Tumavasta-aineista

epäluulosairasko

Hei vaan,

kokeilen kepillä jäätä, että osaisikohan joku neuvoa.
Käsikirurgi niveloireiden takia laittoi minulle reumakokeet, tulokset muuten ok, ei tulehdusarvojen kohoamista, alhainen reumatekijä, erittäin alhainen lasko, mutta tumavasta-aineiden osalta tulos "positiivinen". Googlettelin näitä vasta-aineitani ja harvinaisiksi vakavaan systeemiseen skleroosiin viittaviksi tulkitsin, mutta kun tässä minun lausunnossani ei näy ollenkaan omaa titterilukemaani? Jos se on tuo alle 100, niin eihän tulos silloin olisi positiivinen. Käsikirurgi oli huuli pyöreänä,e ttä ei hän tiedä, soitin terveystaloon, josta soitettiin labraan, jossa nämä otettiin ja kukaan ei tiedä mitään ja nyt pitää sitten omalla kustannuksella mennä reumalääkärille ja otattaa nuo muut kokeet??? Paitsi onko mitään järkeä, jos tuo alla 100 lukema pätee. Osaisikohan joku itse vastaavaa kokenut neuvoa?

Oireina minulla pitkään ollut siis pahojakin nivelkipuja, iho on jotenkin paksuuntunut kämmenen sisäpuolella ja puutumisia ja vapinoita ja väsymystä löytyy enemmän kuin omaksi tarpeeksi.

Tumavasta-aineiden IF-tutkimuksessa todetaan positiiviset tumavasta-aineet (1:320). Viitearvo titteri alle 100. Kuvio on nukleolaarinen (Scl-70, Pm-Scl, fibrillariini, RNA polymeraasi I, Th/To, NOR-90). Värjäytymiskuviota esiintyy polymyosiitissä, dermatomyosiitissä, systeemisessä skleroosissa. Suositellaan KL4505 S-ANA-Ty, KL9738 S-ENAL tai S-SCL-T, ATK 13176
05.12.2017
S -C-reaktiivinen protei
<0.12

10
mg/l

05.12.2017
S -Reumafaktori, määrity
<8.4

14
IU/m

6

8145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epäluulosairasko

      vastaan omaan kysymykseeni, kun niin huvittaa tämä lääkärien pätevyys tai sen puute. Eli googlettelemalla olen käsittänyt, että synlabin tutkimuksen tiedot tarkoittavat sitä, että laimennussuhde on tuo 1:320 ja että titteriä ei ilmoiteta vaan tulos on vain positiivinen tai negatiivinen ja 100 tosiaan se titteri, jonka yli menevät katsotaan positiivisiksi. No, kävin kalliilla rahalla reumalääkärillä ja hän minulle selitii,e ttä juu, titterilukema tuo 320, mikä selkeästi ei pidä paikkaansa. Myös jälleen laboratoriossa yritin tinkata omaa arvoani ja minulle sanottiin, että se tieto on jotenkin salaista ja vain lääkärin kerrottavissa, mikä myöskään ei pidä paikkaansa, vaan pitäähän potilaan, joka tutkimuksen on maksanut, saada omat tuloksensa...aivan käsittämätöntä! Tuntuu, että lapsikin googlettamalla tietää enenmmän lääketieteestä kuin arvon lääkärit. Nyt kalliit lisäkokeet otettu, mitkä otdnäk olisi voinut jättää ottamatta, jos tulos hyvin alhainen.....

    • Ihhjj

      Julkisella puolella, jossa kävin, ilmoitettiin että s- aaab <80 , eli negatiivinen. Eli eikös tuo 100 ole sitten positiivinen?

      • Ihhjj

        Kirjoitusvirhe tarkoitin s anaab


    • epäluulosairasko

      Juu. Tutkin,e ttä tosiaan synlabin tekemänä ilmoitetaan vain onko positiivinen vai negatiivinen ja että yli 100 katsotaan positiiviseksi, eli omaa titteriä ei kerrota. Kallispalkkainen reumalääkäri kuitenkin totesi,e ttä tuo laimennussuhde olisi se titteri. Niin kipeät nivelet, että vähän hirvittää olla oman onneni nojassa tässä, kun ei oikein tunnu lääkäriltä tietämystä löytyvän. Kovasti erilaisia tutkimus- ja tulkintatapoja eri laboratorioilla, han tosiaan googlella paremmat tiedot kuin lääkäreillä.

    • toinensairas

      Sairastan itse sekamuotoista sidekudostautia ja olen jonkin verran ottanut selvää mitä omat verikokeiden tulokset tarkoittaa. Alle 100 siis on negatiivinen tässä tapauksessa. Sun tumavasta-aineiden lukema on 320, voidaan myös ilmaista 1:320, samaa tarkoittavat. Se on siis positiivinen. Ehkä tästä oli jotain apua? Toivottavasti olet päässyt jatkotutkimuksiin!

    • Tumavasta-aineista

      Kiitos vastauksesta. en sen kummemmin ole päässyt, kuin että Hussin puolella kerrottiin, että syn-labin tulokset vääriä positiivisia, mikä ei kuitenkaan pitäne paikkaansa vaan merkitsee sitä, että hus-labilla korkeampi viitearvo. Eli mitään selitystä tai diagnoosia en ole saanut, muuta kuin että minulla on "Dupuytrenin konktaktura", jos nyt sanahirviön oikein kirjoitin. Mutta se ei selittäne sormien paksuuntumista ja jatkuvaa kipua nivelissä ja kämmenissä. mutten jaksa enempää yrittää selvittää asia tällä erää, meni jo taas paljon aikaa ja rahaa tähänkin eikä kukaan oikeastaan kuuntele potilaan oireita.. Kiitos vastauksesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      52
      5199
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2196
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      112
      2168
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      119
      1887
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1829
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1750
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1174
    8. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      255
      1129
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      48
      1031
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      961
    Aihe