Pitkään on ollut käytäntönä, että näin joulun alla diakoniapiirien ämmät jakelee kukkia 70-vuotta täyttäneille, menemällä yllättäen heidän kotiinsa.
Täytyisi ottaa etukäteen selvää kaivataanko heitä.
Päivä on kerrassaan pilalla, kun vieras ihminen tulee hörisemään ja ratkättämään moneksi tunniksi. Jakajalle se voi olla ilo, ei talonväelle.
Seitenkymppiset tänäpäivänä ovat nuorekkaita ja itsenäisiä ihmisiä, saavat ja ostavat kaupasta mitä kodista puuttuu.
Minä ainakaan en pode yksinäisyyttä, en halua kuulla uusia juoruja, enkä tarvitse yhtikäs mitään.
Ne kukkavarat voisi käyttää vaikka apua tarvitseville lapsiperheille.
Meidän joukossa on sellaisia ihmisiä, joilla on uteliaisuus sairautena ja he juuri haluavat tuommosta virkaa toteuttaa.
Täytyisi ottaa etukäteen selvää kaivataanko heitä.
Päivä on kerrassaan pilalla, kun vieras ihminen tulee hörisemään ja ratkättämään moneksi tunniksi. Jakajalle se voi olla ilo, ei talonväelle.
Seitenkymppiset tänäpäivänä ovat nuorekkaita ja itsenäisiä ihmisiä, saavat ja ostavat kaupasta mitä kodista puuttuu.
Minä ainakaan en pode yksinäisyyttä, en halua kuulla uusia juoruja, enkä tarvitse yhtikäs mitään.
Ne kukkavarat voisi käyttää vaikka apua tarvitseville lapsiperheille.
Meidän joukossa on sellaisia ihmisiä, joilla on uteliaisuus sairautena ja he juuri haluavat tuommosta virkaa toteuttaa.
Vastaukset 20
Vanhimmat
ehkä olisi persoonallisempi tervehdys, jos jokaista 70- vuotiasta muistettaisiin hänen syntymäpäivänään ja niin, että kukkakauppa tuo kukat. kuvatunkaltaiset lähetystöt ovat siitä kiusallisia, että huomion kohteelle tulee velvoite..tulkaapa sisään, maistuisiko kahvi jne. - asiassa olisi hyvä olla yhteydessä diakoniatyön johtokuntaan. palaute auttaa kehittämään toimintaa.
Todella oikea aihe vaihtaa mielipiteitä.
Kotona on niin paljon kukkia, ettei lisää sovi. Entisiäkin saa kantaa jouluksi piiloon. Avaamattomia kahvipaketeitakin, vaikka kahvittaisi useamman kylän, niitäkään ei tarvitse,
Jumala laittaa joulutervehdyksen Diakoniapiirien
välityksellä Olkaamme kiitollisia
Erotkaa kirkosta niin harventavat käyntikertoja
Miten asia kuuluu kirkkoon? Kylien akat hössöttää omia hössötyksiään.
Ei naapurit käy muutenkaan kylässä, niin saatikka sitten jonkin nyssäkän kans kerran vuodessa. HÖPSIS!
Jos se on diakoniapiiri, se on seurakunnan toimintaa. Ette kai nyt sekota diakoniapiiriä esim. kyläyhdistykseen ?
Saapihan nuista olla taasenvuojen rauhassa
Nyssäkän kanssa kulkevat akat häiritsee joulusiivousten tekoakin. Heillä on ruimuamisvietti liika suuri, aina pitää olla johonkin päin menossa.
Lopettakaa tuo ilmanaikuinen vouhotus.
Kyllä heiltä jää oma elämä elämättä tai ukko-riepu siellä kotona tekee taloushommat.
Ne on jumalanlähettiläitä maanpäällä annetaan heille työrauha
Edellinen menee nimimerkkinsä kanssa henkilökohtaisuuksiin. Pois tuollainen!
Jumalan lähettiläitä! Voi hali-vili-voi ja porvarin pylly!
Olette kukkakauppiaiden ja yleensä kauppiaiden lähettiläitä.
Meinaako totuus unehtua???
Meitä on suuri joukko, jotka emme anna mitään arvoa kyseiselle näyttelemiselle. Se on pelkkää teatteria.
Pankaa hyvät ihmiset tämä mieleenne ja tunkeutukaa sellaisten kotiin, joilla on jo horisontti sekaisin taikka menkää "Vattumäelle".
JOO! Nyt ei eletä sota-aikaa, ei ole puutetta mistään, jos elelee taloudellisesti.
Korostan, TALOUDELLISESTI.
Diakoniapiirien akat! Laittakaa viisaat päänne yhteen ja suunnitelkaa parempi muistamiskohde.
On ihme ja kumma, että täytyy rautalangasta vääntää, eikä sittenkään mene jakeluun.
Kait te nyt ymmärrätte, ettei tämä kirjoittelu ole yhden ihmisen mielipide???
Onhan teillä jokaisella omaa sukua, mielistelkää ja näytelkää hurskasta niille.
Olipa asiatonta ja kiittämätöntä puhetta. Ette puhu kaikkien muistettavien puolesta ,vaan omasta puolestanne. Olen omaisena nähnyt ja kokenut miten muistettava odottaa diakoniasta tulijaa ja pitää tärkeänä kokemusta, että hänetkin on muistettu ja hänellä on niin paljon merkitystä että tullaan sieltä arkisen työn kiireestä vanhusta muistamaan. Ei siinä työntekijä siivoja syynännyt,mutta puhui vanhuksen kuluneesta elämästä arvostaen ja lämmöllä. Jäi ihanat muistot vanhukselle ja myös minulle lähiomaisena. Jatkakaa vain kallisarvoista työtänne kaikki vanhusten hyvinvoinnin eteen työtä tekevät. Käykää minuakin katsomassa sitten kun olen vanha. Ja omaa vanhuutta odotellessa muistan omia ja muidenkin vanhuksia aina kun kykenen.
Persut ovat kanveesissa ja se näköjään purkautuu nyt kaikilla mahdollisilla tavoilla.
Ne henkilöt ovat tykkänään eri asia, jotka ovat muiden hoidettavia. Tämän päivän seitenkymppiset ovat suurelta osalta parempi vointisia kuin kukkasten tuojat. Eivät linkuta mihinkään suuntaan, ryhti on ensiluokkainen.
Mitä tästä opimme : toisten huomioimisessa tulee olla hyvin hienotunteinen ja tarkkavaistoinen.
Emme opi tästä mitään muuta kuin sen, että pahantahtoinen ja katkera ihminen ei kykene edes jouluna mihinkään muuhun kuin sylkemään tätä katkeruuttaan jopa joulukukkien tuojien silmille.
Aika asiallinen mielipide. Sillä onhan sekin totta, että osa hyväntekijöinä esiintyvistä tarvitsee tätä rooliaan etupäässä itse. Yleisesti ottaen. Hyvää Joulua!
kaikenmaailman kukanjakajat, lehtisten kantajat ynnä muut kaupustelijat ja pummit,painukaa tiiätte minne mun ovelta. muuten kaikille hauskaa joulua,joulu on lapsille tärkein,niitä pitää muistaa.
Joo kotirauhastaan saa pitää kiinni se joka kotirauhaa haluaa. Joo kkainen on herra talossaan ja avaa oven kelle ite haluaa. Vain polliisi saa tulla iliman luppaa.