Pysäköintikieltokyltin lisäkilven poistaminen

Vakiintunut_käytäntö

Hei,
olen pysäköinyt autoni kotikatuni varrelle viimeisen puolen vuoden ajan. Kadun kummallekin puolelle saa pysäköidä, lukuun ottamatta toisella puolella olevaa 30m pituista aluetta. Toimistorakennuksen edessä on pysäköintikieltokyltti, jota täsmentää lisäkilpi, jonka mukaan pysäköinti on kielletty 30 metrin matkalta. Tämän 30 metrin jälkeen kadulle on pysäköity jälleen runsaasti autoja. Eilen illalla tein u-käännöksen kadulla ja pysäköin autojonon eteen. Kyltistä oli noin 100 metriä matkaa autooni. Aamulla huomasin saaneeni pysäköintivirhemaksun. Yllätyksekseni huomasin, että pysäköintikiellon lisäkilpi oli poistettu, jolloin kielto koski koko kadun loppuosuutta. Myös kaikki takanani ja edessäni olleet autot olivat saaneet pysäköintivirhemaksun.
En illalla pysäköidessäni tarkistanut kylttiä, sillä olenhan jättänyt autoni samaan paikkaan satunnaisesti jo puolen vuoden ajan. Sain ensimmäisen sakon kyseisestä paikasta vasta tänään, joten on todennäköistä, että lisäkilpi on poistettu joko toissapäivänä tai eilen.
Kuinka tässä tilanteessa tulisi toimia? Tuleeko minun jatkossa kävellä aina tutuille merkeille ja tarkistaa onko mahdollisia muutoksia tullut? Onko kaupungilla jokin kanava, jossa se tiedottaa tälläisistä muutoksista? Onko liikennemerkin asettajalla jokin velvollisuus kertoa esim. liikennemerkin lisäkilpeen tehdyistä muutoksista, vai jääkö vastuu kokonaan autoilijalle? Tässä tilanteessa vakiintunut käytäntö rankaisi minua.

Kiitos mahdollisista vastauksista.

6

557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pirkkppys

      Kyllä se on sinun velvollisuutesi pitää huolta siitä että pysäköit autosi oikein.
      Eli kyllä sinun tulee varmistua että pysäköintiehdot ovat samat kuin aiemmin.

    • kehitysmaavaje

      tuleeko ihmisten kurkata jokaisen talon nurkan taakse ettei vaan kavele nyrkkiini ( seison käsi suorassa paikallani).
      pitääkö asukkaan kysyä jokaiselta työmieheltä erikseen teettekö tänään töitä.
      pitääkö jokaiselta bussikuskilta kysyä , lähteekö tämä bussi ajoon.
      pitääkö kotiin mennessä tarkistaa kaikki osoitekyltit ja liikennemerkit ettei eksy.
      pitääkö aamulla katsoa auton alle ettei joku nuku siellä.

      pysäköintivalvonta , on valtion veron jatke , ei niitä kiinnosta muu siinä millin vertaa .
      2 työläisen palkan väliin täytyy tunkea niin monta välikättä että palkka ei riitä , ja sitä jatketaan velalla, jotta orjasuhde ei katkea.

      • rahaa_lisää_rahaa

        Muuten aivan oikein, mutta kyseessä on kunnallinen veron jatke eikä valtiolinen. Valtiollista härskiä verotusta on mm. ns. nopeusvalvonta. Molemmat, sekä valtio että suurimmat kunnat ja nyt jo hieman pienemmätkin, ovat ottaneet autoilijat röyhkeästi lypsylehmikseen. Sivistysmaissa pysäköinninvalvonnan tehtävä on taata liikenteen sujuvuus kun taas Suomessa keksitään sakottaa esim. tien pientareelle pysäköityä autoa tekaistulla syyllä, jonka mukaan kyseessä on maastopysäköinti. Todella härskiä ja röyhkeää toimintaa kunnilta, joka on vielä härskimmäksi muuttunut sen jälkeen kun hallitus päätti tehdä valituksesta hallinto-oikeuteen suhteettoman kalliin. Kunnallinen pysäköintimafia kiitti ja kumarsi.


      • dippadaadappadii
        rahaa_lisää_rahaa kirjoitti:

        Muuten aivan oikein, mutta kyseessä on kunnallinen veron jatke eikä valtiolinen. Valtiollista härskiä verotusta on mm. ns. nopeusvalvonta. Molemmat, sekä valtio että suurimmat kunnat ja nyt jo hieman pienemmätkin, ovat ottaneet autoilijat röyhkeästi lypsylehmikseen. Sivistysmaissa pysäköinninvalvonnan tehtävä on taata liikenteen sujuvuus kun taas Suomessa keksitään sakottaa esim. tien pientareelle pysäköityä autoa tekaistulla syyllä, jonka mukaan kyseessä on maastopysäköinti. Todella härskiä ja röyhkeää toimintaa kunnilta, joka on vielä härskimmäksi muuttunut sen jälkeen kun hallitus päätti tehdä valituksesta hallinto-oikeuteen suhteettoman kalliin. Kunnallinen pysäköintimafia kiitti ja kumarsi.

        Huonosti nuo verottajat toimivat kuitenkin. Nyt vaalipäivänä tulee 48 vuotta kun olen liikenteessä ajellut. Kertaakaan ei ole kumpikaan verottaja lisäverolappua lähettänyt tai antanut.


    • hoplox

      moni ostaa auton ajoon ja tarpeeseen, jatka vaan autosi kiilloitusta pelto tilallasi, älä vaan tule kaupunkiin , liikaa liikkuvia tavaroita ja kiilusilmäisiä...

    • hyväksikäyttö

      .........kaikki maksut ja verot on valtiollisia, jokainen raha kiertää pääkeisarille joka jakaa osan hyväntekeväisyytenä kiertoon , suuren sydämenomaavana , tosin toikin palautuu ja tostakin purastaan nurkasta kunnes jaettävä loppuu jos duunarin lapio ei heilu...........sähkömies joutuu olemaan töissä liki 7 tuntia että pystyy maksamaan , toiselle sähköpojalle 1 tunnin työn kotonansa...välikäsiä ei pysty loputtomasti lisäämään yhtälöön, joutuvat pian itse hommiin kun elätti lopettaa hyväntekeväisyyden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      52
      1181
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      90
      1167
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1030
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      17
      878
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      793
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      768
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      722
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      12
      697
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      609
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      70
      591
    Aihe