Naisten Mestiksen ristiinkarsinnassa KalPa Akatemia käytti SM-sarjan pelaajia. Sääntöjen mukaan se on mahdollista, mutta pykälän 2.1 Pelataan reilun pelin säännöillä. Eli tuon pykälän voi poistaa, jääkiekossa säännöt on niin joustavia, että kuminauhakin on kateellinen. Hyvää Joulua vaan kaikille.
Säännöt olisi hyvät
6
612
Vastaukset
- Huonokunto
Jep. Samaa mieltä. Onneksi eivät voittaneet. Sama myös tänään. Toivotaan samaa.
- sääntöjäkaivataan
Säännöt tosiaan olisi hyvä olla, mutta kalpan tapauksessa käsittääkseni sekä mestiskarsintaa että sm-sarjaa pelaavat pelaajat harjoittelevat yhdessä. Joten onko niin että kaikki he ovat sitten sm-sarja pelaajia tai mestispelaajia? Tosin jos kerran karsinnassa saa käyttää ketä vaan niin ihmettelen miksi kalpa ei sitten laittanut parhaita pelaajia ratkomaan pelit jotta seura saisi mestis paikan ja ne pelit palvelisi sitten paremmin niitä pelaajia jotka ei vielä paljon minuutteja saa sm-sarjassa. Tähänkin olisi helppo ratkaisu tehdä selvä sääntö kuka saa pelata karsinnoissa esimerkiksi vaikka siten että jos pelaaja on pelannut 50 % peleistään sm-sarjassa niin silloin hän ei enää saa pelata mestis karsinnassa tai jos on pelannut yli 50 % mestiskarsintaa niin silloin saa osallistua myös nyt menossa oleviin karsintoihin.
- Voittokokkolaan
Niinhän tuo LeKi myös pelaa muutamalla Ilves lainalla, eli ainoa joka tulee omillaan toimeen on Hermes....
- Vuosiaseurannut
LeKille kaikki kunnia hyvästä yrityksestä, KalPa Akatemian tippuminen ei ollut kaukana, mutta maalit ratkaisee.
- hyvähermes
Onneksi hermes meni mestikseen, mutta eihän noissa säännöissä ole mitään järkeä. Nythän leki olisi voinut lainata yhteistyöseurastaan ilveksestä kaikki muut paitsi maajoukkueen mukana olevat pelaajat ja samalla tavalla kalpa olisi voinut ottaa käytännössä sm-sarja joukkueen pelaamaan. Näin varmaan olisi hermes pelattu ulos Mestiksestä, mutta miten ihmeessä säännöt edes voivat mahdollistaa tuollaisen kikkailun?
- Goutsi99
Käytännössä noi lainapelaajat kaikissa mestisjengeissä on liigan 3-4 kentän pelaajia, joilla on vähäinen peliaika liigassa, niin pelaajille saadaan kehitystä, kun saavat suurempaa roolia mestiksessä. Tämä on hyvä järjestely kaikkien kannalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522186
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.971423Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3411423- 1681291
- 681081
- 35978
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59940Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31939Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta27872Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46849