YIT:llä kehtaavat vielä höpöttää omilla sivuillaan "talvikunnossapidosta", kun yhtiön hoitamilla teillä on liki 10 cm syvät polanneurat ja ne saavat kehittyä jopa viikkoja, soittelu Tienkäyttäjän linjaan on hyödytöntä! Sama YIT aina "kunnossapitäjänä"!
Oulun ympäristökuntien tie, esim. 8300 Oulujoen pohjoispuoli Muhokselle, 813 Liminka-Lumijoki ja Tupostie Tupos-Liminka ovat yleensä ihan omassa luokattomuudessaan. YIT heräsi eilen lanaamaan Tupostietä kun bussi oli ojassa, ei liukkauden vaan, urien takia! Koska Muhoksella?
"Kunnossapidämme Liikenneviraston ja muiden julkisten tilaajien tie- ja katuverkkoa. Lisäksi teemme kadun- ja tienrakennustöitä, niin julkisille, kuin yksityisillekin tilaajille."
https://www.yit.fi/infrapalvelut/kunnossapito
"Olemme olleet yksityinen markkinajohtaja jo vuodesta 1998 alkaen, jolloin alueurakoita ryhdyttiin kilpailuttamaan. Pitkä kokemus alueurakoiden hoitamisesta on vakiinnuttanut toimintamme ympäri Suomen."
https://www.yit.fi/infrapalvelut/kunnossapito/tietjakadut
"Palvelumme tarkoittaa tilaajalle sitä, että tiestön palvelutaso on sopimuksen mukainen urakan ja vuoden jokaisena päivänä."
Paikallisbussi suistui ojaan Limingassa – ”vaarallisia uria tiessä”
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005493745.html
Julkaistu: 17.12. 17:19
Kymmentä matkustajaa kuljettanut linja-auto luisui ojaan iltapäivällä.
Pohjoipuolen 8300 tien kehno kunto vaanii kulkijaa
4
1051
Vastaukset
- tiekarhu
Osta tiehöylä ja mene kihnuttamaan
- Uraohjustaja
Soittakaahan ahkerasti Tienkäyttäjän linjalle 8300 tiestä.
http://www.kaleva.fi/uutiset/pohjois-suomi/tienkayttajan-linjalle-on-annettu-runsaasti-palautetta-myos-oulun-seudulta-urien-annetaan-kehittya-viikkokausia/779620/
Muhoksella ajoi 3 vuotta sitten keväällä Leppiniementielläeli (8281 tiellä) Takalantien kohdalla olevassa kaarteessa tuoreehko Audi kuorma-auton keulaan ja henkilöauto meni ihan romuksi. Tiessä oli valtavat urat ja jopa bussitkin heittelehti niissä. Urista soitettiin useamman kerran Tienkäyttäjän linjalle ja mitään ei tehty. Edellisenä päivänä samassa kohdassa henkilöauto ajautui polanneurien takia sisäkaarteessa olleeseen valaisinpylvääseen sillä seurauksella, että koko valaisin tipahti alas pylväästä.
Heti kolarin jälkeen poliisit soitti tien hoitajalle ja kuorma-auto tuli hetkessä peittelemään tekemättömän työn jälkiä keskiterällä. Kolarimutkassa tietä oli raavittu useaan kertaan ja siitäkin huolimatta tiessä näkyi isot urat, näin kävi koska oli reilu pakkanen ja jää oli kovaa eikä keskiterä pystynyt jäähän. Audimies vei asian oikeuteen ja paikalta oli otettu kuvia kolarinjälkeisen lanauksen jölkeen. Hävisi juttunsa.
Samaan aikaan ajoi 8300 tiellä eli Oulujoen pohjoispuolen tiellä Lapinkankaan tienoolla liki 15 autoa ojaan, lähes samassa kohdassa alle viikon aikana. Toinen ulosajokohta oli ns. Vanhan Tyllin kohdalla. Urat oli valtavan syvät ja kehittyivät viikkojen ajan. Ja sitten lanattiin kun poliisit soitti ja mittaili urasyvyyksiä. - Anonyymi
utoslahden silta on 18 02 2024 noin 3m liiankapea lumivallien vuoksi pellontasaajat pois kunnossapidosta
- Anonyymi
siis mitä v... Eikö tuota tietä saada kuntoon?? Tahalleenko se pidetään tuossa kunnossa vai eikö lestadiolaiset osaa valittaa niinku ihmiset, että tapahtus jotain. Pitääkö täältä muuttaa pois tien takia. Missään korvessakaanei ole kuin paska tie. Onneksi iso Volvo ja Mersu menee keveästi sen 150 lasissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1514039
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1312646- 252238
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.472144Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191718Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s321654Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?301644Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?321104- 61073
- 931052