Miten toinen maailmansota profetoitiin?

Palstat ovat puolillaan erilaisia pian varmasti toteutuvia tuhoprofetioita, joten uskoaksemme niitä meidän on aika tarkastella, miten aiemmat ovat toteutuneet.

Toinen maailmansota oli ihmiskunnan historian suurin koettelemus kymmenine miljoonine kuolleineen. Miten uskovat siis 1930-luvulla profetoivat suursodan sekä Suomen osalta talvi- ja jatkosodan? Osuvia profetioita kuultiin varmaan todella paljon noin apokalyptisten tapahtumien alla.
11252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Jeesus_valitsi_tekstin 14.1.2016 14:01

kirjoituksista
15.9.2015 22:44

meinaatteko heti sössiä kaiken? ;)

muistakaa myös se että nytten selviää se kuka on Jumalasta ja kuka Saatanasta... :)

Johanneksen 1 kirje Luku 2:18 ja 19

18. Lapset nyt on lopun aika.

Kuten olette kuulleet että Antikristus on tulossa niin onkin nyt MONIA ANTIKRISTUKSIA ILMAANTUNUT.

Siitä me tiedämme että on lopun aika.

19. HE OVAT LÄHTÖISIN MEIDÄN JOUKOSTAMME, mutta eivät olleet yhtä kanssamme. Jos he olisivat olleet yhtä kanssamme, he olisivat pysyneet yhteydessämme. HEISSÄ OLI TULEVA ILMI ETTÄ KAIKKI EIVÄT OLE MEIHIN KUULUVIA.

Johanneksen 3 kirje

11. Rakas ystäväni älä seuraa pahaa. Hyvää tekevä on Jumalasta. Pahaa tekevä ei ole tullut tuntemaan Jumalaa.

aamen

Äänestä
  • Aloittaja

    Ja mikä oli vastauksesi kysymykseen?

    Äänestä

Mikko Reponen

Loikkaa: valikkoon, hakuun
Mikko Reponen (18. kesäkuuta 1892 Revonsaari, Johannes – 22. lokakuuta 1951 Härmän parantola) oli suomalainen Viipurissa ennen sotia asunut kalakauppias, joka tuli tunnetuksi Karjalan profeettana.
Reponen vietti lapsuutensa ja nuoruutensa Viipurissa. Saarnamies hänestä tuli vasta 1932, kun hänen vaimonsa yllättäen kuoli verenmyrkytykseen. Masennuksen valtaan joutunut Reponen sai tällöin oman kertomansa mukaan "väkevän herätyksen". Reponen myi sekä talonsa että Viipurin kauppahallissa sijainneen kalapuotinsa ja lahjoitti rahat kaupungin köyhille.
Reponen tuli julkisuuteen 23. lokakuuta 1936, kun hän Viipurin tuomiokirkossa kesken jumalanpalveluksen ja pastori Bertel Törmävaaran saarnan aikana tuli kirkon käytävälle ja huusi lujalla äänellä: "Viipurin tuho on lähellä, kolmen vuoden kuluttua on tämä temppeli raunioina ja vieraan vallan sotajoukot marssivat kaupungin katuja." Kun poliisi tuli hakemaan häntä pois Reponen huusi vielä: "Nyt viedään Mikkoa, mutta kohta teitä kaikkia. Kirkostakaan ei jää kuin kivijalka." Ennustus toteutuikin, sillä Viipurin tuomiokirkko tuhoutui helmikuussa 1940 pommituksessa, ja Viipuri menetettiin talvisodan rauhassa. Erään tiedon mukaan tätä jumalanpalvelusta oltiin parhaillaan radioimassa, ja Mikon profetia levisi radiolähetyksen välityksellä heti kaikkialle Suomeen.[1]
Jatkosodan aikana Reposta kiellettiin palaamasta Viipuriin, sillä hänen pelättiin lietsovan saarnoillaan levottomuutta väestön keskuudessa. Sodan jälkeen 1940-luvulla Reponen kierteli Suomessa matkasaarnaajana siirtokarjalaisten keskuudessa ja muun muassa ennusti saarnoissaan, että evakot pääsisivät vielä palaamaan Karjalaan. Reponen ennusti 1947 että Kyllä Karjala saadaan vielä takaisin, vaan ei ole hänelle ilmoitettu aikaa. Nyt se saadaan lahjaksi eikä sodalla. Hän uskoi myös, että pääsisi itsekin palaamaan elinaikanaan Viipuriin ja tulisi sinne haudatuksi.
Reponen sairastui loppuvuodesta 1948 keuhkotautiin. Hän kuoli lokakuussa 1951 Härmän keuhkotautiparantolassa, ja hänet on haudattu Ylihärmän hautausmaalle.

Äänestä
  • Aloittaja

    Hyvä! Lisää tällaista! 👍

    Äänestä

  • Tollo- Etkö itse osaa käyttää nettiä?

    Äänestä

  • Aloittaja

    Mitäluuletitsestäsi kirjoitti:

    Tollo- Etkö itse osaa käyttää nettiä?

    Minultako kysyt? Ilmeisesti kukaan ei osaa, kun näille palstoille on nähty hyväksi tunkea sadoittain kauhuprofetioita, jotka varmaan löytyisivät myös "netistä".

    Äänestä

  • Jos et kestä kauhuprofetioita niin osaatko poistua vaikkapa sexi palstalle. Sekin löytyy netistä ja siellä on sinulle kauhua ylen määrin.

    Äänestä

Nyt tuli mielenkiintoinen ja jänskä ketju...!

Äänestä

Miltä tuntuu ajatella että viipurissa puhuttiin suomenkieltä sekä ruotsia ennen . Myös viipurin linna on ruotsalaisten rakentama . Voit köydä siellä museona nykyään. Viipurissa oli katolinen kirkko. Suomessa on LATINALAISET kirjaimet. Esim.sana jäätelö on italiasta viipuriin tullut . Silloin oli lähinnä puulämmitystaloja. Juutalaisilla oli siellä vaatekauppoja . Hollantilaiset laivat toi myytävää. Puulaivoilla... purjeilla. Suomalaiset kutoi kankaita. Varastaminen on syntiä sekä uudessa testamentissa että vanhassa. Mooseksen lainrikkojat.

Äänestä

Mä voin ennustaa Loppuun Asti on sotia. Tulee maanjäristyksiä kuolaan. Monin paikoin ja nälänhätää. Kansa kääntyy kansaa vastaan kasakat kristittyjä vastaan ja varastamaan . Kun Jeesus tulee tulee maanhäristys taivaanvoimat järkkyy.

Äänestä

NÄKYJEN MIES -BENJAMIN HÄMÄLÄINEN KUVA JA SANA

Alko jo 1927 -kertomaa karjalan väistölle

Äänestä

Kommentoi aloitusta


RepeRuutikallo kirjoitti:

Palstat ovat puolillaan erilaisia pian varmasti toteutuvia tuhoprofetioita, joten uskoaksemme niitä meidän on aika tarkastella, miten aiemmat ovat toteutuneet.

Toinen maailmansota oli ihmiskunnan historian suurin koettelemus kymmenine miljoonine kuolleineen. Miten uskovat siis 1930-luvulla profetoivat suursodan sekä Suomen osalta talvi- ja jatkosodan? Osuvia profetioita kuultiin varmaan todella paljon noin apokalyptisten tapahtumien alla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu