Stressivatsa pilaa elämäni!

Elea30

Olen koko aikuisikäni, lähes kymmenen vuotta, kärsinyt oikuttelevasta vatsasta.
Oireet ovat pahentuneet/muuttaneet muotoaan vuosien aikana.
Koitan opiskella parhaillaan, mutta se on todella uuvuttavaa tämän vatsani takia. Aamut menee suht rauhallisesti, mutta ruokailun jälkeen on pakko juosta joka kerta vessaan ja mahassa käy kamala lorina ja pörinä loppupäivän. Välillä vatsa on täynnä ilmaa, ja olo on tuolloin todella tukala, kun ulos sitä ei julkisella paikalla, varsinkaan koulun penkillä voi päästää.
Jännitän siis vatsani takia kouluun menoa ja tämä siis luonnollisesti aiheuttaa vatsavaivoja. Mieli ja suolisto kun ovat vahvasti yhteyksissä toisiinsa.

Ruokavaliosta olen karsinut maitotuotteet lähes kokonaan, gluteeniton olen ollut jo kohta melkein vuoden, syön päivittäin vahvoja maitohappobakteereita ja välillä olen syönyt Candida Forte kuurin, mutta näistä ei ole ollut apua.
Lisäksi vatsaa ärsyttävistä ruoista mm. porkkana, parsa, kaalit, omena, siemenelliset hedelmät ja xylitolit on pannassa.
Onko tämä siis vain mun päänsisällä mihin ei mikään ruokavalio tai muu auta? :-(
Kokemuksia, neuvoja, mitä vaan saa laittaa!

2

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jotakinvinkkejä

      Mitä maitohappobakteereita käytät ja minkä verran? Niillä pitäisi olla selvä yhteys parempaan oloon.

      Hiivasyndroomajutut ovat paljolti keksittyjä. Voivat pahentaa oloa.

      Stressin merkitys ongelmien taustalla on yllättävän iso. Se vaikuttaa jollakin tavalla elimistön bakteeritasapainoon ja näin ollen olo voi mennä todella vaikeaksi.

      Suosittelen käyttämään mm. vitaminoituja mehuja b,c,d,sinkki,foolihappo. Ruoista on hyvä testata kalalajeja, kanaa, nautaa eri muodoissa. Peruna/bataatit, riisi, makaroonit lisänä.

      B-vitamiinien tehtävä on varsinkin omalla kohdalla erittäin iso. Eri B-vitamiinit auttavat myös stressiin. Pillereiden käytössä on silti mietittävä kannattaako niitä käyttää liikaa. Toisaalta moninkertaisetkaan vitamiinimäärät eivät usein ole haitaksi. Ratiopharm B on yksi maitohappobakteerivalmiste.

      Maitohappobakteerivalmisteissa pitäisi näkyä selvä tulos n. 2 viikossa eli auttaako ne vai ei. On monia eri valmisteita.

      Leipätuotteet itsessään voivat olla haitallisia. Gluteenittomat tuotteet eivät ole välttämättä sen parempia. Vähäiset vehnätuotteet voivat sopia jopa paremmin.

    • vessapassi

      Sinulla on ärtyvän suolen oireyhtymä.Hae apteekista Vi-sibliniä,juo tyhjään vatsaan se ja vettä hyvin sen jälkeen.Itselläni on se ikuinen stressivatsa.Tarkoitin että aamulla tyhjään vatsaan!MENE LÄÄKÄRIIN ja YRITÄ olla stressaamatta. Helpommin sanottu kun tehty.Hyvää jatkoa sinulle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      130
      2245
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      26
      1958
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      12
      1489
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      12
      1337
    5. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      70
      1231
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      93
      1048
    7. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      967
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      88
      913
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      17
      800
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      115
      752
    Aihe