Tumavasta-aineista

epäluulosairasko

Hei vaan,

kokeilen kepillä jäätä, että osaisikohan joku neuvoa.
Käsikirurgi niveloireiden takia laittoi minulle reumakokeet, tulokset muuten ok, ei tulehdusarvojen kohoamista, alhainen reumatekijä, erittäin alhainen lasko, mutta tumavasta-aineiden osalta tulos "positiivinen". Googlettelin näitä vasta-aineitani ja harvinaisiksi vakavaan systeemiseen skleroosiin viittaviksi tulkitsin, mutta kun tässä minun lausunnossani ei näy ollenkaan omaa titterilukemaani? Jos se on tuo alle 100, niin eihän tulos silloin olisi positiivinen. Käsikirurgi oli huuli pyöreänä,e ttä ei hän tiedä, soitin terveystaloon, josta soitettiin labraan, jossa nämä otettiin ja kukaan ei tiedä mitään ja nyt pitää sitten omalla kustannuksella mennä reumalääkärille ja otattaa nuo muut kokeet??? Paitsi onko mitään järkeä, jos tuo alla 100 lukema pätee. Osaisikohan joku itse vastaavaa kokenut neuvoa?

Oireina minulla pitkään ollut siis pahojakin nivelkipuja, iho on jotenkin paksuuntunut kämmenen sisäpuolella ja puutumisia ja vapinoita ja väsymystä löytyy enemmän kuin omaksi tarpeeksi.

Tumavasta-aineiden IF-tutkimuksessa todetaan positiiviset tumavasta-aineet (1:320). Viitearvo titteri alle 100. Kuvio on nukleolaarinen (Scl-70, Pm-Scl, fibrillariini, RNA polymeraasi I, Th/To, NOR-90). Värjäytymiskuviota esiintyy polymyosiitissä, dermatomyosiitissä, systeemisessä skleroosissa. Suositellaan KL4505 S-ANA-Ty, KL9738 S-ENAL tai S-SCL-T, ATK 13176
05.12.2017
S -C-reaktiivinen protei
<0.12

10
mg/l

05.12.2017
S -Reumafaktori, määrity
<8.4

14
IU/m

6

8378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epäluulosairasko

      vastaan omaan kysymykseeni, kun niin huvittaa tämä lääkärien pätevyys tai sen puute. Eli googlettelemalla olen käsittänyt, että synlabin tutkimuksen tiedot tarkoittavat sitä, että laimennussuhde on tuo 1:320 ja että titteriä ei ilmoiteta vaan tulos on vain positiivinen tai negatiivinen ja 100 tosiaan se titteri, jonka yli menevät katsotaan positiivisiksi. No, kävin kalliilla rahalla reumalääkärillä ja hän minulle selitii,e ttä juu, titterilukema tuo 320, mikä selkeästi ei pidä paikkaansa. Myös jälleen laboratoriossa yritin tinkata omaa arvoani ja minulle sanottiin, että se tieto on jotenkin salaista ja vain lääkärin kerrottavissa, mikä myöskään ei pidä paikkaansa, vaan pitäähän potilaan, joka tutkimuksen on maksanut, saada omat tuloksensa...aivan käsittämätöntä! Tuntuu, että lapsikin googlettamalla tietää enenmmän lääketieteestä kuin arvon lääkärit. Nyt kalliit lisäkokeet otettu, mitkä otdnäk olisi voinut jättää ottamatta, jos tulos hyvin alhainen.....

    • Ihhjj

      Julkisella puolella, jossa kävin, ilmoitettiin että s- aaab <80 , eli negatiivinen. Eli eikös tuo 100 ole sitten positiivinen?

      • Ihhjj

        Kirjoitusvirhe tarkoitin s anaab


    • epäluulosairasko

      Juu. Tutkin,e ttä tosiaan synlabin tekemänä ilmoitetaan vain onko positiivinen vai negatiivinen ja että yli 100 katsotaan positiiviseksi, eli omaa titteriä ei kerrota. Kallispalkkainen reumalääkäri kuitenkin totesi,e ttä tuo laimennussuhde olisi se titteri. Niin kipeät nivelet, että vähän hirvittää olla oman onneni nojassa tässä, kun ei oikein tunnu lääkäriltä tietämystä löytyvän. Kovasti erilaisia tutkimus- ja tulkintatapoja eri laboratorioilla, han tosiaan googlella paremmat tiedot kuin lääkäreillä.

    • toinensairas

      Sairastan itse sekamuotoista sidekudostautia ja olen jonkin verran ottanut selvää mitä omat verikokeiden tulokset tarkoittaa. Alle 100 siis on negatiivinen tässä tapauksessa. Sun tumavasta-aineiden lukema on 320, voidaan myös ilmaista 1:320, samaa tarkoittavat. Se on siis positiivinen. Ehkä tästä oli jotain apua? Toivottavasti olet päässyt jatkotutkimuksiin!

    • Tumavasta-aineista

      Kiitos vastauksesta. en sen kummemmin ole päässyt, kuin että Hussin puolella kerrottiin, että syn-labin tulokset vääriä positiivisia, mikä ei kuitenkaan pitäne paikkaansa vaan merkitsee sitä, että hus-labilla korkeampi viitearvo. Eli mitään selitystä tai diagnoosia en ole saanut, muuta kuin että minulla on "Dupuytrenin konktaktura", jos nyt sanahirviön oikein kirjoitin. Mutta se ei selittäne sormien paksuuntumista ja jatkuvaa kipua nivelissä ja kämmenissä. mutten jaksa enempää yrittää selvittää asia tällä erää, meni jo taas paljon aikaa ja rahaa tähänkin eikä kukaan oikeastaan kuuntele potilaan oireita.. Kiitos vastauksesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      58
      5524
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      195
      3537
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2355
    4. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2348
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1118
    6. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1038
    7. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      62
      1017
    8. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      992
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      955
    10. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      80
      947
    Aihe