavaakosketus

      Älypuhelin erittäin tehokkaasssa virranhallinta tilassa... Googleta., siinä on soitto, viestit yms. Ei ekstraa ja akku kestää. Sit jos oppii käyttää voi antaa kokeilla koko settiä. Jos Nokia 1 tulee saat 100e melko ok puhelimen.

      Sitten jos näyttö ei reagoi hänen kosketukseen niin voit viedä takaisin kauppaa ja ostaa tyhmän puhelimen

    • tähtönentaivaan7

      Itse ostin ihan normi kännykän.Sen opettelu oli vaikeaa, valitettavasti isä sairastui alzheimerin tautiin.Nuo merkit muistisairaudesta olivat siis jo havaittavissa.

      Hän halusi pysyä elämässä mukana.Kerran kun isä oli äidin kanssa kauppakeskuksessa, hän istuutui penkille siellä ja oli sanonut.Minä olen niin väsynyt.Tämä markkinatalous joka vaan pauhaa oli liikaa hänelle mainoksineen,tausta musiikki. Jatkuva toitotus kaiuttumista.

      Samoin hän lähti rahastosijoittajaksi.Osuuspankin sijoitusneuvojat möivät hänelle osakerahastoja.Niiden menestys oli tietenkin huono, hän niin pettyi.Olisi ollut halunnut olla menestyjänä myöskin.

      Nyt hän on poissa.28.11.2010 klo 13.15 nukkui pois äidin pitäessä kädestä.

    • huonokuuloinen

      Doro on aika hyvä. Isot näppäimet riittävän erillään toisistaan. Doro on hyvä myös huonokuuloiselle, äänen voimakkuutta voi lisätä. Siis sen ihmisen puheäänen voimakkuutta joka sinulle soittaa. Kuulet soittajaa paremmin.
      Huonokuuloisena arvostan tätä ominaisuutta paljon.
      Akku ei kylläkään kestä sen kummemmin kuin muitten kännyköitten, vaikka mainostavat, että kestää hyvin.
      Doron simpukkamalleissa on yksi huono malli, jota myydään tarjouksessa alle satasella,
      jopa 79€, en muista tyyppiä, mutta etsin sen, jos joku haluaa tiedon. Huonoa oli yllätyksekseni kuuluvuus, ehkä oli "maanantaikappale"...

    • huonokuuloinen

      Lisäys edelliseen: Doro 6031 malli sattui olemaan Doroksi huono kuuluvuudeltaan.

      • Mercredi

        Ostin äidilleni (nyt 84 v.) pari vuotta sitten Doro 6031 mallin joululahjaksi. Aiemmin hänellä oli ollut muita peruspuhelimia, mutta niiden käyttö oli ollut konstikasta. Doron käytön äitini oppi samantien. Oikein tyytyväinen käyttäjä on, tosin joskus kuuluvuus hieman heikko, muttei aina. Halpa malli on ilmeisesti herkkä verkon häiriöille tai muille kuuluvuusesteille.


      • joooo-o

        Doro mainostaa taas vimmalla.


    • ghghp

      Kaikki mainostaa vimmalla.
      Ihan mitä vaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6524
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      58
      4462
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      3098
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      61
      2977
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1895
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1554
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1536
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      38
      1485
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1330
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      44
      1230
    Aihe