Nyt selvitettynä omalta kohdaltani. Vattenfall laskuni 1.11-30.11 Perusmaksu 2,60 Energia 533,98 kwh x 4,32 snt/kwh = 23,07 eur yht. 25,67 eur.
Elenia laskuni 1.11 - 30.11 Perusmaksu 16,29 kk SIIRTO 533,98 kwh x 4,32 snt/kwh = 23,07 eur
SÄHKÖVERO 533,98 kwh 2,79372 snt/kwh = 14,92 eur yht 54,28 eur.
Siis perus ja vero yhteensä enemmän kuin siirto tai energia .
Elenia laskuni 1.11 - 30.11 Perusmaksu 16,29 kk SIIRTO 533,98 kwh x 4,32 snt/kwh = 23,07 eur
SÄHKÖVERO 533,98 kwh 2,79372 snt/kwh = 14,92 eur yht 54,28 eur.
Siis perus ja vero yhteensä enemmän kuin siirto tai energia .
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kiitokset / teille jotka valitsitte asioidemme hoitajat viime/ edellisissä vaaleissa, menikö oikein, seiskää peilin edessä, kysykää hiljaa itseltänne , miksi menikään näin, nyt sitten rutisette ja mikä ihmeellisintä, syytätte Perussuomalaisia kaupungin nykyisestä tilasta jossa otetaan edelleen velkaa elantoomme , ken tuleekaan maksamaan velaksi elämisemme,, oikein lapsemme.
Kyllä tulee Karin talousosaamista ikävä, johon nykyiset päättäjät eivät todellakaan pysty, olemmehan nähneet miten Rokkipuisto tuottaa kaupungille, vielä tulee ovista ja ikkunoista, vai meneekö lastemme laskuun, miettiköön kukin hiljaa mielessään.
Kävin tänään katsomassa miten entistä Mensan aluetta rakennetaan, entistä työpaikkaani, iloisella 70- luvun loppupuolella,vastapäätä entistä matkustajakotia R- aseman kupeessa,,, näin meidän kesken,, huomasin kun Kari kurvasi ent, matk, vanajan kotinsa pihaan, tuli hiukan surku, vanha sanonta,, totuuden puhujalle ei ole yösijaa.
Näitä henkilöitä voit kiittää näistä Elenian laskuista. En usko että nämä siirtomaksut olisivat näin kovat jos Energia hallitsisi näitä Hämeenlinnan verkkoja. Vaikka siirtomaksut olisivat näin korkeat niin jäisihän rahat Hämeenlinnaan eikä menisi muile maille vierahille.
Lista Energian myyjistä
SDP
Filatov Tarja
Hassinen Jorma
Koskinen Johannes
Lahtinen Timo
Niemi Raija
Pullola Ulla
Ratava-Laine Arja
Tamminen Pete
Kokoomus
Alkio Sirkus
Hauhtonen Keijo
Hutu Sirkka
Ikonen Kirsti
Kallioinen Ruut
Korpimaa Antti
Leiponen Marja
Lintumäki Harri
Louhio-Järvinen Sari
Rantanen Maija-Leena
Rehunen Seppo (sit.)
Rissanen Maire
Talikka Kalevi
Tamminen Kari
Tuomi Juha
Vekka Matti
Walkamo Mika
Lehtelä Vesa (krist.)
Olet täysi hullu. 27 vuotta vanha asia etkä ymmärrä siitä yhtään. Uskot että hinnat olisi. Uskot. Hae apua.
Haluatko pelle listan uudestaan sen jälkeen kun nämä tumpelot ovat sen poistaneet. Ihmettelen miksi tämä lista poistetaan. Täytyyhän Hämeenlinnalaisten tietää kuka ja ketkä meidät tähän sähköiseen kurjuuteen laittoi. Asia muuten on 17 vuotta vanha.
Ei ihme, taas kok-dem asialla.
Ongelmahan on siinä kun aina kerrotaan että rahoja jäljellä, miksi niitä ei käytetä jos tämä pitää paikkansa? Vai onko laitettu takuu rahaksi hömppään, siirrettyjen velkojen osalta?
Jollei wanhaa energialaitosta olisi myyty niin sähkö siirtyisi kiinteistöihin ilmaiseksi ja sähkö olisi hinnoiteltu markoissa. Harmittaa...
Joopa joo.
Niin miksi otetaan lisä velkaa jos satoja miljoonia vielä tallella? Niinhän iisakki kertoi,vaikka euroksi muutettuna? Mihin niitä säästellään vai onko kuvitelma rahoja taas? Ovat sijoitettuna, mihinhän?
Täysin kuvitteellisia rahoja. Monopolipelin rahatkin ovat totuudenmukaisempia.
Tai ne rahat jotka Ritaluoma sai investorilta ja käski hallituksensa rivijäsenen mennä pankkiin vaihtaan.
Täytyyhän niitä veroja kerätä, notta saat ostaa sähköä halvalla.
Tuolta voit ihailla mihin niitä veroeuroja menee http://tuulivahinko.fi/, mutta palvelu ei ole laskenut muutamaan päivään oikein. Nytkin pitäisi mennä 1138 MW*(85-32,35€)=n. 60000 €/h tämän hetken tuotannolla ja hinnoilla.
https://www.youtube.com/watch?v=wU9uK-DAQak
Niimpä niin.
Halpaa se on vielä vois vaikka tuplata hinnat ,vertaa keskieurooppaan
Ja osa näistä järjen jättiläisistä istuu vielä ns. päättäjien pallilla. Miksikö?????
Koska tekivät hyvän päätöksen mutta ei sitä tyhmä ymmärrä.
On suomessa halpaa sähköä mutta-täällä sitä kuluu 2-5 x enemmän kun etelä/keskieuroopassa. Missä hyödynnetään aurinko/tuulivoima.
Lista Energian tappajista
SDP
Filatov Tarja
Hassinen Jorma
Koskinen Johannes
Lahtinen Timo
Niemi Raija
Pullola Ulla
Ratava-Laine Arja
Tamminen Pete
Kokoomus
Alkio Sirkus
Hauhtonen Keijo
Hutu Sirkka
Ikonen Kirsti
Kallioinen Ruut
Korpimaa Antti
Leiponen Marja
Lintumäki Harri
Louhio-Järvinen Sari
Rantanen Maija-Leena
Rehunen Seppo (sit.)
Rissanen Maire
Talikka Kalevi
Tamminen Kari
Tuomi Juha
Vekka Matti
Walkamo Mika
Lehtelä Vesa (krist.)
Ettei unohdu. Kiitos työväenpuolueen Filatoffille ja Koskiselle.
Duunaripuolueelle homma kelpasi, kun luvattiin ettei paikalliset työpaikat häviä mihinkään. Kun nimet oli paperissa esim Keinusaaren konttori suljettiin viikon kuluessa.
Hyvin valehtelet Persu.