Vielä yksi eksyneen pipipään teos.
Oli todella iljettävää lukea jälleen pakkoruotsia puoltava, sairas, halpamainen ja ivallinen mielipidekirjoitus. Näin maamme lapset koitetaan aivopestä pakkoruotsittajien palvelijoiksi. Nämä älypäät koittavat tosissaan puolustaa pakkoruotsia iänikuisilla valheilla;
http://www.hs.fi/mielipide/art-2000005157380.html
Sture-Christian Eklund
sairas mielipidekirjoitus
7
131
Vastaukset
Iljettävää on tämäkin, jatkuvasti palstoilla pakkomielteenomaista sekoilua pakkoruotsista, miten helvetissä se voi häiritä enää ketään. Karkeasti ottaen, se on aina ollut ja saapi aina ollakin, ketä kiinnostaa.
- Kosti-Kula
Nykyinen käytäntö toimii melko hyvin, mutta alemilla opintotasoilla pitäisi saada valita toinen kieli omien tarpeiden mukaan Ruotsin, venäjän ja kiinankielen väliltä. Englantihan on automaattisesti ensimäinen vieras kieli suomen tai ruotsin jälkeen. Pepulle tiedoksi, ettei mikään kieli ole kenellekkään haitaksi minkä osaa edes välttävästi.
Tuota, sinulle ei sitten auennut, että kirjoitus on jonkun sekopääfennon, jonka siirsin tänne?
Sama koskee näitä muitakin kielijuttuja. Kaikki ovat RKP:n palstalle eksynyttä paskaa, joka palautetaan oikeaan osoitteeseen, eli tänne – kielivihapuolueen palstalle.
Miksi kielipaletin tulisi olla rajattu pakkoenglantiin ja kolmeen muuhun kieleen? Olemme EU:ssa, Kiina tai venäjä ei kuulu siihen joukkoon.Peppu-Reino kirjoitti:
Tuota, sinulle ei sitten auennut, että kirjoitus on jonkun sekopääfennon, jonka siirsin tänne?
Sama koskee näitä muitakin kielijuttuja. Kaikki ovat RKP:n palstalle eksynyttä paskaa, joka palautetaan oikeaan osoitteeseen, eli tänne – kielivihapuolueen palstalle.
Miksi kielipaletin tulisi olla rajattu pakkoenglantiin ja kolmeen muuhun kieleen? Olemme EU:ssa, Kiina tai venäjä ei kuulu siihen joukkoon.Kannattaa varmaan panostaa siihen, että tekee selväksi mistä kulloinkin on "teoksen" osan kopioinut, ikään kuin lähteen, niin ei jää epäselväksi että kyse on jonkun muun kirjoituksesta.
- Totuuss
Viittaus perustuslakiin oli huonosti muotoiltu, nimittäin perustuslaki turvaa ruotsinkielisille oikeuden omaan äidinkieleensä, mutta ei pakota suomenkielisiä opettelemaan ruotsia.
Aikaisemmin on ruotsia perusteltu myös virkamiesruotsin vaatimuksella, eli ne jotka eivät opiskele ruotsia eivät pääsisi virkoihin. Perustuslaki ei kuitenkaan edellytä kaikilta viranhaltijoilta ruotsin kielen taitoa, joten perustelu on huono. Virkamiesruotsin voi poistaa muuttamatta perustuslakia, sveko ei vain käsitä asiaa. "Miksi keskustelua ei aloitettu heti, kun negatiivinen trendi oli selvä? "
Sture-Christian Eklundlla on kompassi väärin päin :-)
"Häikäilemättömät poliitikot eivät enää kunnioita perustuslakia. "
Voihan perustuslaki.
S-C voisi miettiä myös mitä sammakoita päästään ulos laskee :-)Mikäli perustuslaki vaatii ruotsinkielen yo-kirjoitusten pakollisuuden on lakia helpompi muuttaa, kuin saada ihmiset opiskelemaan ruotsia. Kaikkein helpointa on tulkita lakia niin, ettei ruotsia tarvitse opiskella niin kauan, kuin on ruotsinkielisiä kouluja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2004746Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2053427Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1212952Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1562932Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis442860Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat132297Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos522288Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien742203Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu552035En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131995
