Hei! Olen epätoivoisesti selaillut nettiä ja yrittänyt löytää 86-vuotiaalle äidilleni helppokäyttöistä matkapuhelinta. Se tuntuu toivottomalta! Kyllähän valmistajat kehuu omiaan, mutta mistään en löydä kunnon vertailuja käyttökokemuksesta. Onko kellään teistä omakohtaisia kokemuksia ja vinkkejä annettavaksi?
Ei missään nimessä kosketusnäyttöä vaan isokokoiset näppäimet. Puhelimessa ei tarvitse olla mitään muuta kuin mahdollisuus soittaa/ottaa vastaan puheluja ja mahdollisuus lähettää viestejä/ottaa vastaan viestejä. Tärkeää on erittäin helpot käyttöohjeet. Onko sellaista matkapuhelinta olemassakaan?
Erittäin helppokäyttöinen matkapuhelin
15
390
Vastaukset
- olenhuomannut
ei tässä maassa vanhuksia huomioida
- Kysy.niitä
Doromallisto
- Keskustelunaloittaja
Kiitos. Doroa kyllä mainostetaan helppona, mutta olen kuullut siitä päinvastaista. Siksi en luota siihen. Netistä löysin sellaisen yrityksen kuin DementiaOnlineShop. Ei sillä, että äitini olisi dementikko, mutta ajattelin, että kyseinen yritys on varmaan sellainen, joka myy helppokäyttöisiä puhelimia. Laitoin niille viestiä ja kysyin, millä perusteella ne väittää tietyn puhelimen olevan helppokäyttöinen ja että onko puhelimen käyttöä testattu ikäihmisillä eikä vain valmistajalla. Sainko vastausta? En. Laitoin uuden viestin, mutta en saanut siihenkään vastausta. Että sellaista palvelua tai siis ei-palvelua. Toivotonta.
- Nettitaitoinen
Keskustelunaloittaja kirjoitti:
Kiitos. Doroa kyllä mainostetaan helppona, mutta olen kuullut siitä päinvastaista. Siksi en luota siihen. Netistä löysin sellaisen yrityksen kuin DementiaOnlineShop. Ei sillä, että äitini olisi dementikko, mutta ajattelin, että kyseinen yritys on varmaan sellainen, joka myy helppokäyttöisiä puhelimia. Laitoin niille viestiä ja kysyin, millä perusteella ne väittää tietyn puhelimen olevan helppokäyttöinen ja että onko puhelimen käyttöä testattu ikäihmisillä eikä vain valmistajalla. Sainko vastausta? En. Laitoin uuden viestin, mutta en saanut siihenkään vastausta. Että sellaista palvelua tai siis ei-palvelua. Toivotonta.
Kyseinen verkkokauppa löytyy netistä. Näkyy myyvän erityisiä senioripuhelimiakin. Eiköhän esittelyjen lukeminen ja kuvan katsominen kerro paljonkin.
Kyllä Doro on mielestäni yksi helpoimpia.Mieheni käytti sitä,vaikka Alzheimer oli hänellä jo diagnosoitu.
Omaishoitajienpalstalta vois löytyä paremmin apua pulmaasi?
Testauksesta en tiedä,mutta asiallinen neuvominen,ehkä auttaisi äitiäsi opintiellä.
Meidän vanheneminen tapahtuu jokaisella aivan erilaiseen tahtiin.En tiedä äitisi vireystasoa,enkä voi neuvoa,kuin näppituntumalta.Jos äitisi osaa käyttää nettiä,osaa hän todennäköisesti käyttää kännykkääkin?- Terveisinaloittaja
Kiitos rituliini! Hyvä idea kysyä omaishoitajilta. Entä sitten tuo mainitsemasi Doro - oliko se mitä mallia?
Riittävän helppokäyttöistä ei liene olemassa. Olen itse 82 ja käteni pienehköt ja hyväkuntoiset. Pieni kännykkä kuin hukkuu käsiin ja vielä pitäisi soittaakin.
Kyllä yksinkertainen, suurehko mumukännykkä, voitaisiin tehdäkin, mutta tulee lian kalliiksi.
Kyllä Doro lienee sopivin.
Ehdotus: tilaa verkkokaupasta kännykkä. Sillä on 14 päivän palautusoikeus. Gigantti halvin ja varmin.Toistaiseksi minulla ei ole älypuhelinta vaan vain tuo yksinkertainen peruspuhelin Doro, sillä en halua käyttää jatkuvasti silmälaseja.
Dorossa on puhelut, viestit, kamera, ajoitettu hälytys ja ajanhallinta, laskin ja radio.
Nettiasiat hoidan läppärillä.
- kylläannavaakosketus
Älypuhelin erittäin tehokkaasssa virranhallinta tilassa... Googleta., siinä on soitto, viestit yms. Ei ekstraa ja akku kestää. Sit jos oppii käyttää voi antaa kokeilla koko settiä. Jos Nokia 1 tulee saat 100e melko ok puhelimen.
Sitten jos näyttö ei reagoi hänen kosketukseen niin voit viedä takaisin kauppaa ja ostaa tyhmän puhelimen - tähtönentaivaan7
Itse ostin ihan normi kännykän.Sen opettelu oli vaikeaa, valitettavasti isä sairastui alzheimerin tautiin.Nuo merkit muistisairaudesta olivat siis jo havaittavissa.
Hän halusi pysyä elämässä mukana.Kerran kun isä oli äidin kanssa kauppakeskuksessa, hän istuutui penkille siellä ja oli sanonut.Minä olen niin väsynyt.Tämä markkinatalous joka vaan pauhaa oli liikaa hänelle mainoksineen,tausta musiikki. Jatkuva toitotus kaiuttumista.
Samoin hän lähti rahastosijoittajaksi.Osuuspankin sijoitusneuvojat möivät hänelle osakerahastoja.Niiden menestys oli tietenkin huono, hän niin pettyi.Olisi ollut halunnut olla menestyjänä myöskin.
Nyt hän on poissa.28.11.2010 klo 13.15 nukkui pois äidin pitäessä kädestä. - huonokuuloinen
Doro on aika hyvä. Isot näppäimet riittävän erillään toisistaan. Doro on hyvä myös huonokuuloiselle, äänen voimakkuutta voi lisätä. Siis sen ihmisen puheäänen voimakkuutta joka sinulle soittaa. Kuulet soittajaa paremmin.
Huonokuuloisena arvostan tätä ominaisuutta paljon.
Akku ei kylläkään kestä sen kummemmin kuin muitten kännyköitten, vaikka mainostavat, että kestää hyvin.
Doron simpukkamalleissa on yksi huono malli, jota myydään tarjouksessa alle satasella,
jopa 79€, en muista tyyppiä, mutta etsin sen, jos joku haluaa tiedon. Huonoa oli yllätyksekseni kuuluvuus, ehkä oli "maanantaikappale"... - huonokuuloinen
Lisäys edelliseen: Doro 6031 malli sattui olemaan Doroksi huono kuuluvuudeltaan.
- Mercredi
Ostin äidilleni (nyt 84 v.) pari vuotta sitten Doro 6031 mallin joululahjaksi. Aiemmin hänellä oli ollut muita peruspuhelimia, mutta niiden käyttö oli ollut konstikasta. Doron käytön äitini oppi samantien. Oikein tyytyväinen käyttäjä on, tosin joskus kuuluvuus hieman heikko, muttei aina. Halpa malli on ilmeisesti herkkä verkon häiriöille tai muille kuuluvuusesteille.
- joooo-o
Doro mainostaa taas vimmalla.
- ghghp
Kaikki mainostaa vimmalla.
Ihan mitä vaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit325207Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3934482Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483799KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1322928Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku112480Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212282Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181998Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511972- 1231890
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241449