Vuonna 1958 syntyneen lisäpäivät ja kertyvä eläke

Valonodottaja

Kysyisin vuonna 1958 syntyneen lisäpäivämahdollisuudesta ja lisäpäivien vaikutuksesta eläkkeeseen. Talossamme on isot yt-neuvottelut ja pelkään pahoin, että paitsi ikäni vuoksi, myös vain pari vuotta talossa työskennelleenä olen irtisanottavien listalla. Miten käytännössä menee, jos uutta työtä ei löydy ja eläkeikä lähestyy? Ymmärtääksen pääsen lisäpäiville, koska täytän 61 ennen kuin 500 päivää tulee täyteen. Minulla on työuraa sekä YELiä maksaneena yrittäjänä että samanaikaisesti tehdystä työsuhteisesta TyEL-työstä 20 vuoden ajalta täydet 20 vuotta. Viimeiset kaksi vuotta olen ollut kokoaikaisesti työsuhteessa. Yritys lepää eikä sen kautta ole tulevaisuudessakaan mahdollisuutta saada elantoa, joten olen lopettamassa sen kokonaan. Kertyykö ansiosidonnaisesta eläkettä 1,7 prosenttia kuten siirtymäaikana palkasta? Entä työttömyysaikana tehdystä työstä - 1,7 prosenttia käsittääkseni? Alin eläkeikäni on 64 ja täysi eläke olisi saavutettu 65 v 3 kk iässä. Milloin minun on viimeistään jäätävä lisäpäiviltä eläkkeelle? Jokain kertynyt prosentti on tärkeä minulle. Eläkertymäni on pieni, koska alani matalien palkkioiden vuoksi YELiä ei ole koskaan ollut mahdollisuutta maksaa riittävästi.

4

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjsdkfjfasfj

      64v. loppuu eläkkeen karttuminen anssilla sinulla. Töissä jatkuu muistaakseni 68v asti.

    • Vastaus nimimerkille "Valonodottaja": Eläkettä kertyy työstä 1,7 % vuosiansioista 53-62-vuotiaille (siirtymäaikana).

      Ansiopäiväraha-ajalta eläkettä karttuu 1,5 % vuodessa. Eläkettä ei lasketa päivärahan määrästä, vaan etuuden peruste määräytyy sen ansion mukaan, josta ansiopäiväraha on laskettu. Tästä ansioperusteesta otetaan huomioon 75 %, josta eläkekarttuma lasketaan.

      Eläkettä karttuu ansiopäivärahasta enintään ikäluokkasi alimpaan vanhuuseläkeikään saakka (64 v.) ja voit kerryttää eläkettä työstä enintään 69 vuoden täyttämiskuukauden loppuun saakka.

      Lisäpäivärahaa maksetaan tällä hetkellä enintään 65 vuoden täyttämiseen asti. Voit kysyä tarkempia tietoja omasta työttömyyskassastasi.

    • Ansiopäivärahasta ei kerry eläkettä 63 vuoden jälkeen, vaikka alin eläkeikä olisi 64 vuotta. En ole täysin varma onko asia näin.

      • Pasikuikkako

        Se riippuu syntymäajasta mikä on alin eläkeikä.Eläkettä kertyy alimpaan eläkeikään asti.Minulla esim. kertyy 63,5 asti kun olen syntynyt tammikuussa -56.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      75
      4311
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      106
      4039
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2517
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      67
      2367
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      41
      2064
    6. 132
      2057
    7. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      144
      2029
    8. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1939
    9. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      54
      1708
    10. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      57
      1690
    Aihe