Puola uskalsi, Suomi ei
ListaJulki
3291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Puolalaiset olivatkin kautta 2. maailmansodan jälkeisen historiansa TIETOISIA siitä että Neuvostoliitto oli heidät vallannut.
Joten on luonnollista että tämän ajan tapahtumat voidaan siten myös penkoa auki ja käsitellä.
Suomessa sen sijaan yhä pidetään yllä kulissia itsenäisyydesta, puolueettomuudesta ja riippumattomuudesta. Eli kun mitään pahaa ei ole koskaan ollut, ei mitään pahaa ole koskaan voinut tapahtua, eikä mitään syytä olemattoman uudelleenkäsittelylle ole.
Suomi ja Venäjä lienevät ainoat maat, jotka ovat jättäneet penkomatta ja käsittelemättä kylmän sodan ajan roskavuoren. Johtuu tietysti siitä, että silloisessa sonnassa molemmin käsin olleet ovat nykyään vielä korkeissa asemissa. Muissa itäblokin maissa on ko. roskat poistettu valtion johdosta. Ainankin poistetaan aina, kun ilmenee sellaisia persoonia. Meillähän tällaisia stasiagentteja ja maanpettureita rakastetaan ja palvotaan yli kaiken. Sairasta touhua!!!
Nyt kun linkki on mennyt salasanojen taakse, niin kysymys siitä että Puola on julkistanut kommunistiaikana salaisen poliisin kanssa yhteistyötä tehneiden henkilöiden nimet.