Ajatukset muualle

Miten saisin ahdistavat ajatukset pois?
Tulen hulluksi kohta niiden kanssa!

6

379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MunkkiJedi

      No, ajatukset johtuvat jostakin mitä olet tehnyt ja mihin olet nyt sitoutunut. Kun irrottaudut niistä asioista ja purat niitä pois, niin ahdistavat ajatuksetkin kaikkoavat koska niiltä häviää perusta. Voit myös tehdä jotain positiivisia ajatuksia, joista myöhemmin tulee kumpuamaan hyviä ajatuksia.

      Voit myös tarkkailla ohikiitäviä ajatuksiasi. Jokaisella ajatuksella ja tunteella on aina alkuvaihe, keskivaihe ja poismenovaihe. Ahdistavat tunteet syntyvät mielikuvistasi. Kun mieleesi tulee joku siihen liittyvä ajatus tai mielikuva niin samassa tunteet leimahtavat liekkiin. Kun huomaat yhteyden tähän ajatukseen tai mielikuvaan, niin tunteet eivät pääse samalla tavoin leimahtamaan ikävästi. Tiedän että joskus harvoin voi tulla niin voimakas ajatus ja tunne jostain ikävästä, ettei sille voi mitään ja joutuu kokemaan ne repivät vihan yms. tunteet. Nekin ovat seurausta silti ajatuksista. Ajattele: "Jos en koskaan ajattelisi tätä tiettyä ajatusta, niin millaista elämäni olisi?"
      Siitää huomaat että se ei ole todellisuutta mitä koet mielessäsi, vaan mielikuvitusta.

      Jos olet viime aikoina käyttänyt esim. monena päivänä alkoholia tai muita huumeita, niin sitten nekin heittävät bensaa liekkeihin ja tuultakin perään kuin palkeet. Eli jos haluat ahdistuksista eroon, pitää muuttaa elämäntapoja terveellisemmiksi. Mieti että miten voit tehdä omasta mielestäsi mahdollisimman rauhallinen, koska se on kuitenkin kaverinasi koko päivän...

      • Uskokaa.toivokaa

        Älä harrasta itsetyydystä, se myös aiheuttaa ahdistusta. Etsi itsellesi uskovainen poikakaveri ja perustakaa perhe! Herran siunasta Sinulle!


      • AhAhAhistusss

        MunkkiJedi, kiitos, niin hieno ja käyttökelpoinen ja tietäväinen on kirjoituksesi. Minä, myös ahdistuneisuudesta kärsivä sain siitä paljon taas ideaa ja tukea.


    • puhumallapois

      Erittäin hyvä tapa on puhua ja kirjoitella mieltä ahdistavista asioista. Alussa voi olla että ei itsekään tunnista mikä ahdistaa, mutta sitten kun alkaa kirjoittelemaan niin niitä asioita nousee pintaan ja käsitteleminen helpotta. Voitko nyt tunnistaa minä mieltäsi puristaa?

    • Jouko-t

      Hanki keskusteluapua ja puhu ahdistuksestasi. Voi olla ystävä, lääkäri, terapeutti tms. Ei usein onnistu kerralla vaan tarvitsee useampia keskustelukertoja. Terapeutti ehkä paras.

    • AhAhAhistusss

      Minulta taannoin psykiatrinen sairaanhoitaja kysyi, että mitä sinulle sitten tapahtuu, jos vain olet siinä (ahdistuskohtauksessa) ja annat sen olla. Olin vähän hämmästynyt ja vastasin hänelle, että ei mitään! Nyt pitkän ajan kuluessa tuo on auttanut minua. Siis totean, että voinkin olla rauhassa, vaikka mieleen sattuu, ei minulle käy kuinkaan. Tässä kai oli kyseessä se asian kohtaamisen, sitä päin menemisen 'taika'. Auttaa.

      Tähän kuin jatkoksi sain jostakin tiedon, että paha ahdistustila kestää maksimissaan vain 25 min ja sitten se itsekseen lähteen lievittymään pois. Ensin en käsittänyt, kuinka se noin voi olla, mutta havaintoni onkin nyt, että noin se menee. Jospa rohkeasti ollaan vaan siinä hätääntymättä, niin kärsimys ei kestä kauan. Ei ole varsinaista hätää.

      Tosi paljon auttaa, kun / jos löytää niitä tekijöitä ja syitä, että mihin minä tällä ahdistuksella reagoin. Kannattaa eritellä syitä ja jos mahdollista pyrkiä niitä poistamaan elämästään. Meidän lapsuus- ym. taustojen tapahtumat myös herkistävät meidät reagoimaan just tiettyihin ärsykkeisiin ja ajatuksiin korostuneesti ahdistuksella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6824
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4582
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      35
      3853
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      67
      3135
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1925
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1656
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1640
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1553
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1419
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1197
    Aihe