Auttakaa käyhää ja kuolevaa yh

Yh88

nyt kävi niin että kaikki lapset sairastu syöpään ja tarvittaisiin tähä viimeiseen jouluun vähän rahaa esim 100e/nuppi ja siitä ylöspäin niin herran siunausta kaikille lahjoittajille!! myös pienemmät summat otetaan säälistä vastaan esim 10e 20e ja niin edelleen. lapsia on siis viis ja en muuten pyytäis mutku sairastuin itekki syöpään jo aiemmin ja oon työtön yh. sossusta en kehtaa hakee mitään armopalaa vaan yritän tulla itsekseni toimeen!!!!että jos jollain olis edes vähän joulumieltä ja malttaisi luopua omista lahjoistaan tai lastensa ja mieluummin meille ne säästetyt rahat ja sitähä ristitty kirkkokin ja raamattu sanoo että autappa sitä köyhää ja sairasta lähimmäistäs. ja en oo enen pyytänyt enkä tän jälkee pyydä kun lääkäri antanut meille elinaikaa vaan 3 viikkoo et just nähtäis viä ensvuosi ja herran siunausta niille jotka lahjottaa!!!! tavotteena ainaski 10 000e!!!

7

519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jotainrotia

      Toivottavasti juttujasi ei usko kukaan. Kyllä Kela maksaa sinulle hulppeasti.Tyhmää kerjätä ihmisiltä , jotka maksavat itsekin valtavasti veroja,,,kirkollisverojakin monet..Kirkolla on runsaasti omaisuutta ,käyppä osasi sieltä hakemasta.
      Tässä ei auta jutut," kunraha kirstuun kilahtaa,niin sielu taivaaseen vilahtaa.

    • Yh88

      eikö ketään voisi auttaa?? kuollaanko ilman joululahjoja (värisevä huokaus) pois..
      mitä sanon lapsille..ettäkö viimeisenä jouluna jäädään ilman lahjoja..ymmärrän että muillakin voi olla tiukkaa mutta nyt on joulu ja antamisen juhla!!!
      ei 100e yhdeltä henkilöltä ole liikaa vaadittu!!! Vielä EHTII LAHJOITTAA

      • Hauturiurakoitsija

        Koeta ja koettakaa kuolla mahdollisimman nopeasti! Kustannukset ja maksut nousee koko ajan ja ajattele sitäkin rahanhukkaa, kun kuoleville pitäisi jotakin kustantaa. Kalliita lääkkeitäkin menee paljon ja kaikki turhan takia. Kuka nekin maksaa?
        Kun kuolette heti, niin säästätte PALJON! Ehkä löydät keinoja vauhdittaa väistämätöntä.


    • muumimami

      Joo,kuolette te,kato eihän sinne hautaan mitään mukaan saa,et periaatteessa se on hukkaan heitettyä rahaa,maallista vaan niin koittakaa silleen henkevästi vaan nauttia viimesestä joulusta se jos mikä on urheata : ) . Tai sitten voisit mennä värisevästi huokaileen sossuun nyt kuiteskin,ja lapset mukaan mieluimmin karjumaan täyttä kurkkua,räkä nenästä valuen(säkin voisit valuttaa)eppäs sieltä ihmeitä sais,jos nyt sitäkään.,mutta ainaskin syötyä tulis,ihailkaa ahneesti näyteikkunoiden tarjontaa,silmänruokaakin pittää olla.
      Sitten oikeesti,mulla on viisi lasta jo aikuisia,nuorinta lukuun ottamatta,mutta maaliskuussa täysikäinen,ekaa vuotta lukiota käyvä poika,lastenlapsiakin on jo neljä 11,10,5kk ja 2kk...ja minulla on ihan oikeasti ollut rintasyöpä vasemmassa rinnassa,työni puolesta olen hoitanutkin lapsi syöpäpotilaita,että ei se mikään vitsinvääntämisen aihe ole. ...ja jos joku ottaa tosissaan sun kirjoituksen,on rikos sinulta ottaa se vastaan.
      jos nyt kuitenkin oikeasti olis tilanne jollakin tuo(ei edes mahdollista)niin ruokakasseja hakmaan vaan seurakunnan diakoniasta,sosku laittais nimen eteenpäin ja saisi sillä ison lahjakortin RUOKAkauppaan(ei alkoo,eikä tupakkaa),ja vielä facesta ettimään sellainenkuin HOPE,sähköpostia sinne ,ja saat ajan mennä (on muuten yksityisten lahjoitusten varassa toimiva,ei sosku,eikä seurakunta,)sieltää saa lapsille paketit,ja itsellekin yksi kullekkin,mutta voit ottaa vaatteita,harrastusvälineitä,astioita,vauvantarvikkeita,kaikkea mahdollista,ilmaiseksi,voi käydä ympäri vuoden silloin tällöin,ja ne on itselle ei kirpparille myyntiin!!Vain lapsiperheille.
      siinä jo muutama selviytymiskikka jollekin tosihädässä olevalle.

      Hyvää joulua kaikille ja Onnellisempaa uutta vuotta!

      Nyt kissoille ruokaa ja koiran kanssa lenkille.

      • keppihevonen98

        Hyvää Joulua myös sinulle. Olet ihana ihminen kun jaksat vastata trollille.


    • pynski

      Laitan heti miljoooonan tulee. pistä viestiä kemin punaisille, ne tietää yhteystiedot! Uskon Sinuun, rakas paskanpuhuja, kuin vuoreen naapurin takapihalla. noh, jessen kans kyl sama juttu...

    • sinisetruskeiksi

      Kylläpä ihmiset ovat ilkeitä. Hävetkää! Toisilla syöpä ja tod.näk. viimeinen joulu oli edellinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6314
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe