Onko kenelläkään tietoa liittyen tänään Käpylässä tapahtuneeseen ilveksen kaatoon?
Ilves tapettu
Nhygvbk
8574
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Suonenjoen Riistanhoitoyhdistys on oikea vastaus.
Heillä on nimittäin lupa tappaa kaikki neljällä jalalla kulkevat Suonenjoella
Ei pidä paikkaansa!!!!
Pitäisköhän hiukan tarkemmin tutkituttaa tämä asia..ei taida olla mikään läpihuutojuttu. Ei niitä ilveksiä niin vain tapeta...Eikä niitä koiria saa pitää vapaana a.o alueella!!! On koiranomistajalla hiukan tyhjää korvien välissä?!?!
olisiko ollut joku tapiolasta osalla
En ymmärrä miksi niitä yleensäkin saa metsästää, ihan järjetöntä touhua , suomen ainoa luonnonvarainen kissaeläin ja ei kun henki pois siltäkin.
Kyllä niitä kissaeläimiä (luonnossa sytyneitä) kuleksii ja kuseksii ihmisten nurkkapielissä. Pihoille tulevat ilvekset voi eliminoida mutta metsästystä tarkoituksella metsien siimeksestä en pidä suotavana
Metsästyslakikin sanoo jotain asutuksen läheisyydessä metsästämisestä. Ei niitä noin vain voi eliminoida. Ilves ei ole haittaeläin niinkuin rotta, ei niitä ilman lupia saa metsästää.
Sensuuri ainakin tuntuu toimivän tällä topic:illa, vähän niinkuin itä-saksassa...
Ilves maalaiskylässä on todellinen hyötyeläin. Se vähentää irtokissojen määrää. Kuten monet suonenjokiset tietävät, vapaana kulkevat kotikissat ovat pahin haitta kanalinnuille, joiden poikaset eivä pääse pakoon lentämällä. Ilves ei syö tappamiaan kissoja, se vain eliminoi ne reviiriltään. Asiaa tutkittiin eräässä Pohjois-Savon pikkukunnassa. Jäniksiä kyllä riittää ilveksiltä metsästäjillekin, ei ilveksiä tarvitsisi vähentää.