Paavo&Laura!

tiesivät miksi rajat on Valtioitten välillä, presidentti ehdokas Presidentti, ei oikein tiennyt, eikä rajavartioston Päällikkökään ollut Presidentille tyhjentävästi vastannut" on kuulema joku pykälä joka sallii ylitulon, taitaa olla EU pykälä, niitä "tulitikunmittaa ja käyrääbanaania" samaa kategoriaa, siis ei tiedä miksi rajavartiosto ylpäätään on olemassa, itäraja ainakin aiemmin oli ettei hiipareita tullut eikä mennyt kuin laillisilta ylimenopaikoilta ja laillisin paperein, nyt EU aikana länsiraja on vain kartalla oleva viiva, "Laura jo lämpesi "herranenaika sieltä tulee kaikensortista kukaan ei estä,", Paavo myhäili vieressä Lauran kommentiin ja oli samaamieltä. Presidentti ehdokas Niinistö kätteli Paavon viimeiseksi istunnon päätteeksi.
Hyvä Laura! perussuomalainen-kansa tykkäsi sujuvasti ja kuuluvastiesitetyistäsi kommenteistasi.
61436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 61

Vanhimmat

Keskusta ei loistanut!

Äänestä
  • Sali täynnä osa joutui seisomaan kun kaikki meni Paavoa kuuntelemaan. Kun Vanhanen aloitti osa käveli ulos koska ketään ei kiinnosta Vanhasen sanomiset. Kepua kyrsii kun Paavo vie ja paljon Vanhasen ääniä.

    Äänestä

ja minkä Helluntain takia meillä on Armeija ja miksi ja miksi Hellaan thermopylain vuoksi taistelimme, kun nyt ovet on auki taivasta myöden!

Äänestä
  • Niinistön mielestä on oikein PIILOTTAA MATUJA KESÄMÖKILLÄ. NÄIN HÄN ITSE SANOI !! Häpeä maanpetturi niinistö !

    Äänestä

ovien aukominen alkoi "Kempeleestä, Kempele on EU pohjoisin etappi ja hevosen syöttöpaikka, Kempele on viimeinen ajatus pakolaisella ennenkuin itämeren aallot lyö yli huokumisen.

Äänestä

...ja Keskusta vajoooo!

Äänestä

ryöstääkö meitä nyt kokomuksen isätön ja verotuetut yrittäjät?

Äänestä

Ryssänmaan Laura saa mennä Israeliin.

Äänestä
  • TEIDÄN SYYTÄNNE.

    Äänestä

joko Sipilä on itärajankin aidat kaatanut?

Äänestä

Parhaiten erottui Väyrynen ja Huhtasaari. Selkeät mielipiteet.
Niinistö S oli äreä vanha setämies. Eikö olisi oikein että Saulille annettaisiin vapautus presidentin tehtävistä koska hänellä perheen lisäyksen vuoksi edessään ruuhkavuodet. Näin hän saisi myös nauttia isyydestä.
Vanhanen, kepu oli kuin "Liisa ihmemaassa". Epävarma ja suusta tuli ympäri pyöreät diibadaapaa. Vasemmiston Kyllönen oli tuulahdus -70 luvulta. Rauhaa, rakkautta. Eikö hippiaikana näin mainostettu.
RKP:n Tornvald munasi itsensä tentin loppupuolella kun piti kehua kanssakilpailijaa. Huhtasaaressa hän ei nähnyt muuta hyvää kuin että on nainen. Eli se siitä suvaitsevaisuudesta jne. Suomeen tarvitaan todella monta meetoo kampanjaa jne. jotta oheisenlainen rasvainen setämies mentaliteetti, Suomalaisen naisen aliarvioiminen saadaan ruodittua. Toki ei muutkaan ns. muka muka suvaitsevaiset ehdokkaat mitenkään puolustaneet Huhtasaarta tai puuttuneet Tornvaldsin suustaan päästämään aivopieruun. Unohtamatta toimittajia. Hiljaa olivat...
Mutta mitä jos joku muu päästäisi ilmoille em. kommentteja. Päivystävät dosentit, naisasialiikkeet, viher-vasemmisto jne. olisi barrikaadeilla ja lehdet repisivät etusivuilla lööppejä.
Eli suvaitsevaisten suvaitseminen on valikoitua.
Muut ehdokkaat olivat lähinnä täyte-ehdokkaita - näkymättömiä, hajuttomia, mauttomia.

Äänestä

Laura oli ainoa, joka ei yrittänyt keksiä väkisin mitään hyvää vastustajistaan, eikä salaillut tietämättömyyttään kansainvälisistä sopimuksista, vaan näytti luonnollisen yksinkertaisuutensa ja tietämättömyytensä, yrittämättä tuota luonnollista yksinkertaisuuttaan peitellä.

Propsit siitä.

Laura on sellainen nykyajan Sven Tuuva.
"Sven Tuuva on yksinkertainen mutta urhea sotamies, joka kuolee sankarina pysäytettyään ylivoimaisen vihollisen hyökkäyksen " rajalle.

Äänestä

Siitä se peli alkaa kehkeytymään...

Äänestä

Ainakin ehdokas Niinistö tupeksi rajapuomilla ja keksi pykäliä että tulukka nyt kun jo nainkin pitkälle pääsitte, "piilotteluunkin keksi, ettei ennen ole piilotettua ennen kuin kysytään oletko piilottanut, vastaa tietenniisä en piilotellut saunassakaan..

Äänestä

ei se enmpää kannata ruutia haaskata kuin on tarvis, Laura säästi paukkuja ja vastaili helppoihin helpoilla, kuten esm "herranenaika sieltä tulee rajan yli vaikka mikämoista sakkia, tartteeko siinä olla valttiotieteen tohtori, kun vaati rajat kiini, menikö viime sodissa rajojen puollustajat- uhrit siis turhaan, jos niin om niin sitten anteeksipyyntöjä kaille joita vastaan rajoja puollustaissa ammuttiin, em komments vaikkapa homosabiens Haavistolle jonka puheenvuorot oli kuin lasten joulusadudta

Äänestä

meillä ei olisi tarvinut 2000e/b palkoista leikata jos olisi v2015 pantu raja-puomit vaakaan ja konepislarimannit puomille.
Harvoin esille tuotu ja jo unohtunut, mutta historiaan jäävä lause "Tervetulo Kempeleeseen!

Äänestä

Ai perkeles mikä pettymys, että presidentti antoi paistaa itsestään läpi sen ketkuuden minkä vain juristin koulutuksen omaavat omaavat. Juridisesti asia on kuten herra presidentti tuon matujen jemmailun esitti olevan, mutta eikö sitä nyt prkele uskaltanut sanoa ääneen ettei se ole kenenkään, no jonkun suvakin mielestä tietty, normiälyisen päällä ajateltuna oikein piilotella rikollista. Rikollinenhan se on joka kielteisen päätöksen saatuaan on maasta poistumatta.
Toisaalta kehoitetaan ilmiantamaan ne, jotka yhteiskuntajärjestystä vastaan tai muutoin sopimattomasti käyttäytyvät, mutta tämä matujen jemmaus tekee siitä poikkeuksen koska laissa ei nimenomaan ole mainittu asiasta sanatarkasti. Pitääkö täälä holhousyhteiskunnassa aina olla joku virkavalan ihminen kysymässä toimitko oikein yhteiskunnan kannalta?
Jumankauta Niinistö, koita nyt pikkusen relata ja sanoa selkokielellä asiat niinkun ne on ja makaa. Sun pistees laski eilen moisen arvuuttelupolitiikan myötä melkoisesti. Kansa tarvitsee presidentin joka arvaa sanoa, myös ennen valintaansa mielipiteensä, pelkäämättä että menee jakkara alta.

Äänestä
  • oikkein, se nämä Kustaa-Kokomusta kahenjakkaran perseitä, sillä se vienti nousi kun jakkaran kysyntä lisi ennen pressan vaaleja, mutta laskee kun putoovat jakkaroiltaan vaalien jälkeen, Kustakeskustaa wttaa tuo jambbasian puolue, että äänestävät Paavoa ja Lauraa, Paavohan kyllä tietään mikä sisilisko se on, mutta Laura on rehellinen sanoissaan.

    Äänestä

Laura Pressaksi! loppuu ylihautojen mamujen elatus, Ps suostuu tarkkaan tarveharkintaan, johon esm PM-puolue ei suostu!

Äänestä

eilisestä, että "Paavolle meni pisteet, on se häpiämättömän hyvä, ei ole Paavolla valkoista plakkia aivoissa..

Äänestä

jouluk 2001 kämäellä oli

Äänestä

Laura tyttönen Israelista....

Äänestä
  • Enemmän suomalainen, kuin usan aseistama isis taistelijat, joita muutamat herrat tahtovat suojella mökeilään.

    Äänestä

  • lestat on rasisteja

    Äänestä

  • "ei jatkoon" veret ja geenit jos tutkitaan voisit olla vaikka monnoloigistmi

    Äänestä

Paavolla ja Lauralla oli omat rajat - kiinni. Huutelivatrajoittuneita mielipiteitään impivaaralaisista kuplistaan.

Niinistö oli konsultoinut ylintä rajavalvonta instannssia ja oli jo siksikin ajan hermolla ja tietoinen vallitsevista sopimuksista ja käytännöistä.

Äänestä
  • siinä taasen lesta puhuu, muut ei saa puhua!

    Äänestä

  • niin oli konstaillut rajavalvojille ohjeitaan ja sekopäitä olivatrajalla, kun vasten ohjesääntöjä täytyy toimia

    Äänestä

Niinistö jatkaa,sehän on selevä asia.Asiallinen,ollut ja on hyväPresidentti seuraavallekin kaudelle.

Äänestä
  • sisäpolitikaan ei saa osallistua, mutta EU saa ja pitää nuoleskella, Niinistö on niitä miehiä, että EU sotilasliittovaltio ja Naton 5 artiklan allekirjoitus, nyt me tilaamme natomailta aseistusta, mutta Natomaat ei anna apuja jos rytinä syttyy, siis ketä auttaa ja kuka maksaa?

    Äänestä

  • sekö tekee Niinistöstä niiiiiin miellyttävän...

    Äänestä

  • desanttihommia kirjoitti:

    sekö tekee Niinistöstä niiiiiin miellyttävän...

    Niinistö; että jos paperiton piilotetaan uuninpankolle, niin ei ole piilossa kun sitä ei ole havaittu, siitten kun havaitaan niin ei ole enää piilossa, eikä palauteta, tehään paperit ja pötyäpöytään, samalla logiikalla Hallitus vääntää Sotea, lakia sorvaten tehään sitä mukaan kuin sote vaatii, perustuslakia eritoten muutellaan jo 10 kertaa

    Äänestä

mitä hyvää on sinulle antanut?

Äänestä

"Paavo kiteytti eilen Niinistön puuhat yhteen lauseeseen; Militarismia!

Äänestä

Tasapuolisuuden nimissä. Janetskinin sairastelusta Suomelle kahdensadantuhannen euron lasku ja muut kulut päälle. Kallista pitää tuota rajat kiinni porukkaa.

Äänestä

onko jartsariin lentävä hevoskuppa iskenyt, jatsasriko on yrittänyt tulla suomeen hoitoon, silloinko on Sauli laskenut puominsa vaakaan, jatsarin hevoskuppa on saanut siten paisua hoidonpuutteessa ja muussakin puutteessa, että Orpon uusiSoten hoitokuseminen maksaa kahdeksansadantuhannen kieppeille, vanhalla Sotella ois vain keppi, se jo mädännyt heppi, puukolla poikki, uskonnollispohjaisesta Halpa-haalista olis Mora-puukko irronut vitosella, vanha Sote olisi siten tuonnut säästöä yli kahdeksansadan th euro höyteille.
em vuoksi en lue "Jatsaria!

Äänestä

Kokomusta siirtyi Orpon johdolla kärkeen lohkoen Keskustan polittisen perustan mahoksi, samalla Orpo osoitti kaupias kykyjään #valinnanvapaus asiassa, kuten kauppiaat yleensä aluksi asettaa hinnat huipulle josta on vara laskea ja kysyntää tarvittaessa nostattaa, niin teki Orpo ja nyt muuntuikin Kokomustan"Valinnanvapaus poliittiseksi kauppatavaraksi.
Saman pitäisi tehdä surullisen kuuluisa Keskusta`n Don Qijoten, heretä taistelemasta tuulimyllyjä vastaan ja tinkien myllyjen" lkmstä 18-12sta, vaikutus olisi Kustaita nostattavaan nousuun.

Äänestä

em koskee myös Kärsämäkeä, koska "313 ei ole varaa enää laskea.

Äänestä

..eikä ole varaa kannatus laskea hallituksellakaan, käytännössä hallitus kenkkaa komustalla apilanvihreä ja sininen unelma ovat molemmat kaatopaikkatavaraa

Äänestä

seseonihme,+että+1,3%+kannatuksella+istuu+hallituksessa+17+kanisteria

Äänestä

mutta ei se polittista voimaa kustailta ole vienyt, 5,5 olutkolpakko "kumoon, ennekuin kerkee kuohu laskea

Äänestä

""nythän on niin(alias Sauli) , että keskusta toistaa aina ja joka asiassa salaista asettaan hallituksessa, kuten myös kuntain hallituksissa on sodan jäkeen aina toistanut;"Junttaaminen, mistään vähemmistö kuntaedustajain mielipiteistä välittämättä, "Ylimielisesti nauraen Juntataan vaikka lakiarikkoin!!

Äänestä

.. sitä minäen ymmärrä"kuin helvetis sinä kustaa olet ihastunut yhteen happameen kuntaan" et anna kuntaa kuntalaisille, pijät kuntalaisii kuin shilakkaa tynnöriss, itse turpoot ja vyöhön lisäät reiikii!

Äänestä

mutta, ymmärän kyllä sillä mentaalilla, kun muistan että työpaikallanikin oli samaa "junttamista, kun työnjohtaja, k-hallituksenjäsen/ k-valtuutettu, että "työ on politiikkaa!, se olikin hänelle avoin ovi edelleen harrastaa työpaikan politiikkaa, kun oli "työsuojelu valtuutettuna, ehkä ymmärsi olla "työnsuojelu valtuutettuna.

Äänestä

muuntui huonompaan suuntaan tämä "Suolen mutkat, kun alussa oli joka vastaukseen tulostettu lukijoiten määrä, nyt ei ole , tullee tunne et s24 tyhjille seinille kirjoitaa, paitsi silloin, kun joku junttimäntti pilkkuja nussii!

Äänestä

ja+turhaa+seon+s24+juputtaa,+kun+17+kanisteria+1,3%(jositäkään)+kannatuksella+seisoo,+vaikka+tyhjiä-reita+ovatkin,+jonkun+"ylirasittuneen+kuulapää-kanisterin+"aktiivimallista+työttömille,+onko+enää+millään+mitään+väliä,+paitsi+paskalla+lahkeessa,+kun+työttömiä+sanktioilla+uhataan,+voi+herranen+pihvi,+kai+sinä+älyät,+että+illalla+nukkumaan+työttömänä+ja+aamula+sama+edessä+takaraivosa+jyskyttää+sanktiot,+ei+pahemppaa+työttömän+kyykyttämistä,+tiedät+pihvi+loppuunpalaneena+itsekin+miltä+työttömästä+tuntuu,"+Pihvi+ole+mies,+eroa+ja+häpeä!!!!!!!

Äänestä

kyllä+sinä+pärjäät+560e/kk+ja+Hurstin-+jono!Sokos+myy+"päivääennen+ilta+8+jälkeen+80%+alennuksella

Äänestä
  • ei myy hyvinvointi Kärsämäki-kunnassa

    Äänestä

.."sinunsyy!

Äänestä

..vakuudeksi 300000 työtöntä!!

Äänestä

näkeehän tuon sokia Rettakin mistä suomen työttömyys finansin- huippu nousussa johtuu, nousun hedelmät syö Suomen sisäiset poliitiset Hallituksen leikkaukset Pääoman hyväksi, suomi hyväksyy ulkoiset, Trumpin sisä ja sotilaspoliittiset sanktiot joita EU syväänkumaraten välittää Venäjälle asti, kas kun Trumppi ei sotke enmpää itseän kuin itse itseään on jo sotkennut, on fiksua, että EU-liittolainen Suomi mukautuu ja hyväksyy kauppasanktiot-ettei Suomen Juustot käy kaupaksi, Suomi on linkkuveihtenä USA hyväksi, itse itsensä uhraten.

Äänestä
  • "Kustaitten em on turha juputtaa vastaan, että polittisia valheita, muistetaampa Jermu Laineen erinomaiset kauppa- suhteet NL jolloin Suomen Maatalous nousi sodanjäkeisestä 3 lehmää hevonen ja yksisiipinen "saksalainen taloudesta

    Äänestä

  • perintö kirjoitti:

    "Kustaitten em on turha juputtaa vastaan, että polittisia valheita, muistetaampa Jermu Laineen erinomaiset kauppa- suhteet NL jolloin Suomen Maatalous nousi sodanjäkeisestä 3 lehmää hevonen ja yksisiipinen "saksalainen taloudesta

    nyt ois samat mahikset "rajantakanaonKultaa, mutta mehän "sodimme USAn joukoissa ja puolesta, ei silloin käydä kauppaa, paitsi "hävittäjä-kauppaa, tappaksemme viimeisetkin kauppakumppani-"asiakkaamme

    Äänestä

.. "Paavo sanoi; "Militarismia!

Äänestä
  • "Ymmärsittekö mitä Presidenttimme sanoi?

    Äänestä

  • ette, ettekä vielä huomennakaan e3ttekä sittenkään kuin kaik ´ó´männy!

    Äänestä

  • #isätkatsovatpoikiaan!

    Äänestä

  • "Fixit!

    Äänestä

  • otetaampa esim tärkein tämänhetken kysymys jossa Suomi on puol´vuotta ollut EU jalkapuussa, "ilmasto politiikka, joka on akuutti ja ISO kysymys Suomelle, ko ongelman pläjäytti EU,le Hrerrojen Herra USA Trumppi, irtaantumalla Parisiin sopimuksesta, ko sopimus oli laajalti sovittu kuka ja mikä kenenkin pieti sopimuksessa on, siis oli, kaik män uusiks a´la´Trumppi.
    Ministeri Tiilikaisemme on rumpannut Rysselissä tien ravalle neuvotteluissa toisensa jälkeen ja niin kävi, että väsyttämis-sopimus tuli jonka Suomi hyväksynee, sopimuksessa on sanan muoto "jousto"/lupaus suomen metsien hakkuiden lisäämiseen, mutta vasta sitten kuin ja JOS, euroopan nyk. entiset ivy-maat saa savunsa pestyä, JOS ei, niin Suomi vähiten saastuttavana maana ei lisää(saa lupaa) metsän hakkuiten määrään lisäämiseen siihen mitä se oli vden 2009 taso.
    Em tietäis toteutuessaan ettei 2009 tason puuvarannosta n 70 milj.m3 tämänhetken varantoon 110 milj.m3, eroitus 40 milj.m3 kasvua voisi hakata kasvun kestävällä kehityksellä ja hakkuulla n 30 milj. m3 a`50e/m3
    eli 1,5 miljardia jäis kansantuloa ja veroja saamatta ostovoima-kiertoon, onko se "EU,n nettomaksujemme päälle himppusen liikaa rysselin kristalleista, onhan siellä kylläkin meidän raasu-"meppejä, heillekin muutama "satonen menee.

    Äänestä

  • ..ja vaikka aurinko nousis(tosin idästä) valaisten EU pohjoisen parhaitten hoidetut metsät ja hiilen sidonnan joka jokaisella auringon-nousulla aina alkaa, hiilet joita Trumpin-uxsat lisäsi, tähän päivään mennessä EU metsä-vastaavat herrat (huom "h pienellä)ei ole tienneet Suomen metsien hakkuulla- metsänkasvua lisäävästä tuon taivaallista, kunnes Ministeri Tiilikainen kerta toisensa jälkeen sanoilla ja "graafeilla ne heille valaisi, hitaasti, hitailla kävi EU metsävastaavat, vaikka Ministerimme kuinka selitti, että kestävän kehityksen metsänhoito-hakkuilla hiilen sidonta lisii, ei vähene, kuten EU aluksi ymmärsi, että kun vanha loppuunkasvannut puu #yläharvennuksella poistetaan niin tottakait hiilensidonta siltäosin vähenee, valveutunut luomuviljeliä Ministeri Tiilikainen lausui noin sanoiksi wirkki, ettei loppunkasvanut enää syö mitään, vaan toukkia kasvaa, mutta tilalle kasvaa vihertävä(ei "Touko) metsä udesti syntyen ja ahmii uusilla neulasillaan Trumbinki vapauteut saasteet, ainahan on joukossa joku joka ymmärtää ja siitä se sitten illastaen konjakkilasillisten kyytimenä meni EU komision päähän, että taitaa se tuo nukkavieru viikinki totta turista.

    Äänestä

em on parempaa kuin "MV sivujen luvut

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lauranousee kirjoitti:

tiesivät miksi rajat on Valtioitten välillä, presidentti ehdokas Presidentti, ei oikein tiennyt, eikä rajavartioston Päällikkökään ollut Presidentille tyhjentävästi vastannut" on kuulema joku pykälä joka sallii ylitulon, taitaa olla EU pykälä, niitä "tulitikunmittaa ja käyrääbanaania" samaa kategoriaa, siis ei tiedä miksi rajavartiosto ylpäätään on olemassa, itäraja ainakin aiemmin oli ettei hiipareita tullut eikä mennyt kuin laillisilta ylimenopaikoilta ja laillisin paperein, nyt EU aikana länsiraja on vain kartalla oleva viiva, "Laura jo lämpesi "herranenaika sieltä tulee kaikensortista kukaan ei estä,", Paavo myhäili vieressä Lauran kommentiin ja oli samaamieltä. Presidentti ehdokas Niinistö kätteli Paavon viimeiseksi istunnon päätteeksi.
Hyvä Laura! perussuomalainen-kansa tykkäsi sujuvasti ja kuuluvastiesitetyistäsi kommenteistasi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu