Timo Soini ja lähipiiri hallitsevat miljoonasäätiötä – näin rahakuvio pyörii
Timo Soini väistyy puolueen puheenjohtajuudesta, mutta Perussuomalaisten tukisäätiössä valta ei vaihdu.
– Paikkoja säätiön hallituksessa ei ole tähänkään mennessä jyvitetty millään tavoin, ei ainakaan minun aikanani, säätiön hallituksen puheenjohtaja Raimo Vistbacka sanoo.
Perussuomalaiset valitsevat itselleen uuden puheenjohtajan puoluekokouksessa Jyväskylässä kesäkuussa. Nouseepa uudeksi johtajaksi kuka tahansa, niin ainakaan yhdessä suhteessa hän ei valintansa jälkeenkään kävele väistyvän johtajan Timo Soinin yli: Perussuomalaisten tukisäätiössä valta pysyy tiukasti Soinin lähipiirillä ja luottoihmisillä.
Säätiön hallituksen puheenjohtaja Raimo Vistbacka sanoo, ettei uudelle puoluejohdolle ole luvassa hallituspaikkoja säätiössä.
– Paikkoja säätiön hallituksessa ei ole tähänkään mennessä jyvitetty millään tavoin, ei ainakaan minun aikanani. Säätiö on puolueesta erillinen, itsenäinen oikeussubjekti, Vistbacka muistuttaa.
Ei onnistu! Säätiö toimii omien sääntöjensä mukaan.
Perussuomalaisten tukisäätiön sääntöjen mukaan sen hallitus täydentää itse itsensä. Vistbacka ja muut hallituksen jäsenet valitsevat siis täysin itsenäisesti puoluejohdosta riippumatta, ketkä pääsevät hallinnoimaan säätiön varallisuutta.
71-vuotias Vistbacka on entinen pitkäaikainen kansanedustaja ja Soinin puoluetoveri Suomen maaseudun puolueen (SMP) ajoilta asti. 54-vuotias Soini on säätiön hallituksen varapuheenjohtaja.
Säätiön hallituksen puheenjohtaja Raimo Vistbacka (vas.) sanoo, ettei uudelle puoluejohdolle ole luvassa hallituspaikkoja säätiössä.
Säätiön hallituksen puheenjohtaja Raimo Vistbacka (vas.) sanoo, ettei uudelle puoluejohdolle ole luvassa hallituspaikkoja säätiössä. (KUVA: Jukka Gröndahl HS)
Hallituksen jäseniä ovat eläkkeellä oleva joutsenolainen rakennusmestari Matti Vattulainen, 83, perussuomalaisten Pohjois-Pohjanmaan piirin muhoslainen puheenjohtaja Paula Juka, 69, sekä liperiläinen teknikko ja cnc-koneistaja Jukka Ikonen, 58. He kaikki ovat pitkäaikaisia puolueveteraaneja, jotka Soinin tavoin edustavat SMP:läistä aatepohjaa.
Uusien kuppikuntien on Vistbackan mukaan turha yrittää ujuttautua kiinni säätiön vallankahvaan.
– Ei onnistu! Säätiö toimii omien sääntöjensä mukaan, kuuluvat Vistbackan terveiset mahdollisille yrittäjille.
Paikkoja säätiön hallituksessa ei ole tähänkään mennessä jyvitetty millään tavoin, ei ainakaan minun aikanani.
Kun Soini toissa sunnuntaina ilmoitti luopumispäätöksestään, hän kehui perussuomalaisen puolueen olevan hyvässä taloudellisessa ja toiminnallisessa kunnossa.
– Olemme taloudellisesti riippumaton puolue. Kukaan ei voi meitä kurkuttaa, Soini kirjoitti blogissaan.
Tämä pätee ainakin Perussuomalaisten tukisäätiöön, jonka varallisuus perustuu puoluetoimiston omistamiseen. Soini ja kumppanit junailivat miljoonahuoneiston säätiölle vuoden 2011 eduskuntavaalien jytkymenestyksen jälkeen.
Puolue lainasi säätiölle 1,7 miljoonaa euroa, joilla rahoilla säätiö osti Helsingin Yrjönkadulta hulppean 452-neliöisen kattohuoneiston puoluetoimistoksi.
Sitten puolue muutti toimistoon säätiön vuokralaiseksi. Tilinpäätöksistä voi päätellä, että se maksaa säätiölle vuokraa noin 150 000 euroa vuodessa. Säätiö puolestaan lyhentää lähes vastaavalla summalla vuosittain puolueelta ottamaansa lainaa.
Näin puolue siis pikkuhiljaa käytännössä rahoittaa miljoonahuoneiston säätiölle. Tätä nykyä lainapääoma on lyhentynyt jo alle miljoonan euron.
Kaiken lisäksi huoneistoon tehtiin ennen käyttöönottoa miljoonan euron remontti puolueen kustannuksella. Siitä syntynyt arvonnousu koitui säätiön hyväksi.
Järjestelyn taustalla ovat Soinin ja muiden konkareiden kipeät kokemukset takavuosien SMP:n konkurssista.
Perussuomalaiset on viime vuodet vaalivoittojensa ansiosta päässyt nauttimaan miljoonien eurojen puoluetuesta. Järjestelyllä osa varoista siirretään säätiöön laihempien vuosien varalle.
Aika velikultia?
Karu totuus Soinin ja Vistbackan hillot*lpasta
24
86
Vastaukset 24
- Hallaahon.äänestäjä
Älkää nyt, säätiön saamat vuokratulot PS:ltä ovat luokkaa 150 000 vuodessa miinus kulut eli hoitovastike ja korjaukset jne.
Vistbacka on vivuttanut tuottoa velkarahalla mutta ei se mitään taivaallista voi olla
Tarkemmin
http://keskustelu.mvlehti.net/index.php?topic=44383.msg222322#msg222322452 m2 Helsingin keskustassa, joka on remontoitu miljoonalla ja josta on vähemmän kuin miljoona velkaa, ei ole mitään?
Helsingin hinnoilla kämpän arvo on vähintään 4.520.000 €. Nettoa on 3,5 m € ja joka kuukausi tilille pamahtaa 12.000 €.
Arvaa kaksi kertaa, pidetäänkö H-tolpasta kiinni kynsin hampain?
- Edwarth
Säätiö on ollut hyvä peliliike, puolue on näin saanut tavallaan säästettyä itselleen varallisuutta. Tilanne jossa ps-puolueen johto ja säätiön johto ovat ajautuneet avoimeen konfliktiin voi tuntua ristiriitaiselta, mutta oikeastaan säätiö toimii tässäkin asiassa puolueen edun mukaisesti.
Säätiöltähän ei irtoaisi lanttiakaan ps-puolueen hyväksi vaikka puolueen johtoon olisi valittu Sampo Terho, tällä hetkellä puolueella on rahaa yltäkyllin ja jossakin sen on kuitenkin pakko pitää majaansa. Nyt puolue maksaa vuokraa säätiölle jonka varallisuus karttuu ihan kuten sen on suunniteltukin tekevän.
Säätiö seuraa tällä hetkellä ps-puolueen toimintaa silmällä, ei sillä ole kiirettä mihinkään. Onhan täysin mahdollista että Halla-ahon ja koko rasistisiiven kannatus sulaa kun jäsenet huomaavat että puolueesta on tullut sivuraiteen kulkija. Mikään ei estä välien normalisoitumista jos ps-puolue palaa maltillisemmille juurilleen.
Mikäli ps-puolue ei muutamassa vuodessa osoita merkkejä palaamisesta omille juurilleen, niin silloin säätiön asemaa katsotaan varmasti eri silmin. On täysin mahdollista että säätiön varallisuus myydään päivän hintaan ja kuitataan velat puolueelle. Lopuista rahoista ei sitten tarvitse riidelläkään, niitä kun jäisi velanmaksun jälkeen tähteelle vain sen verran että niillä saisi purettua säätiön.Ei taida mennä aivan noin.
Siniset kuihtuu pois ja jäljelle jää Soini ja Vistbacka jotka rustaavat säännöt uusiksi eivätkä kasvata puoluetta. Persutkin häviää kartalta, mutta hitaammin. Jäljelle jää vain säätiö ja sen mittava omaisuus. Mikään ei estä säätiön johtoa maksamasta itselleen sopivaksi katsomiaan hallintopalkkioita. . . . . . . . ja tähän hillotolppaan eivät muut koske.- highnooon
kunnes tulee kaksintaistelu . twistpaskan ja sikaniskan välillä vallan jaosta, se on poliitikoilla verissä.
- letkut_irti
Peppu-Reino kirjoitti:
Ei taida mennä aivan noin.
Siniset kuihtuu pois ja jäljelle jää Soini ja Vistbacka jotka rustaavat säännöt uusiksi eivätkä kasvata puoluetta. Persutkin häviää kartalta, mutta hitaammin. Jäljelle jää vain säätiö ja sen mittava omaisuus. Mikään ei estä säätiön johtoa maksamasta itselleen sopivaksi katsomiaan hallintopalkkioita. . . . . . . . ja tähän hillotolppaan eivät muut koske.Puoluehan voi koska tahansa vetää letkut irti säätiöstä ja muuttaa muualle
- Edwarth
letkut_irti kirjoitti:
Puoluehan voi koska tahansa vetää letkut irti säätiöstä ja muuttaa muualle
Luulen että Vistbacka oikein odottaa että persut alkavat vihoittelemaan säätiölle.
- kyseinen_kötöstys
Edwarth kirjoitti:
Luulen että Vistbacka oikein odottaa että persut alkavat vihoittelemaan säätiölle.
Kyseinen demokratialle ulkopuolinen säätiökötöstys on aiemminkin herättänyt närää ja siitä olisi muutenkin tehtävä selvää jälkeä
letkut_irti kirjoitti:
Puoluehan voi koska tahansa vetää letkut irti säätiöstä ja muuttaa muualle
Kyllä, mutta ilman rahaa.
- Edwarth
kyseinen_kötöstys kirjoitti:
Kyseinen demokratialle ulkopuolinen säätiökötöstys on aiemminkin herättänyt närää ja siitä olisi muutenkin tehtävä selvää jälkeä
Monilla puolueilla on varmistettu talouspuoli säätiöllä, ja se on ihan hyvä tapa varmistaa talous.
Luulen että hra Vistbacka tietää että persut vihaavat säätiötään, ja ehkä hän onkin valmistautunut siihen että te haluatte siitä eroon. - nytkään_luvassa
Peppu-Reino kirjoitti:
Kyllä, mutta ilman rahaa.
Eihän sieltä ole nytkään mitään rahaa luvassa
Miten sitten tulkitaan säätiölakia jos säätiö ei noudata sääntöjään eli tue Perussuomalaiset puoluetta nytkään_luvassa kirjoitti:
Eihän sieltä ole nytkään mitään rahaa luvassa
Miten sitten tulkitaan säätiölakia jos säätiö ei noudata sääntöjään eli tue Perussuomalaiset puoluettaHelppoa. Katsotaan säännöt ja muutetaan ne. Sen aikaa kun on epäselvää voi maksella palkkioita (muhkeita) hallintoelimille asioiden selvittelystä.
Kun asiat on selvitetty, säätiö makselee tukia nykyisille Sinisille, joissa on enää kaksi jäsentä- Soini ja Vistbacka. Uusia ei oteta.- muuten_hyvä
Peppu-Reino kirjoitti:
Helppoa. Katsotaan säännöt ja muutetaan ne. Sen aikaa kun on epäselvää voi maksella palkkioita (muhkeita) hallintoelimille asioiden selvittelystä.
Kun asiat on selvitetty, säätiö makselee tukia nykyisille Sinisille, joissa on enää kaksi jäsentä- Soini ja Vistbacka. Uusia ei oteta.Muuten hyvä mutta sääntöjen muuttaminen ei ole läpihuutojuttu
Patentti-ja rekisterihallitus voi vaatia jopa säätiön lakkauttamista - Hakkarais.Teukka
muuten_hyvä kirjoitti:
Muuten hyvä mutta sääntöjen muuttaminen ei ole läpihuutojuttu
Patentti-ja rekisterihallitus voi vaatia jopa säätiön lakkauttamistaJuopottelujen jälkeen ihme jos ei PRH ota yhteyttä ja pyydä muuttamaan sääntöjä.
muuten_hyvä kirjoitti:
Muuten hyvä mutta sääntöjen muuttaminen ei ole läpihuutojuttu
Patentti-ja rekisterihallitus voi vaatia jopa säätiön lakkauttamistaKyllä, kyllä, siksipä muutellaan sääntöjä ajan kanssa ja huolella, palkkioiden juostessa. Montako euroa säätiö on maksanut mihinkään Persujen hajoamisen jälkeen, kun ei juuri maksellut mitään sitä ennenkään? Tulovirta on vakaa, kuten omaisuuspohjakin. ToHT - hillotolppien hillotolppa.
- kenentaskuihin
Onko säätiön rahat puhallettu?
- Veikkko.Vennamo
Seteliselkärankaiset. Talonpojan tappolinja. Teoriaherrat. Rötösherrat. Unohdetun kansan puolesta. Kyllä kansa tietää!
- alte_kameraden_juo_whisk
Kutsutaanko petos-päärlunti takaisin säätiöön en ihmettelisi sitäkään kansasta viis vain oma ja kaverien hillotolppa kiinnostaa
- Yrkki-Yllikki
Soinin jouluterveiset ovat taas ajankohtaiset?
http://media.riemurasia.net/albumit/m29616/885702120.jpg - Tilannearvio
Käytännössä säätiö on persaukinen. Ainoa omistus on puoluetoimisto ja siitä pirusti velkaa hallapersuille. Säätiön tarkoituksen muuttaminen muuhun kuin Perussuomalaisten tukemiseen on käytännössä mahdototonta (Patentti- ja rekisterihallituksen edustajan lausunnon mukaan). Säätiöllä ei ole muita tuloja mistään muualta.
Säätiö voi yrittää myydä Yrjönkadun lukaalin, mutta ei käytännössä voi tehdä sitä ilman velkojan suostumusta. Jos velkoja suostuu, niin saa aika makean potin jäljellä olevasta velasta. Eipä ihme, ettei puoluetta ole irtisanottu lukaalistaan. Kaikki kortit ovat hallapersujen käsissä. Vuokra-
ja velkasopimusta tuntematta on vaikea sanoa, voisivatko hallapersut irtisanoa vuokrasopimuksen ja muuttaa muualle. Miksi maksaa vuokraa viholliselle? Entinen vaatimattomampi puoluetoimisto Mannerheimintie 40:ssä lienee puolueen omistuksessa.- Nimierkki__
Ei puolue voi estää tilojen myyntiä. Ainoa mitä se tekee, on että se vapauttaa panttina olevat osakekirjat vasta sillä hetkellä kun säätiö kuittaa velkansa.
Toinen virhe päättelyketjussasi on säätiön varallisuuden arvo. Toimitilan reaaliarvo on huomattavasti suurempi kuin säätiön velka, joten tilojen myynnillä on helppo tehdä nätti tili.
Vistbacka varmasti odottaa hetkeä kun persut muuttavat osoitteesta pois, koska silloin tilojen myynti on toteutettavissa. Hyvässä lykyssä joku saa kolmen miljoonan euron tilat miljoonalla. - Stiftelseråd
Nimierkki__ kirjoitti:
Ei puolue voi estää tilojen myyntiä. Ainoa mitä se tekee, on että se vapauttaa panttina olevat osakekirjat vasta sillä hetkellä kun säätiö kuittaa velkansa.
Toinen virhe päättelyketjussasi on säätiön varallisuuden arvo. Toimitilan reaaliarvo on huomattavasti suurempi kuin säätiön velka, joten tilojen myynnillä on helppo tehdä nätti tili.
Vistbacka varmasti odottaa hetkeä kun persut muuttavat osoitteesta pois, koska silloin tilojen myynti on toteutettavissa. Hyvässä lykyssä joku saa kolmen miljoonan euron tilat miljoonalla.Tuon varallisuuden arvon kanssa niin ja näin. Haanpään "Jauhot"-teoksessa Juhani Lunki pyysi kauppiaalta jauhoja velaksi ja lupasi maksaa syksymmällä riistalla ja kalalla. Kauppias totesi, ettei hän usko lentäviin lintuihin ja uiviin kaloihin velan panttina.
Puoluetomistosta maksettiin ylihintaa, eikä arvo ole ainakaan käyttötarkoituksen takia noussut. Huoneistoon tehtiin puolueen rahoilla miljoonaremontti, mikä periaatteessa nostaa arvoa, mutta epäilen että se on säätiön velkataakassa lisänä, Tai mikä lienee suhmurointikuvio?
Yleinen markkinoiden hintakehitys ei päde tällaisissa yksittäistapauksissa. Mahdollisia ostajia on hyvin vähän ja jokainen tietää, että myyjä on myydessään kusessa ja tekee ostotarjouksensa sen mukaisesti. Soini muuten möläytti loikkauksen yhteydessä, että rahat meni. Olikohan tosissaan vai valehteliko tapansa mukaan? Stiftelseråd kirjoitti:
Tuon varallisuuden arvon kanssa niin ja näin. Haanpään "Jauhot"-teoksessa Juhani Lunki pyysi kauppiaalta jauhoja velaksi ja lupasi maksaa syksymmällä riistalla ja kalalla. Kauppias totesi, ettei hän usko lentäviin lintuihin ja uiviin kaloihin velan panttina.
Puoluetomistosta maksettiin ylihintaa, eikä arvo ole ainakaan käyttötarkoituksen takia noussut. Huoneistoon tehtiin puolueen rahoilla miljoonaremontti, mikä periaatteessa nostaa arvoa, mutta epäilen että se on säätiön velkataakassa lisänä, Tai mikä lienee suhmurointikuvio?
Yleinen markkinoiden hintakehitys ei päde tällaisissa yksittäistapauksissa. Mahdollisia ostajia on hyvin vähän ja jokainen tietää, että myyjä on myydessään kusessa ja tekee ostotarjouksensa sen mukaisesti. Soini muuten möläytti loikkauksen yhteydessä, että rahat meni. Olikohan tosissaan vai valehteliko tapansa mukaan?"Olikohan tosissaan vai valehteliko tapansa mukaan?"
- jälkimmäinen.
- Hallaahon.äänestäjä
säätiö on pikku juttu
miljoonalla ei paljon osteta kiinteistöä
ja säätiöllä on velkaa
ja soinille ei rahoja voida jakaa koska säätiö on verovapaa ja sen on toimittavat kuten sen säännöissä sanotaan
jos soini alkaa jakaa rahaa muuten esim sinisille, voi PS vetää oikeuteen ja silloin - jos soini ei ole varmistanut taustaansa - hän joutuu itse vastaamaan rahojen väärinkäytöstä jos sellaista ilmenee oikeuden päätöksen mukaan
SOININ POLIITTINEN RYVETTYMINEN ON SUOMEN MUSLIMISAATIO JA SIIHEN UPPOAA RAHAA JA KOKO SUOMI
http://keskustelu.mvlehti.net/index.php?topic=44383.msg243438#msg243438
Maahanmuutto laskee Ruotsin taloutta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei201334Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331241- 641230
- 1081215
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671049- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94957Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182923- 84847
- 43824
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66791Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50686- 43656
- 58653
- 70636
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087618Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123592- 52564
Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi304552
