päätöksessä osa selvityksestä on laitettu salaiseksi. kaavoituksessa ei voi olla mitään salaista, kun päätöksiä tehdään veronmaksajien rahoilla. kaiken pitää olla julkista, joten kaupungin pitää julkistaa kaikki asiaan liittyvät seikat. salailun jatkuessa, on koko hanke unohdettava, ja laitettava kyseiset miljoonat naantalilaisten hyväksi.
naantalin asuntomessu
stopjaheti
596
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mihin ne mahdolliset asuntomessut oikein tulee?
sopii toivoa, että järki voittaa eikä tule mihinkään. tosiaan ,salaiseksi on osa laitettu, mikä tuskin on kaupunkilaisten mieleen. onko päättäjillä sidonnaisuuksia, tahi kavereita,tai sukulaisia, vai yhteisiä bisneksiä maanomistajien kanssa. kenen ehdotus on ollut laittaa asioita salaiseksi?
No naantali päättäjät tekee kaikki päätökset salassa, saunassa tai istuen rakennuttajan taskussa
jos tosiaan on laitettu salaiseksi, niin on selvää että hankkeesta ei voi tulla mitään. maankäyttösopimukset pitää olla julkisia.
Maahankintojen esisopimukset löytyvät kyllä kaupungin sivustolta pöytäkirjoista.
Kaikenlaista huhua liikkuu. Asuntomessujen vastustajat, joita ei ole monta, keksivät mitä hassuimpia syitä vastustamiselle. Väittävät että Matalahden ruoppaus tulee kalliiksi...no, tulee tai ei, niin se on jo tehty eri päätös vuonna 2016 ja liittyy Naantalin kaupungin sitoutumiseen Itämeri-ohjelmaan. Ruopattava on, messut tai ei. Kustannuslaskelmaa on myös vääristelty yläkanttiin. Lisäksi esitellään laskelmia joista on jätetty tulopuoli kokonaan pois.
No miksi? Siksi, että koko hanke on "väärän henkilön keksimä" ja yksi maanomistajista on joskus muinoin saanut suksena ristiin kokoomuksen valtuustoryhmän puheenjohtajan kanssa. Tämä nyt kostaa yrittämällä torpata messut, ettei "vihollinen" saisi maita myytyä.