Januvian toimintatapa on tunnetusti immuniteettia heikentävä. Useimmilla ilmeisesti ei kuitenkaan immuniteetin heikkeneminen näy missään.
Itselläni näkyi jo laboratoriotuloksissa, että valkosolumäärä oli koholla. Ei ollut mitään tulehduksia eikä flunssaa tms. Lääkäri totesi, että jotakin on ollut. Jäi siihen. Aina aikaisemmin labrakoe oli ollut OK.
Sääriin ilmestyi jotakin ihottumaa, joka kutisi ja punoitti. Voitelemalla sai ajan mittaan häviämään. Oppi jo ennalta voitelemaan, että ei puhkeaisi. Tällaista ei koskaan ennen ollut.
Leukaperään ilmestyi paise. Tämä piti puhkaista. Parani sinänsä hyvin. Tällaisia paiseita ei aikaisemmin ole ollut leukaperässä eikä muuallakaan.
Kaikki nämä tapahtuivat pitkän ajan kuluessa toisistaan. Voivat tietysti olla itsenäisiäkin tapahtumia, mutta immuniteetin heikkeneminen kummittelee.
Olen nyt ollut pari vuotta ilman Januviaa omasta aloitteestani. Kaikki on ollut OK. Verensokereihin vaikutus ei ole ollut kovinkaan suuri. Verensokerit ovat sinänsä olleet enimmäkseen terveen arvoissa, joten niillä ei ole ollut vaikutusta tulehduksiin.
Onko muilla mitään tämäntapaisia kokemuksia. Olisiko Januvia korvattavissa jollakin vastaavalla vai onko niilläkin immuniteettiä heikentävä vaikutus?
Januvia ja immuniteetti
2
300
Vastaukset
- voikaahyvin
Oho en tiennytkään tuota.. Minulla nyt kävi niin että kun pitkäaikaissokeri on noin 8, 0 niin on 2. lääkkeellä forxiga ja sittemmin ja januvia yritetty sitä laskea (syön kokoajan 3 ×500mg metformiinitablettia). Minulla tuli molemmista uusista 2. lääkkeistä huono olo. Kasvot löi valkoisiksi ja vatsaa väänsi. Nyt kokeillaan onnistuisiko kerran viikossa annettava injektio bydureon tuohon pitkäaikaissokerin laskuun?. Voikaa hyvin te kaikki 2. tyypin diabeetikot. Ehkä saamme vielä meille kuuluvan kunnon lääkekorvauksen takaisin joka oli ennen, kun tulee kunnon hallitus!
- Olisiko_syy
Tuo voisi olla selitys minullakin kun valkosoluarvot olivat hieman koholla aiemmin ilman selvää syytä. Lopetin vuoden alussa Januvian käytön koska sen omavastuuhinta nousi niin korkeaksi. Minulla Januvia ei tehonnut kovin hyvin muutenkaan joten se oli helppo lopettaa ja samalla nostettiin perusinsuliinin annosta muutamalla yksiköllä, lopputulos verensokereissa sama. Keväällä on taas vuosikäynnin yhteydessä labrakokeet niin voi vertailla missä valkosoluarvot ovat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san795953- 1242391
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo252178Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri712161Tyhmä persuväite = köyhä argumentti
Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en302148Tiesitkö? Andy McCoy ja Pelle Miljoona saavat taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on
Ylimääräiset taiteilijaeläkkeet on jaettu ja 59 taiteilijaa sai sen. Taiteilijoiden keskimääräinen eläketulo jää hyvin a651576- 741510
- 391305
Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81291Kunnanvaltuusto koolle heti
Tämä on erittäin vakava tilanne 17 hakkiita oli hyrylle mutta Kas kummaa kaksi hakkiota loppusuora oli Kainuusta ja Brys291279