Verikokeiden perusteella pääsin reumalääkärin vastaanotolle.
Jotain reumankaltaista ilmeisesti on, mutta varmaksi ei vielä ole mitään selvinnyt.
Sellaista kysyisin jos kellään on tietoa taikka omakoht. kokemusta seuraavasta:
Minulla kivut ja tulehdus on enemmän tai vähemmän epäsymmetriset. Molemmissa käsissä ja jaloissa siis on kipuja mutta korostuu merkittävästi toiseen käteen ja toiseen jalkaan. Eikös reumassa ole tyypillistä symmetrisyys?
Olisikohan sittenkin jotain muuta kuin reumaa kyseessä?
Epäsymmetrinen reuma?
3
336
Vastaukset 3
- köpöukko
Mulla on vastaavalla tavalla epäsymmetrisesti (isoissa nivelissä). Reumalääkäri diagnosoi reuman kokonaisuuden perusteella. Mulla havaittiin lisäksi reumaan viittaavaa nivelten kulumaa (magneetissa), korkeat tulehdusarvot, oireet ja sairauden kehittyminen sen tyyppistä että siitä tuli nivelreumadiagnoosi. Joten pienten nivelten symmetrinen tulehtuminen ei ole välttämätöntä reumadiagnoosin saamiselle.
Sen sijaan reumalääkityksen aloittamiselle reumadiagnoosi on välttämätön. Sanon tämän siksi että jos sinulla on reuma niin se lääkitys pitäisi aloittaa mahdollisimman pian, ettei ehtisi tulla niin paljon tuhoja.
Nämä em. asiat perustuvat lääkäriltä saamiini ja reumaliiton sivuilta lukemiini tietoihin NIVELreumasta. Poikkeaa mahdollisesti lihas/selkäranka/jostain muusta reumasta. - Epäsymmetriaa
Mullakin reuma ja tulehtuneet nivelet siellä täällä.
- Tamako
Itselläni on reuma alkanut pienistä nivelistä. Minulka oli vain tumavasta-aineet koholla.Muutaman vuoden jälkeen reuma muuttui oireettomaksi. Lopetin lääkityksen. Sitren ilmestyi kämmeniin ja kämnenpuolen sormiin ihottumaa johon ei kortisoni eikä psoriasisvoiteet tehonneet. Eräs ihotautilääkäri sanoi että minulla on nivelpsori. Sitten tuli pitkäkestoinen yskä joka ei parantunut. Otettiin keuhkokuva ja toisen keuhko alaosassa oli muutoksia. Sitten sain lähetteen oys keuhkopolille. Siellä tutkittiin ja pähkäiltiin puoli vuotta että mikä minulla on. Sitten siirrettiin reumatutkimukset ja ihotutkimukset myös oys. Sitten todettiin että minulla on jokin reumaattinen sairaus. Ja yskään sain kortisonia kuurina. Eli syön arvaa ja kortisonia kuurina. Ja käyn puoli vuosittain kaikilla noilla poliklinikoilla tutkimuksissa. Nyt sitten reumapolilla todettiin että minulla on eri puolilla kehoa jänteiden kiinnittymiskohdissa kipuja. Nyt sitten kuvauksiin ja reumaortopedille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791329
- 851226
- 96967
- 48813
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40723Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83599Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä29516Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111510Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44478Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33455