Iltalehti: Skoda lähtee romukampanjaan

Jape12344

Iltalehti 20.12. : Skoda lähtee mukaan romukampanjaan, jossa vm. 2008-2016 malliset Skodat haetaan ilmaiseksi omistajien pihoilta ja toimitetaan paalattavaksi. Näin luonto puhdistuu, ja näissä Skodissa mahdollisesti vielä oleva ruostumaton metalli saadaan uusiokäyttöön.

2016-mallia uudempia Skodia ei kerätä, koska niistä osa on vielä ajokunnossa. Tosin päästöt ovat öljynkulutuksesta johtuen näissäkin melkoiset, joten niidenkin luovuttamista keräysautoihin suositellaan. Omistajille luovutetaan vastineeksi kuponki, jolla saa ilmaiset kahvit jossain VAG-konsernin merkkien toimipisteessä.

16

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ilmaiskahvitöhö

      Joko olette vieneet omanne romutettavaksi? Mistä kaupasta sai parhaat kahvit?

    • Elinkaarianalyysi

      Suomessa voisi järjestää sellaisen suuren kansantapahtuman jossa skodat puretaan asuntojen takapihoilla pieniksi osiksi ja heitetään roskiin tai kierrätykseen. Joissain paikoissa voisi olla sulattoja joissa skodista tehdään vaikkapa maantäyttömateriaalia.

    • ei yli 3 vuotiaat skodat kelpaa romuttamoonkaan kun eihän niissä ole enää metallia jäljellä kun ruostuuvat niin vinhaa vauhtia.

    • Kosteaa.Kuplivaa.skeida

      Mitäs jos autokauppias huomaa ruostekuplatkin eikä dsg laatikon korjauksesta ole kuitteja..

      Taitaa mennä skottarainen suoraan sulattoon.

      Enimmillään vaihtoon tarjotun bensiiniturbolla varustetun TSI- tai TFSI-auton hinnasta on lähtenyt pois jopa 9000 euroa, ”kun autokauppias on kuullut, mistä moottorista on kysymys”, Tekniikan Maailma kirjoittaa. "

      https://www.is.fi/autot/art-2000005419402.html

      Autokauppias suostuu ottamaan tuollasen TSI skodan suunnilleen ilmaiseksi halliinsa..
      Just just..

    • Asiakkaatmaksaaisse
    • trollinmasentaja

      Zkoda-holisti on siinä viihdyttänyt itseään ainakin viidellä perättäisellä trollauskirjoituksella ja viiden ässän ossi on herännyt peesaamaan. Hyvä poijjaat!

    • antaa.palaa.vaan

      Vajakkien kimppakivaa. On kätevää kun samassa nupissa on monta persoonaa. Ei tule yksinäistä.

    • muuten.maksaa

      skodat pitääkin myydä korjattavaksi tai purettavaksi,niinkuin home talotkin.
      näin toimiessa skodan myyjä ei joudu korjaamaan moottoreita tai dsg laatikoita..

    • premiumpaskaa
      • halpaaa

        varmaan lähtis 7000 egellä helposti,pakkokos tuohon ois remonttia tehdä,ajais öljyä lisäämällä minkä kulkis.


      • sininensavu

        mites jos ei mee enää pakokaasu testeistä läpi.


    • taloudentuho

      joku on hävinnyt tuonkin itälintan vuoksi melkoisen paljon rahaa.
      tost paskasta kun tarjoo 5500 käteen niin lähtee.

    • onkoshalpaa

      mut uusi tsi pata maksaa 9000 egee vaihdettuna,ja sekin samanlainen vikapesä.

    • kipimkapinkaupoille

      siinäpä ois kokopäivä toimiselle selittelijälle halpa idän premium.osta pois,6000 ku lyöt käteiset pöytää..
      ei tarvii okulla ja faabiolla ajella..

    • Heh kerrankin hyvä uutinen zkoda urveloille. Pääsee kaalilavetista helpolla eroon. Mitäs jorma tähän?

    • RomuaOn

      Eikös se ole ollut siinä mukana ihan merkin alusta saakka?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      99
      6612
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      369
      6191
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3063
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2544
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2195
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1804
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1663
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1345
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1340
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe