Auttakaa käyhää ja kuolevaa yh

Yh88

nyt kävi niin että kaikki lapset sairastu syöpään ja tarvittaisiin tähä viimeiseen jouluun vähän rahaa esim 100e/nuppi ja siitä ylöspäin niin herran siunausta kaikille lahjoittajille!! myös pienemmät summat otetaan säälistä vastaan esim 10e 20e ja niin edelleen. lapsia on siis viis ja en muuten pyytäis mutku sairastuin itekki syöpään jo aiemmin ja oon työtön yh. sossusta en kehtaa hakee mitään armopalaa vaan yritän tulla itsekseni toimeen!!!!että jos jollain olis edes vähän joulumieltä ja malttaisi luopua omista lahjoistaan tai lastensa ja mieluummin meille ne säästetyt rahat ja sitähä ristitty kirkkokin ja raamattu sanoo että autappa sitä köyhää ja sairasta lähimmäistäs. ja en oo enen pyytänyt enkä tän jälkee pyydä kun lääkäri antanut meille elinaikaa vaan 3 viikkoo et just nähtäis viä ensvuosi ja herran siunausta niille jotka lahjottaa!!!! tavotteena ainaski 10 000e!!!

7

525

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jotainrotia

      Toivottavasti juttujasi ei usko kukaan. Kyllä Kela maksaa sinulle hulppeasti.Tyhmää kerjätä ihmisiltä , jotka maksavat itsekin valtavasti veroja,,,kirkollisverojakin monet..Kirkolla on runsaasti omaisuutta ,käyppä osasi sieltä hakemasta.
      Tässä ei auta jutut," kunraha kirstuun kilahtaa,niin sielu taivaaseen vilahtaa.

    • Yh88

      eikö ketään voisi auttaa?? kuollaanko ilman joululahjoja (värisevä huokaus) pois..
      mitä sanon lapsille..ettäkö viimeisenä jouluna jäädään ilman lahjoja..ymmärrän että muillakin voi olla tiukkaa mutta nyt on joulu ja antamisen juhla!!!
      ei 100e yhdeltä henkilöltä ole liikaa vaadittu!!! Vielä EHTII LAHJOITTAA

      • Hauturiurakoitsija

        Koeta ja koettakaa kuolla mahdollisimman nopeasti! Kustannukset ja maksut nousee koko ajan ja ajattele sitäkin rahanhukkaa, kun kuoleville pitäisi jotakin kustantaa. Kalliita lääkkeitäkin menee paljon ja kaikki turhan takia. Kuka nekin maksaa?
        Kun kuolette heti, niin säästätte PALJON! Ehkä löydät keinoja vauhdittaa väistämätöntä.


    • muumimami

      Joo,kuolette te,kato eihän sinne hautaan mitään mukaan saa,et periaatteessa se on hukkaan heitettyä rahaa,maallista vaan niin koittakaa silleen henkevästi vaan nauttia viimesestä joulusta se jos mikä on urheata : ) . Tai sitten voisit mennä värisevästi huokaileen sossuun nyt kuiteskin,ja lapset mukaan mieluimmin karjumaan täyttä kurkkua,räkä nenästä valuen(säkin voisit valuttaa)eppäs sieltä ihmeitä sais,jos nyt sitäkään.,mutta ainaskin syötyä tulis,ihailkaa ahneesti näyteikkunoiden tarjontaa,silmänruokaakin pittää olla.
      Sitten oikeesti,mulla on viisi lasta jo aikuisia,nuorinta lukuun ottamatta,mutta maaliskuussa täysikäinen,ekaa vuotta lukiota käyvä poika,lastenlapsiakin on jo neljä 11,10,5kk ja 2kk...ja minulla on ihan oikeasti ollut rintasyöpä vasemmassa rinnassa,työni puolesta olen hoitanutkin lapsi syöpäpotilaita,että ei se mikään vitsinvääntämisen aihe ole. ...ja jos joku ottaa tosissaan sun kirjoituksen,on rikos sinulta ottaa se vastaan.
      jos nyt kuitenkin oikeasti olis tilanne jollakin tuo(ei edes mahdollista)niin ruokakasseja hakmaan vaan seurakunnan diakoniasta,sosku laittais nimen eteenpäin ja saisi sillä ison lahjakortin RUOKAkauppaan(ei alkoo,eikä tupakkaa),ja vielä facesta ettimään sellainenkuin HOPE,sähköpostia sinne ,ja saat ajan mennä (on muuten yksityisten lahjoitusten varassa toimiva,ei sosku,eikä seurakunta,)sieltää saa lapsille paketit,ja itsellekin yksi kullekkin,mutta voit ottaa vaatteita,harrastusvälineitä,astioita,vauvantarvikkeita,kaikkea mahdollista,ilmaiseksi,voi käydä ympäri vuoden silloin tällöin,ja ne on itselle ei kirpparille myyntiin!!Vain lapsiperheille.
      siinä jo muutama selviytymiskikka jollekin tosihädässä olevalle.

      Hyvää joulua kaikille ja Onnellisempaa uutta vuotta!

      Nyt kissoille ruokaa ja koiran kanssa lenkille.

      • keppihevonen98

        Hyvää Joulua myös sinulle. Olet ihana ihminen kun jaksat vastata trollille.


    • pynski

      Laitan heti miljoooonan tulee. pistä viestiä kemin punaisille, ne tietää yhteystiedot! Uskon Sinuun, rakas paskanpuhuja, kuin vuoreen naapurin takapihalla. noh, jessen kans kyl sama juttu...

    • sinisetruskeiksi

      Kylläpä ihmiset ovat ilkeitä. Hävetkää! Toisilla syöpä ja tod.näk. viimeinen joulu oli edellinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      234
      4492
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2904
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2423
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1727
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1399
    6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      83
      1212
    7. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      19
      1108
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      929
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      898
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      864
    Aihe