Minä muistan ....! Kun...

KartelliPyörii

Dieselöljy mittarilla maksoi 2/3 osaa bensiininhinnasta ! eli jos diesel maksoi 1 € /litra, bensiini maksoi 1,5€ /litra !! Katsokaas mitä ne on NYT !!! Diesel maksaa niin perkeleesti.... etelän bensiini on halvempaa kuin pohjoisen diesel ??? Yksittäistä pientä dieselautoilijaa rahastetaan niin perkeleesti, ammattilaiset saavat dieselinsa huomattavasti halvemmalla kun yhtään narinaa ei ole kuulunut, kyllä NESTE tulee maksamaan kansalaiselle ! Suosikaa vaan kotimaista !! Nestettä Ässää Keskoa, Valioo, Finnairia Taksia jne..... Norjassakin on Diesel halvempaa yksityiselle.

Ei täällä 100-vuotiaassa junttilassa ole enää varaa asua !!

11

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 320cdi

      Polttoöljyki pirun tyyristä Sitä tankkaan toisinaan

      • Sipiläonhintti

        Itse tankkaan useimmiten punaista dieseliä. Jos hintaero on 40 senttiä litralta, niin saattaahan se lipsahtaa..


    • DGC

      Kuvitellaanpa sellainen tilanne, että olisit bensa-aseman yrittäjä. Mitä kaikkia keinoja yrittäisit keksiä, että saisit myytyä polttoainetta halvemmalla?

      Oikein arvasti. Eivät yritä ja miksi pitäisikään? Polttoaineen hintaa sääntelee kysynnän ja tarjonnan laki. Hintaa laskee vain se, että asiakkaista kilpaillessa yritetään saada lisää markkinaosuutta hintaa laskemalla.

      Eikä Neste ole ainoa tukkumyyjä. ST1:n, Shellin ja ABC:n polttoaineet toimittaa näitten omistama NEOT, jolla on omakin jalostamo Göteborgissa, jos Nesteen hinnat eivät miellytä.

      • nestemän

        Kuka idiootti tankkaa vedensekaista paskaa abc räkälä on boikotissa samoin st1 ja shell Vedensekaista sontaa myyvät kalliilla hinnalla ja eivät ota vastuuta aineestaan


      • DGC

        Kyllä sitä varmaan menee silti sen verran kaupaksi, että vaikuttaa hintakilpailuun.


    • ÄläSyytäNestettä

      Elä syytä Nestettä. Oikeat vastuulliset ovat kansanedustajat jotka ovat nostaneet veroja, joita sitten käytetään sosiaaliturvaan, sairaaloihin, hivenen tienpitoonkin jne.

      Reilut 10 v sitten bensan vero oli 72 c/l ja dieselin 39 c/l eli eroa 33 c/l.
      Nyt bensan vero on 87 c/l ja dieselin 66 c/l eli eroa 21 c/l. Siis dieselin verotusta on vuosien varrella kiristetty 27 c/l mutta bensan vain 15 c/l.

      Nuo c/l luvut ovat polttoaineverot plus polttoaineverosiivun alv peruslaatuisille polttoaineille. Bion käyttö seassa hieman alentaa veroja mutta vaikea selittää lyhyesti koska verovaikutus riippuu montako % bio-osuutta ja mitä biotavaraa on seoksessa on.

      Ammattiliikenne maksaa samat polttoaineverot, mutta saa alv:n takaisin niin kuin muistakin ostoistaan. Ammattiliikenne saa myös bensansa vastaavasti halvemmalla jos nyt jollakin on vaikkapa bensamoottorinen taksiauto.

      • TilastotKerto

        Tuolta löytyy helposti hinnat ja verot v 2000 saakka.
        oil.fi/fi/tilastot-1-hinnat-ja-verot/11-oljytuotteiden-kuluttajahintaseuranta
        v. 2017/12 95E 1,426€ veroa 0,949 €, Diesel 1,305€ ja vero 0,763€ ( käyttövoimavero)
        v.2000/1 95E 1,071 veroa 0,752€, Diesel 0,817€ ja vero 0,451€ ( diesel- tai käyttövoimavero)


    • penssanmyy

      Olin huoltoasemalla töissä kun 95/96okt bensa maksoi 1.56 mk/l. Ei sitä kukaan halvaksi silloin sanonut.

    • Sekäettäauto

      Kun tehdään diiseliä ( nafta) sivutuotteena tulee bensiini , ja tuota diiseliä tehdään ensisijaisesti yritysten tarpeisiin , ja jos tarve on nousukautena kova , sitä ei riitä yksityiskäyttöön koska sivutuotetga ( bensiini) tulee muutenkin valtavasti , joten silloin hallitus määrää tai keksii syitä , minkä johdosta kuluttajien on siirryttävä bensiini autoiluun........ja taas kun diiseli ( nafta) menekki tyrehtyy taantumassa , huudellaan taas kiivaasti ( nafta) autoja siviilihenkilöille , pitää siis keksiä syitä miksi bensa autot on juuri nyt romutettava tai määrättävä iso vero / maksu.......jatkuva kierre.

    • veromuutos

      Käyttövoima vero muutettava eli bensiinille vero ja diseliltä pois. Valtio tienaisi enemmän eli ehdotus lähti jo tästä politikoille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      514
      8765
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      152
      6056
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      353
      5096
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      63
      4706
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      96
      4307
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4023
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      181
      3883
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1828
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1374
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      939
    Aihe