Siinäpä pulma miten voi päivässä ilmestyä tyhjästä jääpuikko räystäälle ilman suunnittelijaa.
Ja nehän voi olla vielä vaarallisiakin, ei siis mitään älykästä siinä vaan on oikeastaan haitallista ja ihmiset joutuvat niitä sitten käydä pudottelemassa.
Jääpuikosta ongelma kreationisteille
11
114
Vastaukset
- k.o.rona
Sanoa ettei vedessä ole mitään älykästä on täysin älytöntä. Tulee mieleen: "Ja suuria rakeita, leiviskän (n. 40 kg) painoisia, satoi taivaasta ihmisten päälle; ja ihmiset pilkkasivat Jumalaa raesateen vitsauksen tähden, sillä se vitsaus oli ylen suuri" (Ilm. 16:21).
Sinäkin pilkkaat Jumalaa juuri kuten Raamattu ennustaa. "Siinäpä pulma miten voi päivässä ilmestyä tyhjästä jääpuikko räystäälle ilman suunnittelijaa."
Jääpuikot eivät ole syntyneet tyhjästä ilman Jumalaa, vaan Jumala loi atomit, joista vesi koostuu, hän loi luonnon kiertokulun ja luonnonlait, joiden seurauksena syntyi sade ja sen jälkeen pakkanen, joka jäädytti katolta valuvan veden jääpuikoiksi. Kaikessa näkyy tarkoin suunnittelu ja Jumalan luomistyö."Jääpuikot eivät ole syntyneet tyhjästä ilman Jumalaa, vaan Jumala loi atomit, joista vesi koostuu, hän loi luonnon kiertokulun ja luonnonlait, joiden seurauksena syntyi sade ja sen jälkeen pakkanen, joka jäädytti katolta valuvan veden jääpuikoiksi. Kaikessa näkyy tarkoin suunnittelu ja Jumalan luomistyö."
Se kiertokulku on sitä, että tässä pyöritään auringon ympärillä keinuen ja siitä tulee se rytmi, että mm. välillä paistaa ja välillä ei.
Niistä samoista atomeista koostuu myös kaikki elolliseksi luokiteltava ja niitä muokkaa täysin vastaavat rytmit kuin jääpuikkoa, eli evoluutioon ei tarvitse jumalaa sen enempää kuin jääpuikkoon. Suurin osa ihmisestä on vesimolekyylejä.
Niin evoluutio kuin jääpuikon muodostuminen on sitä, että materiaa ja informaatiota järjestyy systeemissä vaikuttavan energian vaikutuksesta (kuten aurinko) ja siinä on vaihteluja ja prosesseja.
Evoluutioprosessiin ei kuulu atomien alkuperä sen enempää kuin jääpuikon muodostumiseen. Kyse on täysin vastaavasta ilmiöstä. Tiedetään evoluution ja jääpuikon syntymisestä se, että tarvitaan niitä atomeja, energiaa joka järjestää näitä ja on semmoinen ympäristö missä on sitä vaihtelua.Sinä kiistät älykkään Jääpuikottajan olemassaolon koska sinulla on Jääpuikottajafobia.
- Siiviläpää
ravenlored kirjoitti:
Mikä lukemattomista jumaluuksista on se mitä tässä on puikon tehnyt?
Lentävä Spagettihirviö tietysti. Joka muuta väittää, hukkukoon bolognesekastikkeeseen!
- 12____13
"Siinäpä pulma miten voi päivässä ilmestyä tyhjästä jääpuikko räystäälle ilman suunnittelijaa."
Kaikki jääpuikot on suunnitellut se, joka suunnitteli painovoiman, veden ominaisuudet ja maan olosuhteet.Ja kun sellainen jääpuikko kalahtaa päähän kohtalokkaasti, on sekin varmaan ennaltanähtyä ja säädettyä ja suunniteltua?
- näinkaatuievousko
Jääpuikon ilmaantuminen räystäälle on tietenkin yhtä älyttömän toimijan tekosia kuin se että homoevo puikkaa toista miestä anukseen!
Eikä jääpuikkoja synny esimerkiksi päiväntasaajalla - miksei "älykäs suunnittelija" tee jääpuikkoja afrikkalaisiin räystäisiin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1272832SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän561855Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava801795Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2971733Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --201624Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue291312Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.291299Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1111176Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411092RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041052