Joku mies neuvoi jalkojen liottamista jäähileisessä vedessä. Pelottaa että saan siitä niin pahan flunssan, etten siitä selviä.
Mitkään etikkavedessä liottamiset eivät ole tepsineet. Eivätkä apteekin tähän vaivan myymät hoitotarvikkeet.
Neuvokaa hyvät ihmiset. Paha jalkahiki!
14
439
Vastaukset
- Toivoaonyhä
Talkki
- k-toksia
Laitampa kokeillen jo huomenna talkkia.
- exjalkakahiki
Jalkakylpy ainakin kahdesti päivässä:
1dl ruokasoodaa 5 litraan vettä ja jatkat niin kauan kunnes jalat ovat kunnossa.- Koivunikkari
Jalkakylvyn lisäksi sirottele ruokasoodaa jalkineisiin hajua o poistamaan. Vaihda päivittäin.
- k-toksia
Kun ei millään ehtis kahta kertaa jalkoja liottaa. Jos aamulla vaan pesisin ja vaihtaisin sukat. Sitten illalla ruokasoodaliotus, talkki ja puhtaat sukat.
Olin unohtanut ruokasoodakeinot.
- Skeptikkonen
Tapat ittes, niin loppuu jalkahiki!
- kysyy.hen
Onko ihan KD-kristityn ohje tuo tapa ittes?
- k-toksia
Ihmeaine ruokasooda toi avun haisevaan jalkahikeen. Jalkaterävammaisena vetelen sisällä ollessani ns. talvicrocsuja.
Sirotin ruokasoodaa näihin muovikenkiin. Hurja jalkahienhaju häippäsi parissa päivässä. Tosin yhden varpaan sauma aukesi. Sen hoidan apteekin tuotteilla.- Ruokasoodaa
Aivan! Taas ruokasooda todisti paremmuutensa!
Ruokasoodalla paranee melkein kaikki vaivat ja taudit! - k-toksia
Ruokasoodaa kirjoitti:
Aivan! Taas ruokasooda todisti paremmuutensa!
Ruokasoodalla paranee melkein kaikki vaivat ja taudit!Kun vaihdoin tilalle jalkatalkkia, se varpaan kaulakin parani. Kehun ruokasoodavinkinantajia kansanparantajiksi. Varpaiden ihokin pehmeni.
- liianvahvaaminulle
Otin toissa aamuna ruokasoodaa ½-ruokalusikallista veteen sekoitettuna. Seuraavana aamulla se mahan löysäksi, mutta aivan huikean fiiliksen sooda antoi.
- TälleeIteHoiattelen
Ite pesasen sillontällön merisuolalla. Merisuolaa ämpäriin, kuumaa vettä päälle ja jalat sinne, sitten välillä kuivattelet niin että suola kuivuu iholle ja jalat takas ämpäriin. Lisäks vaihda sukkia mahdollisimman usein ja ole varma ettet hauduta vanhoissa sukissa ja saappaissa jalkoja. Hajun aiheuttaa bakteerit ja sienet ja suola häätää ne.
- kauttaaltaan.hapanmies
Tälleen hoiattelen.
Epäilen ettei sinulla ole rankkaa jalkahikiongelmaa. Sitä muuten esiintyy jopa teini-ikäisillä, liekö enemmän miespuolisten vaiva?
Jos helposti hikoavia jalkineita joutuu pitämään niin kenkiin laitettu ruokasoodapulveri vähentää bakteereiden kasvua edistävää happamuutta.
Shcollin talkkia laitan joka aamu sukkiin ja hieron sitä myös varpaisiin. Olen saanut helpotusta jalkahikiongelmaani. Kiitos vinkeistä tällä palstalla.
- dryvodka
Jossain dokumentissa liotettiin jalkoja vodkassa. Ihan tosi. Löysin uutisenkin;
https://www.iskelma.fi/uutiset/terveys-ja-hyvinvointi/a-113113
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1034583Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743851352- 1861062
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091052Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna86960Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47911- 64891
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11882- 64866
tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt10847