Tie Luirolle

Tuli lyötyä aikoinaan vetoa siitä, rakennetaanko tie Luirojärvelle. Hävisin vedon. En vain tiedä, missä vetoni maksaisin. Olin paikalla kun veto piti maksaa mutta voittajaa en tavannut.
2145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Rautatielinjausta suunitellaan parasta-aikaa lapin läpi Jäämerelle. Voisi kenties päästä suoraan Helsingistä junalla Sokostin juurelle, johon väliasema ja pieni nakkikioski. Tästä olisi lyhyt matka Tahvontuvalle, kenties sinne saadaan myös raide palvelemaan puupäitä ja muita idiootteja. Liikenneministerimme puoltaa aivan varmasti asiaa, kuten muitakin luonnon tuhoamis operaatioita.
Vedon välttämiseksi ikkuna eli akkuna kannattaa talvella sulkea junassa, mikäli se on auki.

Äänestä

Saariselän suunnan tieyhteyksiä tulisi kohentaa. Ei se paljoa valtiolta paljoa vaatisi, että Saariselän ympäri tehtäisiin tie. Rapiat 100 kilometriä kunnon pikitietä. Tie maksaisi itseään takaisin sillä, että kaikki alueen karahkat kaadettaisiin pois suksituristien tieltä ja kuskattaisiin edullisesti lähimpään jalostuslaitokseen Perämeren rantaan. Näin on tehty mm. Saariselän pohjoispuolisella alueella. Kovin tärkeää ei ole homman kannattavuus eikä mielekkyys vaan se, että puut saadaan kaadettua ituhippien kiusaksi .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sokostiennen kirjoitti:

Tuli lyötyä aikoinaan vetoa siitä, rakennetaanko tie Luirojärvelle. Hävisin vedon. En vain tiedä, missä vetoni maksaisin. Olin paikalla kun veto piti maksaa mutta voittajaa en tavannut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu