Näin se EP nyt puhdistautuu myyrät perustaa oman pesänsä.
On tätä jo odotettukin.
Koko etelä Pohjanmaa saa nyt uutta voimaa.Hongisto,Wistbacka,saarakkala pääsevät samaan porukkaan?ei ole enää myyriä koloissaan sielläkään piirissä.
PS pääsee oikeesti toimimaan,jopa naiset...
On tätä jo odotettukin.
Koko etelä Pohjanmaa saa nyt uutta voimaa.Hongisto,Wistbacka,saarakkala pääsevät samaan porukkaan?ei ole enää myyriä koloissaan sielläkään piirissä.
PS pääsee oikeesti toimimaan,jopa naiset...
Vastaukset 30
Vanhimmat
Hienoa, että myyrät lähtee. On tätä odotettukin. YESS!
Jos nillä perheensä tuki, epäilen suuresti, kourallinen ääniä karkaa niitä PS ei kaipaa tulevaisuudessakaan, hyvin puhdistuu.
Eikö Vistpaska hallinnoin persujen rahoja?
Vain söinisäätiön ei persujen
Ja seuraavaksi katkaistaan letkut tuosta syöpäläisestä
Loppuu Ramin juonittelu ainakin persujen sisällä. Tervettä kehitystä persujen kannalta, on yksi murhe vähemmän.
Minä nain jalkavaimojani ja sitten pakenen Brysseliin.
Sinisillä karvaperseäijillä on niin paljon jalkavaimoja, ettei niitä jaksa kukaan luetella?!
Avaaja on oikeassa. Vistbacka loikkaa sinisiin uuvatteihin. Nyt siitä kerrotaan jo monissa medioissa, esim. Ilta Soini Sanomissa.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005488016.html
no joo, kahdeksaakymppiä käyvä kuuluisuus SMP:ssä aikanaan on aika rasittavaa, riidoissa Vennamon kanssa, riidoissa Hahon kanssa ... kovaa ja sen jälkeen kovaa kun
piti yllä SMP:n lippua eduskunnassa kun oli kova aika
ja kun aika vieläkin koveni lähti pois pihalle kovaan uuvattien maailmaan
kertakaikkiaan kovaa, vähän lohdutusta tuo onnistuminen eli välys
alla
Vistbacka toteaankin: "Välystä on jäänyt lainanlyhennysten jälkeenkin"
Vistbacka siis tarkoittaa, että Soinin tukisäätiön vuokraukseen käyttämä tila on vivutettu lainalla, kun korko on matala, saa lähes arbirtraasia
http://keskustelu.mvlehti.net/index.php?topic=44383.msg222322#msg222322
PS maksaa puoluetuesta kuukausivuokraa 12 000 euroa Soinin tukisäätiölle, jossa palkkioita nostavat hallituksen puheenjohtaja Raimo Vistbacka, varapuheenjohtaja Timo Soini, jäsenet Matti Vattulainen, Paula Juka, Jukka Ikonen. Bisnekset menevät hyvin velkavivulla , koska korot ovat matalat (otetaan pienellä korolla velkaa, sijoitetaan Helsingin keskustan kiinteistöihin, nostetaan kovaa vuokraa, ja otetaan välistä välystä omaisuuskasvuun)
Vistbacka toteaankin: "Välystä on jäänyt lainanlyhennysten jälkeenkin". Puheenjohtaja Vistbackaa haastatellaan säätiöjohtajan asemassa https://www.kauppalehti.fi/uutiset/smp-veteraani-raimo-vistbacka-on-todistanut-nousut-ja-laskut/EpbGyvNF pyrimme vuokratuloilla kartuttamaan omaisuutta edelleen
Historiaa (Kauppalehti): Vennamon johtama SMP:n tukisäätiö oli velkojana. Oikeudenkäynnit konkurssin ympärillä päättyivät 2000-luvun alussa. Vennamo vihoitteli konkurssisotkua Vistbackalle, mutta lopulta Vistbacka ja SMP:n viimeiseksi puoluesihteeriksi jäänyt Soini joutuivat selvittämään puolueen alasajoa ja vanhoja velkoja. "Olen tulkinnut niin, että johonkin Vennamon piti katkeruus purkaa, ja minä olin sopiva kohde, kun sukulaisia hän ei halunnut syyttää." Vistbackan mukaan
Vennamo kertoo Vistbackasta ja säätiöstä http://mvlehti.net/2017/06/12/video-vennamo-pohtii-smpn-tuhoa-1979-raimo-vistbacka-oli-myyra-jo-tuolloin/
Onko tuo tuhooja äijä.
Kato vaan Rami menee Tampereelle ja tulee suuri johtaja taas,,kuten aina.
Itsesäälissä kieriskellee,,kuinka vanhaa miestä kiusataan...
Joko on sihteeri kasassa sinisillä. ..
Eikö kukaan ps puolueessa uskalla tehdä tutkinta pyyntöä säästöistä. ..
Siellä on jäsen maksummekin lyhentämättömänä..
On se hyvä kun savustettiin myyrät ulos.
Veikkaan Raimoa puheenjohtajaksi. Johtoryhmään lisäksi Soini, Terho ja Elovaara.
Seuraako myös Marjo uskollisesti Raimoa sinisiin?
Anneli taitaa olla kutsuttuna luulen messiin
Jos eduskuntaryhmästä ottaa osviittaa, ovat siniset jo melko vanhaa porukkaa - ainakin perussuomalaisiin verrattuna. Onhan Wistbacka myös jo iällä.
Siinä porukassa saa jo kehua itseään. Sanoohan vanha suomalainen sananlasku: Tulisi vanhaksi, että sais itseänsä kehua.
Sinisistä on tulossa sellainen 70-kymppisten kerho? Vistbacka, Mäkipää jne.....
Nyt ei kannata surra ketään, joka vaihtaa puoluetta. Pitää suoristaa rivit, ja tehdä perussuomalaista politiikkaa. Parempi kerta rutina, kuin jatkuva kitinä. Toivottavasti uusissa vaaleissa ehdokkaat ovat sitten aitoja perussuomalaisia, eikä tarvitse arpoa kuka tekee myyräntyötä toiselle puolueella. Jos saataisiin vielä se sääntö, että jos puolueen meno ei miellytä, niin pitää jättää siltä vaalikaudelta paikka varamiehelle.
Valitsi sinisten haudan!
Kai siniset yrittää lyödä natsikortilla. On kuitenkin niin pieni porukka, että on sama - ovat missä puolueessa tahansa.
Turun yliopiston taloustieteen professori Matti Viren myös ihmettelee antifasistien tarkoitusta. Hänen mielestään heidän elämänsä tuntuu keskittyneen vain natsien ja fasistien löytämiseen ja heidän vastustamiseensa. Natseja on Suomessa kai muutama kymmenen, joten tuntuu aika kaukaa haetulta tehdä heistä yhteiskunnan suurinta uhkatekijää, varsinkin kun heidän hallussaan ei näytä olevan tiedotusvälineitä, oikeuslaitosta ja muutakaan yhteiskunnan väkivaltakoneistoa.
Mikä on Perussuomalaisten tukisäätiö ja sen tarkoitusperät?
Perussuomalaisten tukisäätiön tarkoituksena näyttää olevan Timo Soinin ja Raimo Vistbackan "pahan päivän" turvaaminen. Käytäntö osoitti, että Veikko Vennamo oli oikeassa. Hän sanoi usein, että "Jos Soini ja Vistbacka saavat joskus valtaa, he tulevat ajamaan vain omaa etuaan".
Onko rahoja jemmattu???
Kyllä nyt persuja kusetettiin ja kunnolla!
Rami virtsaa jatkuvalla vahvalla suihkulla Jussipojan iirikseen,nii jotta luomet lepattaa!
Ei ollut HallaJussilla moloa pistää Ramia ulos,vaa lähtipä tuo muutenkin.
Ähä kutti rami odotti et sanotais irti.Et pääsis taas itsesäälissään kiekumaan.
Hyvä veto,et ei irti sanottu,nyt joutuu itse kiireesti paljastamaan.Kun Tampereen juntapiiri painaa päälle.
Uneni sanoi jo Jyväskylässä,et Rami muokkaa uutta porukkaa johon johtoon itsensä tuuppaa.
Näinhän se näyttää menneen.
Hyvä kun puhdistuu myyrät jää koloihinsa...ja pian unohtuu...
Rami hankki itselleen poliittisesti häpeällisen lopun. Loikkarin maine ei lähde enää Ramista koskaan. Osoittautui seteliselkärankaiseksi Soinin tavoin. Vennamolaisuutta Vistbackassa ei ollut koskaan tippaakaan.
Kaappasiko se Smp jo aikoinaan.Nyt kun demokratia toimi Jyväskylässä haali omaa joukkoa ja syyttää muita kaappauksesta.
Voi Luoja miten typerää toimintaa...
Onneksi sinisessä ei ole yhtään lakia lukematta ihmistä...muuten saisi hävetä.
Totta laillisuuden tuntemus sinisissä ohut
Tuo Ramin lähteminen on paras uutinen persujen kannalta pitkään aikaan.
Viimeisetkin mädättäjät ja tyhjäntoimittajat alkaa olla siivottu.
Nyt kun kaikki vennamolaiset ja SMP-muumiot alkavat olemaan sinisissä, on aika julistaa Perussuomalaiset Halla-aholaiseksi puolueeksi. Arvomme ovat: maahanmuuttokriittisyys, kansallismielisyys, perinteiset arvot..
Sinisiin jää maine...miehet naisten miehiä...naiset eivät sulje lasiin..
Alkoholi myönteiset ja jopa viuhahduksia nähty.
Nyt on oikeat arvot ja rehellisyys tulee kähminnän sijaan...