https://www.finlex.fi/fi/oikeus/hao/2017/ita-suomen_hao20170421
Kelan lääkäri yritti kävellä kahden psykiatrian erikoislääkärin lausunnon yli, kompastui ja lensi turvalleen lumihankeen, HÄHÄHÄHÄÄÄ!!
"Hallinto-oikeus kumosi päätöksen ja palautti asian Kelan oikaisuvaatimuskeskukselle uudelleen käsiteltäväksi. Valittajan toimeentulotuessa tulee ottaa huomioon lääkemenot tarpeellisen suuruisena."
Taas on lisää näyttöä Kelan kohtuullistamisien laittomuudesta.
Nuo halllinto-oikeuksien päätökset ovat muilta osin julkisia paitsi asianosaisten nimien osalta. Seuraava asiakirjapyyntö Kelalle kohdistuu noihin päätöksiin ja voi olla että Kela-raukka taas rikkoo julkisuuslakia kuten jo tänä vuonna on useasti tehnyt. Nyt perjantaina on Kela-raukalla viimienen päivä antaa vastine oikeukanslerille noista julkisuus- ja eräiden muidenkin lakien rikkomisesta.
Kelalle taas "pataan" Itä-Suomen HaO:ssa
11
277
Vastaukset
- Lazyandummy
Kyllä Kela-raukkaa nyt varmaan harmittää, kiäh, kiäh, kiäh
- pidetäänpeukkuja
Toivotaan niin, kuten myös ettei 167-176 -nimimerkillä ole käynyt sillai, kiäh, kiäh, kiäh.
- PataKattiIaaSoimaa
Vanhuksilla on usein pidätysvaikeuksia, kiäh, kiäh,kiäh.
- 167-176
pidetäänpeukkuja kirjoitti:
Toivotaan niin, kuten myös ettei 167-176 -nimimerkillä ole käynyt sillai, kiäh, kiäh, kiäh.
Ei ole käynyt vaikka kyllä se on silloin ollut lähellä pelkästä jännityksestä kun tulee kirje hallinto-oikeudesta, viimeksi maaliskuussa. Sen kirjeen sisältö tosin sai melkein kusemaan hunajaa kun Kela-parka luovutti.
Ei ehkä enää sillä tavalla hetkauta tuollaiset kun se alkaa olla Kelalle arkipäivää, Finlex on julkaissut vain murto-osan noista oikeusjutuista, vain 20 koko tällä vuosikymmenellä. En uskalla edes arvata kuinka paljon noita Kelan ja sossun hävinneitä juttuja on, omalla kohdalla niitä on tällä vuosikymmenellä 4 ja yhtään ei ole julkaistu. Jos saan joskus Kelalta nuo päätökset joista aloitusviestissä kerroin niin voi olla että tuon niitä julkisuuteen paljon, nettisivutilaa saa ulkomailta helposti ja jopa ilmaiseksi eikä virkanilkit voi sitten estää niiden julkaisua.
- aaswasaa
Sivuhuomiona kiinnostaisi että mikä on se psykiatrinen vaiva johon saa laillista kannabista ?
Eli mikä mahtaa olla diagnoosi ? Muistelen että laillista kannabista virallisesti sai johonkin vaivaan mutta se ei ollut psyykkinen syy vaan joku kipu tms..
Kommenttini oli siis uteliaisuus että mistä kyse, ei kannanotto tähän tuomioon.- 167-176
Päätös kokonaisuudessaan löytyy tuolta:
https://oikeus.fi/hallintooikeudet/ita-suomenhallinto-oikeus/material/attachments/oikeus_hallintooikeudet_ita-suomenhallinto-oikeus/oikeustapauksia2017/7RFHvqh3X/Toimeentulotuen_myontaminen_00411_17_6101.pdf
Toivottvasti helpottaa uteliaisuuttasi.
Sivu 3 kohta Asiassa saatu selvitys - 123-321
Kannabista saa reseptillä harvinaisiin kiputiloihin. Tosin sitä voi ostaa myös muuta kautta. Amsterdamissa pimun kanssa ei kannabiksen pössyttelylle tahtonut tulla loppua lainkaan. Siellä se on laadukasta ja kohtuuhintaista. Tuli kyllä nostalgisia muistoja pimun kanssa. Radikaalit pössyttelemässä kannabista keskellä kaupunkia.
- aaswasaa
167-176 kirjoitti:
Päätös kokonaisuudessaan löytyy tuolta:
https://oikeus.fi/hallintooikeudet/ita-suomenhallinto-oikeus/material/attachments/oikeus_hallintooikeudet_ita-suomenhallinto-oikeus/oikeustapauksia2017/7RFHvqh3X/Toimeentulotuen_myontaminen_00411_17_6101.pdf
Toivottvasti helpottaa uteliaisuuttasi.
Sivu 3 kohta Asiassa saatu selvitysKiitos linkistä
K.o henkilö on siis saanut masennukseen laillista kannabista.
Itselle ainakin tämä oli se suurin uutinen tässä.
- 123-321
Oikeus ja kohtuus ovat toteutuneet
- 167-176
Kelan "kohtuullisuus" ei totetunut vaan asiakkaan tarpeellisuus kuten laissa on sanottu.
Ratkaisevaa ei ole menojen suuruus vaan niiden syntymisen peruste ja tuo tarpeelissusharkinta pitää tehdä yksilöllisesti erikseen eikä minkään Kelan euromääräisten raja-arvojen mukaan kaavamaisesti.
- Reppureissuun
Taidan kaa lähtee tonne Amsterdamiin, kuulostas niiiin mukavalta paikalta.. Sais varmaan olla kivas aivosumus koko matkan ajan.. Ei oo tullut tänä vuonna vielä käytyäkää missään ulkomailla. Saiskohan vielä äkkilähdön?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1313119EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje402971- 1081378
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1371081Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621057Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661047- 60987
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373959- 41787
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22773