Januvia ja immuniteetti

immuniteetti

Januvian toimintatapa on tunnetusti immuniteettia heikentävä. Useimmilla ilmeisesti ei kuitenkaan immuniteetin heikkeneminen näy missään.

Itselläni näkyi jo laboratoriotuloksissa, että valkosolumäärä oli koholla. Ei ollut mitään tulehduksia eikä flunssaa tms. Lääkäri totesi, että jotakin on ollut. Jäi siihen. Aina aikaisemmin labrakoe oli ollut OK.

Sääriin ilmestyi jotakin ihottumaa, joka kutisi ja punoitti. Voitelemalla sai ajan mittaan häviämään. Oppi jo ennalta voitelemaan, että ei puhkeaisi. Tällaista ei koskaan ennen ollut.

Leukaperään ilmestyi paise. Tämä piti puhkaista. Parani sinänsä hyvin. Tällaisia paiseita ei aikaisemmin ole ollut leukaperässä eikä muuallakaan.

Kaikki nämä tapahtuivat pitkän ajan kuluessa toisistaan. Voivat tietysti olla itsenäisiäkin tapahtumia, mutta immuniteetin heikkeneminen kummittelee.

Olen nyt ollut pari vuotta ilman Januviaa omasta aloitteestani. Kaikki on ollut OK. Verensokereihin vaikutus ei ole ollut kovinkaan suuri. Verensokerit ovat sinänsä olleet enimmäkseen terveen arvoissa, joten niillä ei ole ollut vaikutusta tulehduksiin.

Onko muilla mitään tämäntapaisia kokemuksia. Olisiko Januvia korvattavissa jollakin vastaavalla vai onko niilläkin immuniteettiä heikentävä vaikutus?

2

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voikaahyvin

      Oho en tiennytkään tuota.. Minulla nyt kävi niin että kun pitkäaikaissokeri on noin 8, 0 niin on 2. lääkkeellä forxiga ja sittemmin ja januvia yritetty sitä laskea (syön kokoajan 3 ×500mg metformiinitablettia). Minulla tuli molemmista uusista 2. lääkkeistä huono olo. Kasvot löi valkoisiksi ja vatsaa väänsi. Nyt kokeillaan onnistuisiko kerran viikossa annettava injektio bydureon tuohon pitkäaikaissokerin laskuun?. Voikaa hyvin te kaikki 2. tyypin diabeetikot. Ehkä saamme vielä meille kuuluvan kunnon lääkekorvauksen takaisin joka oli ennen, kun tulee kunnon hallitus!

    • Olisiko_syy

      Tuo voisi olla selitys minullakin kun valkosoluarvot olivat hieman koholla aiemmin ilman selvää syytä. Lopetin vuoden alussa Januvian käytön koska sen omavastuuhinta nousi niin korkeaksi. Minulla Januvia ei tehonnut kovin hyvin muutenkaan joten se oli helppo lopettaa ja samalla nostettiin perusinsuliinin annosta muutamalla yksiköllä, lopputulos verensokereissa sama. Keväällä on taas vuosikäynnin yhteydessä labrakokeet niin voi vertailla missä valkosoluarvot ovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      176
      2667
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2499
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2177
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      59
      2052
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1729
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1434
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      204
      1420
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      224
      1153
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1128
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      364
      1058
    Aihe