Trileptal 450 mg oksettaa...Kokemuksia?

Nawrr

Sain 2 viikkoa sitten reseptin Trileptal eli okskarbatsebiini -hoitoon, joka on tarkoitettu epileptisten kohtausten estämiseksi.

No, kohtausta ei ole ollut, mutta muuten nämä 2 viikkoa ovat olleet helvetilliset. Öisin herään oksentamaan, lääkkeen oton jälkeen unettaa ja huippaa, pää on "sumussa". Muutamana päivänä olen myös tuntenut pään alueella fyysisiä tuntemuksia, jotka tiedän aistiharhoiksi. Ne eivät ole mtienkään kivoja.

Muutamaksi päivää oireet helpottivat, mutta nyt palasivat tänään kunnolla.
Neurologille minulla on aika ensi viikolla.

Soitin neuropolille ja kysyin, voisiko lääkettä jo nyt vaihtaa. Pyydettiin odottamaan ensi viikkoon tai menemään päivystykseen.

Ei vaan huvittaisi okennella päivittäin.

3

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Parantuu

      Oksennus saattaa mennä ohikin loppua kokonaan kuten sanoit oireet helpottivat. Minulla aikanaan jostain lääkkeestä alussa tuli oksennus. Nyt syön vastaavaa lääkettä kuin trileptal siitä ei tullut edes aloituksessa oksennus.

    • Ent.trilp

      2 viikkoa tosiaan lyhyt aika sanoa vielä mitään kummempia. Kun ei oikeen voi tietää miten kauan elimistöllä kestää tottua vai tottuuko ylipäätänsä koskaan. Eli sinuna odottelisin vaan rauhassa vielä, ainakin tuonne polin aikaan saakka.
      Epilepsialääkkeet kun ei tiettävästi ole mitään kevyitä nappeja, niin voi ottaa aikansa tottua.
      Muistan itsekin Trileptalin kohdalla kun tuntui että siihen ei totu IKINÄ. Ihan täyttä helvettiä oli ensimmäiset 3kk. Vaihdettiin sitten toiseen lääkkeeseen kun ei pitänyt kohtauksia kurissa, mutta kyllä ne alun ikävät sivuoireet jäi ajan kanssa.
      Kannattaa huolehtia että ruokavalio on kunnossa. Aamuin-illoin lääke ruoan kanssa niin pahoinvoinnin pitäisi lieventyä.
      Trileptalia käyttäville hyvin yleistä tuo mainitsemasi huippaus myös. Voi olla, että veren natriumtasot laskee. Siksi myös suolojen saanti tärkeää. Eikä tällä tarkoiteta mitään älytöntä suolan lisäämistä ruokiin tai suolaisten piensyötävien runsasta käyttöä, vaan maalaisjärjellä vähän lisäystä silloin kun tuntuu että heikottaa.

      • Justniinasia

        Aivan, hyponatremia kuuluu sivuvaikutuksiin. Samoin kilpirauhasen vajaatoiminta ja joillakin poikkeavat maksa-arvot.

        Kannattaa seurata natriumia säännöllisesti verikokein.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      62
      5148
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      55
      4606
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      123
      4559
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      304
      1835
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      85
      1493
    6. 91
      1472
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      235
      1360
    8. 320
      1073
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      961
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      880
    Aihe