Juodaan kunnon olutta ja puhutaan tärkeää kieltä!

Perusnuori

Eduskunta äänestää saammeko kunnon oluet ja lonkerot kauppaan. Haluatko juoda laimeaa olutta ja lonkeroksi kutsuttua käymisteitse valmistettua kiljua? A-olut ja viinaa sisältävä lonkero kauppaan.

Miksi opiskelisimme ruotsia, kun kaikki niin tekee? Saksa on tärkeämpi kieli ja englanti kaikkein tärkein. Presidentiksi Laura Huhtasaari, niin nämäkin asiat tulevat kuntoon.

5

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kieltolakipuskat

      Nämä Alkossa kovalla palkalla istuvat sosiaalitädit ja sedät yrittäävät kusettaa kansaa.Mukamas Alkossa myydään eniten Lonkeroa ja neloskaljaa.Alkon myynti suorastaan romahtaa jos nämä menee kauppoihin.Viinoja sekä viinejähän sieltä ostetaan.45 vuotta oon siellä kulkenut ja tosi harvoin oon nähnyt asiakkailla lonkeroa tai neloskaljaa .Juhannuksena ja vappuna ehkä vähän enemmän.
      Alkolla monopoli ja ei meinää pysyä voitolla koko pulju.Joutaa koko lafkan lopettaa jos ei kartellikauppakaan kannata. Nämä kepua äänestävät maaseudun ihmiset ovat tolloja jos kannattavat kepua alkoholilain uudistamisessa.Siellähän on pitkät matkat alkoihin.Kiva olis kun kylän s-marketeissa ja koo kaupoissa olis lonkeroa ja nelosta.Ei tarvisi alkoon lähteä hakeen kirkasta viinaa.Tämä pätee muuallakin suomessa.Viinojen myynti vähenee ja ostetaan miedompia lonkeroita ja nelosolutta.Osta kaksi pulloa ykköskaljaa 2,8 % Siitä tulee 5.6% eli enemmän kuin pullosta lonkeroa ja a-olutta.Nyr äkkiä rapakalja Alkoihin takas.

    • Lontrinkiä

      Lonkeroa ei käytetä vaan mehuun lisätään pirtua,sikamaisen kallista alkossa .

      • Kaupoissa myytävät lonkerot ovat kaikki käymisteitse valmistettua hiilihapotettua kiljua.
        Kaikki tehdään sokerilientä käyttämällä. Makuerot tulevat erilaisilla esansseilla.
        Alkossa myytävät 5.5% lonkerot ovat virvoitusjuomia, joihin on lisätty etanolia.
        On aivan eriasia juoda hiivaa, kuin puhdasta alkoholia. Mikäli juot käymisteitse valmistettua lonkeroa useamman pullon, on varmasti huono olo seuraavana päivänä..

        Aivan samoin, jos opit koulussa pakkoruotsin avulla huonosti ruotsia siitä ei ole mitään hyötyä.
        Saman ajan, jos uhraat saksan tai venäjän opiskeluun kielitaidosta on hyötyä.
        Suomenkielisissä kouluissa ei ole ruotsinkielisiä oppilaita, mutta venäjänkielisiä on, joten lapset voivat keskenään puhua venäjää.


    • Lonkkukyläkauppoihin

      Kallistahan se lonkku on koska siitä menee verot viinin mukaan.Keputollot äänestää kepujohtoa vaikka se näivettää maaseudun ja kyläkaupat.Sahaavat omaa oksaansa.Vain kepuäänestäjällä hissi ei kulje yläkertaan asti.

    • nuijikaalakiläpi

      Väkevien myynti tippuu jos nelosolut ja lonkero tulee kauppoihin.Tämä on vain hyväksi suomen nuorisolle ja kansalle.Verotkin jää kotimaahan ja pienet kaupat sekä työpaikat säilyy ja jopa lisääntyy.Tässä keississä Suomi ja Suomalaisset voittaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2448
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      184
      2132
    3. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      46
      2072
    4. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      1899
    5. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      31
      1791
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      190
      1526
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      215
      1435
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      26
      1245
    9. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      17
      1071
    10. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      1022
    Aihe