Autetaan ystävää hädässä

Minulla on tuttuja nuoria romaneja jotka ovat kärsineet pitkään esimerkiksi työuupumuksesta. Tunnetko sinä ketään stressistä tai muusta työperäisestä sairaudesta kärsivää romania ja jos tunnet niin millä keinoin olet tukenut häntä?
21107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Tukisin jos tietäsin mitä on se työ romaanista puhumattakaan.

Äänestä

olen ostanut itse käsin nyplättyjä pitsiliinoja

Äänestä
  • Kuinka monta olet ostanut ja mitä maksoit?

    Äänestä

En tunne kuin pari romani.
He ovat viihtyneet aika hyvin työssään, joten mitään pahempaa työuupumusta ei ole ollut.

Äänestä

"He ovat viihtyneet aika hyvin työssään ................" Romaniasuun pukeutunut ja vesilasillista janoonsa pyytänyt seurue viihtyi yksinasuvan vanhuksen luona ja heidän poistuttuaan vanhus huomasi eläkesäästöjensa kadonneen lipaston laatikosta.

Äänestä
  • Mitenkä tämä liittyy työuupumus keskusteluun.

    Äänestä

Minä näin kaksi romaninaista rismassa, jotka kärsivät työuupumuksesta. Olivat parkerraaneet autonsa ostoskärryjen viereen... eivät jaksa kävellä parkkipaikalta markettiin.
No kyllähän tollanen hehtaarihame painaa ja sit uupumus vielä päälle, ni oven eteen pitää auton jättää.

Äänestä
  • mitähän se hehtaarihame painaa takaisin kaupasta tultaessa, niih

    Äänestä

Monellako prosentilla heistä on toisen asteen koulutus?? Laittakaa tietoa. Ja mistä johtuu, että ero kantaväestöön on se mitä on?

Äänestä

Vinoilkaa te olemattomat kun ette uskalla päin naamaa sanoa.

Äänestä
  • Samaa mieltä. Ei se koulutuskaan näköjään ole mikään tie viisauteen. Nykyään koulutetaan työttömiä, koulutkin on luentoja joissa ei tarvitse edes olla läsnä. Tietokonekouluksi on mennyt ja vastaukset löytyy klikkaamalla koekysymyksiin. Mitä viisautta sellainen on. Diplomi insinööri ei edes tiedä miten maitopurkki avataan ilman ohjeita.
    Koulutetut ihmiset ovat nykyään tyhmempiä ja avuttomampia kuin koskaan. Ainoastaan ylpeitä arvottomista papereistaan.
    Romaneita parjataan somessa, kun ei uskalleta kasvotusten. Nämä urheat koulutetut pikkulikat jotka solvaavat somessa vastuuttomasti ketä haluavat. Hävetköön.
    Romanit ovat ihmisiä kuten muutkin, sopii katsoa peiliin kun miettii miksi he ovat eriarvoisessa asemassa täällä. Eivät he ole asemaansa valinneet, suomen kansa on sen tehnyt. Suomen rasistinen kansa.
    Varmasti on joukossa niitäkin jotka rötöstelee, mutta menköön kukin itseensä. Ei ole henkisesti kevyttä olla kaiken aikaa alistetussa asemassa täällä.
    Tsemppiä romaneille.

    Äänestä

Varmasti on joukossa niitäkin jotka eivät rötöstele ja elä sosiaaliavustuksilla, tosin hyvin pienenä vähemmistönä. Niinkuin sanoit, kyllä se on romaaneilla peiliin katsomisen paikka kun pohtii että miksi heitä syrjitään.

Äänestä
  • Miksi heitä pitää syrjiä.
    Ei sillä saavuta mitään hyödyllistä, vaan tilanne jatkuu samanlaisena.
    Tuntuu, että ala-arvoisia kommentteja kirjoittavat yrittävät pönkittää omaa saamattomuuttaan yrittämällä painaa muita alemmaksi.

    Äänestä

  • turhamölinäpois kirjoitti:

    Miksi heitä pitää syrjiä.
    Ei sillä saavuta mitään hyödyllistä, vaan tilanne jatkuu samanlaisena.
    Tuntuu, että ala-arvoisia kommentteja kirjoittavat yrittävät pönkittää omaa saamattomuuttaan yrittämällä painaa muita alemmaksi.

    tiesitkö romaneilla olevan muunmuassa väistämissääntö joka hyvin tehokkaasti estää heidän lastensa muuttamisen toiselle paikkakunnalle kouluun tai töihin? Se ei ole siis valtaväestön vika vaan heidän ikioma omia lapsiaan syrjivä asia.

    500v kotoutusta ei vielä ole riittänyt työmotivaation aikaansaamiseksi.Ja se maine on aivan itse hankittu.Ei sitä syyttä ole saatu.

    Tavan kansalainen väistää eikä halua olla tekemisissä koska ainoatakaan hyvää kokemusta ei ole , ja koska aina alkaa se rasismihuuto jos jotain ei saada heti ilmaiseksi niin kuka sellaista jaksaa?Parempi kun ei ole tekemisissä.

    Työvoimatoimistossa ei heitä näe koskaan, eikä kouluissa joten syrjintä ei ole kyseessä vaan oma laiskuus.Heille on eri säännöt joka paikassa ja virastossa.Ei pakoteta hommiin rahaa vastaan ettei vaan olla rasisteja.Itse jos saisin päättää niin sinne vaan muiden sekaan 9 euroa päivä lapion kanssa ruumiilliseen työhön ja jos ei kelpaa niin rahahanat kiinni, kaikki.

    He eivät itse aio muuttua,koska idioottimainen kulttuuri jne. Heidät on pakotettava työhön sulkemalla rahahanat jos hommat ei maita.Miksi heille on eri säännöt?

    Äänestä

Olisiko tämä maamme paljonkin huonompi paikka elää ja olla jos täällä ei olisi tuota kyseistä vähemmistöä?

Äänestä

Romani onnistui varastamaan toiselta romanilta kellon. Uhria harmitti se kun meni omakustannushintaan.

Äänestä

Tottakai uuvuttaa jos kerran autokaupoille sitten aina koko suvun miehet ja nuiva myyjä penää työhistoriaa sitten lainan saannissa kun yhteiskunnan kimpparahoitus sovi moraaliin.

Äänestä

rosenttii pillaa koko saan rosentin mainehen.
niisevaan kuule on.
jollet uso ni veän helapäällä.
sit sie usot.

Äänestä
  • Nyt ei ollut kyseessä persut.

    Äänestä

Älkää nyt ainakaan Nymanneille lainatko, ikinä et saa takasi! Porin suurin pummisuku!

Äänestä

Elääkö se lihava tumma vielä joka ajeli aina uudella mersulla sossuun ja osti käteisellä hulppean ökytalon. Sama mies hukkasi ökytalonsa seinän väliin kenkä ja pitsiliinakaupalla ansaittua rahaa muutama satatuhatta markkaa mutta onneksi poliisi löysi ne ja palautti miehelle, mahtoikohan mies edes muistaa kiittää poliiseja?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rookeri kirjoitti:

Minulla on tuttuja nuoria romaneja jotka ovat kärsineet pitkään esimerkiksi työuupumuksesta. Tunnetko sinä ketään stressistä tai muusta työperäisestä sairaudesta kärsivää romania ja jos tunnet niin millä keinoin olet tukenut häntä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu