Miten muut tulevat äipät, oletteko ollut töissä loppuun saakka? Itse mietin jo vakavasti tällaisiä, vaikka vasta eilen tuli iloinen !! Olen hevosenhoitaja, työpäiväni ovat fyysisesti hyvin raskaita ja vaativia, on lapioimista, juoksemista, raskaiden säkkien kantelua, ihan koko päivä jalkojen päällä. Ja sen lisäksi turvallisuusriski huolestuttaa.. vain pari kuukautta sitten hevonen juoksi ylitseni ja astui osittain myös mahani päälle. Tällaiset tilanteet pelottavat nyt.
Entäpä sitten ihan supertyhmä kysymys.. Sitten kun on aika jäädä äitiyslomalle, saanko samanlaista palkkaa kuin tähänkin asti (työsuhde kestänyt 1,5v)? Ja työnantajaniko sen maksaa vai onko esim Kelalla mitään osuutta asiaan??
Entäpä sitten ihan supertyhmä kysymys.. Sitten kun on aika jäädä äitiyslomalle, saanko samanlaista palkkaa kuin tähänkin asti (työsuhde kestänyt 1,5v)? Ja työnantajaniko sen maksaa vai onko esim Kelalla mitään osuutta asiaan??
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olin itse äitiysloman alkamiseen asti opetustyössä, jossa jaksoin vielä ihan hyvin, mitä nyt jalat kipeytyivät seisomisesta. Tosin äitiysloman alkamisen jälkeen sitä vasta tajusikin kuinka poikki oli ja kuinka helposti väsyy. Siihen asti olin kai pärjännyt oman tsemppauksen avulla.
Työsi kuulostaa todella fyysiseltä, ja itse en sitä kyllä olisi jaksanut. Joskus vk28 jälkeen alkoi rasitus tuntumaan supisteluna ja alaselän vihlonnalla.
Kun jäät äitiyslomalle niin luultavasti saat sen 3kk palkallista lomaa, jonka jälkeen Kelalta maksetaan sinulle aiempien tulojesi perusteella määräytyvä äitiyspäiväraha. Ainakin useimmilla aloilla on näin. Työnantaja maksaa sen sinulle, ja saa itse Kelalta korvausta. Työnantaja "menettää" jonkin verran tässä rahaa, mutta ei paljoa.
Raskauden puolenvälin jälkeen kannattaa jo ehdottomasti rauhoittaa työtahtia. Tulet tuntemaan levon tarpeen sitten itsekin:)
SORRY, KORJAUS: leikkaa&liimaa meni pieleen:)
Kun jäät äitiyslomalle niin luultavasti saat sen 3kk palkallista lomaa. Ainakin useimmilla aloilla on näin. Työnantaja maksaa sen sinulle, ja saa itse Kelalta korvausta. Tämän jälkeen Kelalta maksetaan sinulle aiempien tulojesi perusteella määräytyvä äitiyspäiväraha.
Jännityksellä odotan mitä töiden kanssa käy. Nyt jo välillä väsyttää niin kovasti että tekisi mieli vaan nukkua. Iltaisin olenkin sitten ihan kuutamolla kun pää on ihan sekaisin väsymyksestä. En voi kyllä kauaa jaksaa näin enkä saakaan vauvan takia.
Mä olin raskauden alussa ihan äimänä, kun mulle selvis, et äitiyslomalle pitää jäädä 30 vrk ennen laskettua aikaa. Ihmettelin, et mitä kummaa muka puuhaan kotona sen reilun kuukauden sitten, kun muita lapsia ei oo jne...
No, lopulta jäinki sitten sairaslomalle jo yli kolme viikkoa ennen äitiysloman alkua supistusten takia. Ja ihan hyvin on aika kulunu! Pikkuisen tunsin syyllisyyttä "heikkoudestani", mut nyt oon toki jo saanu itseni uskomaan, et lääkärit tietää mitä tekee ja et vaavi on toki tärkein.
Pointtina tässä on se, et mun työni on fyysisesti tosi kevyttä - isolta osaltaan istumatyötä. Kiirettä on ja stressiä ym., mut ei muuta rasitusta. Kehotanki varautumaan henkisesti siihen, et odottaja ei välttämättä jaksa edes äippälomaan asti, vaikka työhaluja riittäiskin, oli työ minkälaista hyvänsä.
Toki on paljon niitäki, jotka tekee vaikka mitä töitä ihan viimeisillään, mut mulle just vaikeinta oli se, etten ollu tajunnu varautua siihen toiseen vaihtoehtoon - kaikenlaisiin vaivoihin, siis. Eikä pidä epäröidä pyytää sairaslomaa, jos työnteko on raskasta!
Noi palkka-asiat tossa edellä jo tulikin. Eli mahdollisesti tes:n mukaisesti 1-3 kk palkallista aikaa, sit kelalta päivärahaa. Päivärahan määrän voi (karkeesti) laskee kelan nettisivuilla laskurilla.
Toivottavasti odotuksestasi tulee mukava!
Väkisinkin tulee mieleen töissä jaksaminen näinkin alussa... Itse ajan työkseni kuorma-autoa
, ja varmasti joudun lopettamaan työt kesän kynnyksellä (LA 23.9.) Hankalaahan se on monessa ammatissa ison mahan kanssa ja monesti siihen liittyy myös omat riskinsä, mutta kuitenkin tavoitteena minulla olisi olla heinäkuuhun saakka töissä, jos kaikki menee muuten hyvin.