Hesalaiskotien pyykinpesukoneet kiellettävä!

HesalaisetLoisii

Järkyttävä määrä muovipartikkeleja Itämereen.
Helsinki ei puhdista mikromuovia pois jätevedestä.
Mikromuovia irtoaa vaatteista ja pesuaineista.

Yhteispesulat käyttöön ja sellaiset jotka pystyvät esim. iskukuumentamalla veden saa muovin kiinnittymään kuumiin keräilylaitteisiin.

HÄVYTÖNTÄ HESALAISET! Ja sitten sanotte olevanne vihreitä! Hävetkää hesalaiset hyypiöt!

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuppukyläläinen

      Olet oikeassa ja ongelma koskee kaikkia jätevesiä!

      Jätteitä ei saisi alun alkaenkaan sekoittaa veteen, eikä varsinkaan laskea vesistöihin, vaan ne pitäisi varastoida maalle tiiviisti, jotta nähtäisiin mitä tulikaaan tehtyä ja jotta ongelmalle voisi myös tehdä jotain muuta kuin levittää mahdollisimman laajalle ympäristöön. Myrkylliset aineet pitäisi korvata luontoystävällisillä. Esimerkiksi naisten kemikaalej on aivn liikaa ja teollisuus käyttää myrkyllisiä aineita maataloudesta puhumattakaan.

      Vesivessa tulisi kieltää ensimmäiseksi ja kaikkien jätevesien laskeminen vesistöihin seuraavaksi. Sitten olisi ymmärrettävää lopetta myös jätevesien tuottaminen ja kehittää parempi menetelmiä sekä jättää kokonaan pois ne haitalliset prosessit mitä ei voida parantaa. Emme lainkaan tarvitse sitä kaikkea roskaa ja saastetta mitä meille tuputetaan!

    • Vihertyperykset ovat olleet suu vaahdossa kieltämässä muovikasseja, vaikka niistä ei lähde lainkaan mikromuovia.
      Samaan aikaan nämä yksinkertaiset lapsukaisaivo-vihertontut liottavat fleece- ja muista jumppereistaan ja silmämeikeistään ja muusta turhanaikaisesta massiivisesti mikromuovia viemäristään surutta meriin ja järviin.
      Ja muullakin typerällä kaikkitietämisellään terrorisoivat meitä harkintakykyisempiä ihmisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      40
      5787
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      216
      5323
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      44
      4476
    4. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4302
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      51
      4078
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3766
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      85
      3680
    8. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      46
      3131
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2450
    10. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      48
      2396
    Aihe