Star Wars : The Last Jedi (2017)

Veteranfan

The Last Jedi alkaa suoraan siitä mihin edellinen jakso The Force Awakens jäi.
Eikä tahtipuikko ohjaaja Rian Johnsonin käsissä vapise sillä The Last Jedi on yllätyksellisin episodi sitten Imperiumin Vastaiskun näin uskallan väittää.

Kuluneesta materiaalista saadaan edelleen kyhättyä kelvollista Star Wars fantasiaa.
Tilanne komiikkaa viljellään hienosti sillä kysymyshän on viihde kategoriaan kuuluvasta tekeleestä josta pitääkin nauttia valkokankaalla pitkään.

Star Wars tarussa onkin tärkeää maailma jonka tekijät ovat luoneet.
Kriittikkiä voidaan hakea vaikkapa näyttelijöiden suorituksista joka ei tee oikeutta avaruusoopperalle.
Star Wars ei ole koskaan ollut näyttelijä lähtöinen elokuva eikä se ole sitä vieläkään.

Edesmennyt näyttelijä Carrie Fisher Leian roolissaan saa enemmän näkyvyyttä elokuvassa ja eräässä hienossa mieleen painuvassa kohtauksessa Leia saa enemmän ulottuvuuksia kuin koskaan aiemmin.

Mark Hamill Luke Skywalkerina nostattaa nostalgia aaltoja tavalla joka jää pyörimään mieliin lopputekstien jälkeenkin.

The Last Jedi elokuvassa on monta kaunista kohtausta jotka täytyy nähdä pian uudestaan ja tämän on myöntänyt itse George Lucas koko saagan luojakin.

Ohjaaja Rian Johnson on myös kirjoittanut elokuvan ja mies on ilmoittanut luovansa kokonaan uuden trilogian tulevan Episodi IX jälkeen.

The Last Jedi on ainakin hyvä näyttö hankkeelle mutta ilman Lucasin tietämystä ei kannata sitä lähteä tekemään.

TÄHTIÄ ¤¤¤¤

3

465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • starwarstuhnu

      Paskaa silppua seiska ja kasi. Pelkkää maineella ratsastamista, hienoja efektejä ja täysin ponnettomaksi ja pinnalliseksi jäänyt tarina, unohtamatta lapsuksia. Snoake, Vaderin jalanjäljissä laahustava pahis, jonka kypärällä/maskilla ei ole mitään funktiota ja natsismilla sokeroitu Hux on kaikki täysin platkuja ja epäuskottavia pahiksia, eikä niitä voi edes verrata Sidious/Vader -kaksikkoon. Keskenään taistelevat osapuolet, eli imperiumi ja kapinallisliitto ei tullut oikeastaan mitenkään esille, vaan koko touhu tuntui olevan muutaman toisiaan härkkivän hyviksen ja pahiksen keskinäinen kahina. Jedien puuttuminen oli iso tuhruinen reikä tarinassa. Luken osa oli myös syvältä. Ensin sitä etsitään urakalla ja sitten sen rooli jää kuitenkin turhaksi sivujuonteeksi. Rogue One taas oli onnistunut elokuva ja onnistuneet roolihahmot ja hyvä yhtenäinen tarina. Siinä leffassa oli Star Wars henkeä tsiljoona kertaa enemmän, vaikka ei edes ollut varsinainen Star Wars elokuva. Star Wars 1-6 settiä voi epäröimättä sanoa spektaakkeliksi, kun taas 7 ja 8 on kuin halpatuotannolla tehtyä b-movie setttiä.

      • BogBoomers

        En olisi itse keksinyt parempaa kuvausta Kilorenniestä (Kylo Ren) kuin sinä. :D

        Snokesta olisi voinut saada ihan Palpatineen verrattavissa olevan hahmon, mutta surkea hahmon taustakartoitus ja tämän uhraaminen Rian Johnsonin ääliömäisyyden alttarilla tekivät siitäkin toiveesta turhia.

        Kilorennietä taas ei voi oikein edes verrata Vaderiin. Lähinnä Kilahtanut vaikuttaa teiniangstin kourissa olevalta nuorelta finninaamalta.


    • BogBoomers

      Samaa mieltä edellisen kommentoijan kanssa. Last Jedi on yksi iso banthan läjä josta ei oikein löydy päätä eikä häntää.

      Rian Johnson on kirjoittanut paitsi melko mielikuvituksettoman ja avuttoman juonen, myös leffan täyteen ristiriitaisuuksia ja kaiken kruunaa surkea hahmojen kehittely. Youtubella eräs arvostelija sanoi Johnsonista että jos hän on ohjaaja niin kuka tahansa voi olla ohjaaja. Naulan kantaan.

      Jos episodeihin I-III olisi ängetty sanotaan 100 Jar Jar Binksin tapaista repesorsa-imitaatiota (Leffojen koko pituuksille), niin silti kukin niistä voittaisi kirkkaasti episodit 7 ja 8.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      131
      4665
    2. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3460
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3393
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      49
      3230
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      3015
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      19
      2594
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2325
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2239
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe