Perusoikeudet kuuluvat myös porottomille

nimetönnyt

1

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • buuah

      Edelleen vaeltaa poron kantturat Taivalkosken kirkonkylän alueella ja tietysti omakotitalojen pihoissa. Jouluvalot ja koristeet lähtee porojen matkaan, kun sarviinsa sotkevat. Lunta paikoin puoli metriä, niin ei ole kiirettä kerätä kantturoita aitauksiinsa. Jotkut ei kerää ollenkaan, vaan kantturat vaanii ihmisten pihoja läpi vuoden.

      Kansanedustajat Parviainen ja Keränen puolustelevat poroja, eivätkä halua muuttaa poronhoitolakia . Eivät yksinkertaisesti uskalla asettua poromafiaa vastaan. Ei ole mukavaa elää omakotitalossaan aitauksen ja porttien ympäröimänä.

      Lopetettiinhan karjaeläimienkin pito valtiovallan toimesta, niin mikä hankaluus se on lopettaa tämä vihoviimeinen poron pirujen pito?

      Ei riettaallisempaa elukkaa ole kuin tuo poron piru, koska änkeytyvät joka paikkaan. Koillissanomissa yks porofani retosteli, kuinka kesämökkien kuisteilta poron kusi haihtuu talven lumien aikana, sekä lisäksi, että pron paskat kannattaa hyödyntää keräämällä kukkapenkkiin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2423
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1271
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      917
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      848
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      841
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      807
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      786
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      755
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      742
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      694
    Aihe