Tekniikan Touho-serkut

Syys-lokakuussa kiirehditään levittämään sepelit kuivalle asfaltille, mutta nyt kun kevyen liikenteen väylät ovat olleet päiväkausia muhkuraisen jään peittämiä, niin sitä tietysti ollaan varikolla ja pidetään toisiaan kädestä.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Keijo Kangastie vastasi, tien kunnossapitoo Ilkassa näin: Aivan sama, kyllähän ne kunnossa pitäisi olla.

Eiköhän tämän miehen aika olisi siirtyä helpompiin työtehtäviin tai "sairas" eläkkeelle.
Jättää nämä työt, niille jotka ne osaa suorittaa työssä vaaditulla tavalla.

Äänestä

Näkyy olevan muuallakin Espoossa sama juttu. Sääliksi käy vanhuksia ja liikuntarajoitteisia, jotka yrittävät tuolla kävellä. Onneksi autotiet pidetään sulana kellon ympäri, niin me kitkoilla ajavat pysymme tiellä. Muutenhan se ei tietysti onnistuisi. Tänään ei ollut pikkutietä suolattu ja meinasi melkein sutia, kun kaasua painoi. Pitää varmaan nastoihin siirtyä.

Äänestä

Ennen oli usein tapana aurata 5 senttiä maata lumen lisäksi mutta Leppävaaran Säterissä on nyt se muoti, että hiekkaväylän päälle jätetään 5 sentin loskakerros. Kiva jäynä varsinkin jäätyneenä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ainakinPohjoisTapiolassa kirjoitti:

Syys-lokakuussa kiirehditään levittämään sepelit kuivalle asfaltille, mutta nyt kun kevyen liikenteen väylät ovat olleet päiväkausia muhkuraisen jään peittämiä, niin sitä tietysti ollaan varikolla ja pidetään toisiaan kädestä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu