Januvia ja immuniteetti

immuniteetti

Januvian toimintatapa on tunnetusti immuniteettia heikentävä. Useimmilla ilmeisesti ei kuitenkaan immuniteetin heikkeneminen näy missään.

Itselläni näkyi jo laboratoriotuloksissa, että valkosolumäärä oli koholla. Ei ollut mitään tulehduksia eikä flunssaa tms. Lääkäri totesi, että jotakin on ollut. Jäi siihen. Aina aikaisemmin labrakoe oli ollut OK.

Sääriin ilmestyi jotakin ihottumaa, joka kutisi ja punoitti. Voitelemalla sai ajan mittaan häviämään. Oppi jo ennalta voitelemaan, että ei puhkeaisi. Tällaista ei koskaan ennen ollut.

Leukaperään ilmestyi paise. Tämä piti puhkaista. Parani sinänsä hyvin. Tällaisia paiseita ei aikaisemmin ole ollut leukaperässä eikä muuallakaan.

Kaikki nämä tapahtuivat pitkän ajan kuluessa toisistaan. Voivat tietysti olla itsenäisiäkin tapahtumia, mutta immuniteetin heikkeneminen kummittelee.

Olen nyt ollut pari vuotta ilman Januviaa omasta aloitteestani. Kaikki on ollut OK. Verensokereihin vaikutus ei ole ollut kovinkaan suuri. Verensokerit ovat sinänsä olleet enimmäkseen terveen arvoissa, joten niillä ei ole ollut vaikutusta tulehduksiin.

Onko muilla mitään tämäntapaisia kokemuksia. Olisiko Januvia korvattavissa jollakin vastaavalla vai onko niilläkin immuniteettiä heikentävä vaikutus?

2

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voikaahyvin

      Oho en tiennytkään tuota.. Minulla nyt kävi niin että kun pitkäaikaissokeri on noin 8, 0 niin on 2. lääkkeellä forxiga ja sittemmin ja januvia yritetty sitä laskea (syön kokoajan 3 ×500mg metformiinitablettia). Minulla tuli molemmista uusista 2. lääkkeistä huono olo. Kasvot löi valkoisiksi ja vatsaa väänsi. Nyt kokeillaan onnistuisiko kerran viikossa annettava injektio bydureon tuohon pitkäaikaissokerin laskuun?. Voikaa hyvin te kaikki 2. tyypin diabeetikot. Ehkä saamme vielä meille kuuluvan kunnon lääkekorvauksen takaisin joka oli ennen, kun tulee kunnon hallitus!

    • Olisiko_syy

      Tuo voisi olla selitys minullakin kun valkosoluarvot olivat hieman koholla aiemmin ilman selvää syytä. Lopetin vuoden alussa Januvian käytön koska sen omavastuuhinta nousi niin korkeaksi. Minulla Januvia ei tehonnut kovin hyvin muutenkaan joten se oli helppo lopettaa ja samalla nostettiin perusinsuliinin annosta muutamalla yksiköllä, lopputulos verensokereissa sama. Keväällä on taas vuosikäynnin yhteydessä labrakokeet niin voi vertailla missä valkosoluarvot ovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3548
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      103
      3441
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      96
      3028
    4. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      74
      2819
    5. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      61
      2723
    6. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      96
      2521
    7. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      17
      2212
    8. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      8
      1823
    9. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      45
      1566
    10. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1504
    Aihe