HP bios päivitys

biospäivitys

HP:n mukana tulleilla ohjelmilla tarkastaisin ennen niiden poistamista, että koneessa on bios:n uusin versio, koska sen päivittäminen on ylivoimaisesti helpointa mukana tulevalla ohjelmalla, eikä vaadi käyttäjältä mitään osaamista? Huono englanti enkä muutenkaan perillä koneista! Saisinko tarkat ohjeet miten bios päivitys tapahtuu!

9

638

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apinaetgorilla
    • HP-BIOS

      Menet BIOSiin ja katsot mikä on BIOSin versio.
      Sitten menet HP:n tukeen, etsit oman koneesi tarkan mallin ja katsot mikä siellä on uusin ladattava BIOS.
      Jos se on sama kuin jo koneellasi jo oleva ei sinun tarvitse tehdä mitään.
      Jos se on pikkasen uudempi kuin jo koneellasi oleva ei sinun sittenkään luultavasti tarvitse tehdä mitään, ellei koneellasi ole ongelmia.

      Kannattaa myös lukea HP:n tuessa oman koneesi eri BIOS-versioiden tiedot mitä mahdollisia korjauksia versioissa on tehty.

      HP:nkin koneissa BIOS-päivitys saattaa olla erilaista eri malleissa. BIOS-päivityksessä kannattaa noudattaa sen oman koneen mallin tarkkoja ohjeita.

    • tarkistavielä

      ja kertoiko ne sen, että jos sä väläytät biossin itse
      ja se menee pieleen - se voi polttaa koko raudan tuusksi
      eikä se mene takuuseen enää
      mikään ei korvaa sitä

      siksi biossin väläytys pitäisi jättää huollon hommaksi

      ja sitä ennen OTA kaikki tärkeä ulos ulkoiselle muistille
      EI PILVEEN
      vaan omille ulkoisille

      • sdrydthsty

        Nykyisissä emoissa on kaksi biosia. Epäonnistuneen päivityksen voi poistaa toiselta biosilta. Joten historiaa on horinasi.


      • tietoa-etsivä

        Onko niin myös HP:n tietokoneissa?


      • jalaa1x
        tietoa-etsivä kirjoitti:

        Onko niin myös HP:n tietokoneissa?

        HP:n koneiden emolevyissä ei ole kahta biospiiriä. Emolevyvalmistajista Gigabyte ja Asus ovat ainakin käyttäneet tätä ratkaisua.


      • jalaa1x

        Epäonnistunut bios flash ei polta mitään rautaa hajalle. Kone ei vain pysty käynnistymään pilalle menneellä biossilla. Itelle kävi joskus vuosia sitten noin yhden Epoxin emon kanssa. Ei muuta, kuin emo irti koneesta, ja biospiirin irroitus ruuvimeisselillä nitkutellen. Toimiva biosfilu levykkeelle, ja yhdessä elektroniikkaliikkeessä päivittivät toimivaksi. Tuo maksoi muistaakseni 50 markkaa.


      • monenlaiset_kiinnitykset
        jalaa1x kirjoitti:

        Epäonnistunut bios flash ei polta mitään rautaa hajalle. Kone ei vain pysty käynnistymään pilalle menneellä biossilla. Itelle kävi joskus vuosia sitten noin yhden Epoxin emon kanssa. Ei muuta, kuin emo irti koneesta, ja biospiirin irroitus ruuvimeisselillä nitkutellen. Toimiva biosfilu levykkeelle, ja yhdessä elektroniikkaliikkeessä päivittivät toimivaksi. Tuo maksoi muistaakseni 50 markkaa.

        BIOS-piireillä ei ole vain yhdenlaisia kiinnityksiä emolla. Toiset on juotetu kiinni emoon, toiset on vain tökätty yhdenlaiseen pidikkeeseen. Saattaakohan olla muunkinlaisia.

        Saattaa myös olla hankalaa löytää BIOS-piiri emolta.


    • Bersel

      "HP:n mukana tulleilla ohjelmilla tarkastaisin ennen niiden poistamista, että koneessa on bios:n uusin versio, koska sen päivittäminen on ylivoimaisesti helpointa mukana tulevalla ohjelmalla, eikä vaadi käyttäjältä mitään osaamista"

      Plagiointi on kunnianosoitus. Tämä kirjoitus on siis sanasta sanaan kopio omasta kirjoituksestani ehkä kuukauden takaa ja kysymys on trolhättan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      84
      3072
    2. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      316
      2730
    3. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      191
      1506
    4. Voi kulta rakas

      Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �
      Ikävä
      62
      1202
    5. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1141
    6. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      28
      1011
    7. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      960
    8. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      70
      948
    9. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      77
      945
    10. Sano nyt mitä

      Sinä oikein haluat?
      Ikävä
      72
      914
    Aihe