Januvia ja immuniteetti

immuniteetti

Januvian toimintatapa on tunnetusti immuniteettia heikentävä. Useimmilla ilmeisesti ei kuitenkaan immuniteetin heikkeneminen näy missään.

Itselläni näkyi jo laboratoriotuloksissa, että valkosolumäärä oli koholla. Ei ollut mitään tulehduksia eikä flunssaa tms. Lääkäri totesi, että jotakin on ollut. Jäi siihen. Aina aikaisemmin labrakoe oli ollut OK.

Sääriin ilmestyi jotakin ihottumaa, joka kutisi ja punoitti. Voitelemalla sai ajan mittaan häviämään. Oppi jo ennalta voitelemaan, että ei puhkeaisi. Tällaista ei koskaan ennen ollut.

Leukaperään ilmestyi paise. Tämä piti puhkaista. Parani sinänsä hyvin. Tällaisia paiseita ei aikaisemmin ole ollut leukaperässä eikä muuallakaan.

Kaikki nämä tapahtuivat pitkän ajan kuluessa toisistaan. Voivat tietysti olla itsenäisiäkin tapahtumia, mutta immuniteetin heikkeneminen kummittelee.

Olen nyt ollut pari vuotta ilman Januviaa omasta aloitteestani. Kaikki on ollut OK. Verensokereihin vaikutus ei ole ollut kovinkaan suuri. Verensokerit ovat sinänsä olleet enimmäkseen terveen arvoissa, joten niillä ei ole ollut vaikutusta tulehduksiin.

Onko muilla mitään tämäntapaisia kokemuksia. Olisiko Januvia korvattavissa jollakin vastaavalla vai onko niilläkin immuniteettiä heikentävä vaikutus?

2

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voikaahyvin

      Oho en tiennytkään tuota.. Minulla nyt kävi niin että kun pitkäaikaissokeri on noin 8, 0 niin on 2. lääkkeellä forxiga ja sittemmin ja januvia yritetty sitä laskea (syön kokoajan 3 ×500mg metformiinitablettia). Minulla tuli molemmista uusista 2. lääkkeistä huono olo. Kasvot löi valkoisiksi ja vatsaa väänsi. Nyt kokeillaan onnistuisiko kerran viikossa annettava injektio bydureon tuohon pitkäaikaissokerin laskuun?. Voikaa hyvin te kaikki 2. tyypin diabeetikot. Ehkä saamme vielä meille kuuluvan kunnon lääkekorvauksen takaisin joka oli ennen, kun tulee kunnon hallitus!

    • Olisiko_syy

      Tuo voisi olla selitys minullakin kun valkosoluarvot olivat hieman koholla aiemmin ilman selvää syytä. Lopetin vuoden alussa Januvian käytön koska sen omavastuuhinta nousi niin korkeaksi. Minulla Januvia ei tehonnut kovin hyvin muutenkaan joten se oli helppo lopettaa ja samalla nostettiin perusinsuliinin annosta muutamalla yksiköllä, lopputulos verensokereissa sama. Keväällä on taas vuosikäynnin yhteydessä labrakokeet niin voi vertailla missä valkosoluarvot ovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      720
      2650
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      343
      2281
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      2092
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      22
      1973
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1678
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1222
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1209
    8. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      1060
    9. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      1045
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      3
      1022
    Aihe